Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Wywołać uśmiech

Magdalena Andrzejewska i Maria Mientka

Akcja ta pozwala nam zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co jest naprawdę ważne – powiedziała Honorata, Siergun.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotykamy wielu ludzi, o których możemy powiedzieć, że są osobami o szlachetnym sercu. Należą do nich ci, którzy starają się w różny sposób pomagać potrzebującym. Uśmiech i radość osób obdarowanych jest najpiękniejszym podziękowaniem, które otrzymuje się za „dar serca”, a troska o osoby chore, starsze i samotne uszlachetnia oraz ubogaca nas samych, a zarazem uczy młode pokolenie szacunku do wszystkich ludzi.

Nieść pomoc

Dobroczynność jest także wpisana w działalność Liturgicznej Służby Ołtarza w Orliku k. Chojnic w województwie pomorskim. Dzieci i młodzież ministrancka razem ze swoimi rodzicami i duszpasterzem o. Arkadiuszem Czają oraz siostrami franciszkankami, a także z mieszkańcami bardzo często organizują akcje charytatywne. W ich priorytetowych założeniach jest posługa w niesieniu pomocy osobom, które potrzebują wsparcia. Ministranci, którzy posługują przy kaplicy zakonnej sióstr franciszkanek w Orliku, są już znani w Polsce z częstych akcji dobroczynnych na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i rodzinom z Ukrainy. Dzieła dobroczynne są zawsze wykonywane pod kierunkiem duszpasterza i ich rodziców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pluszaki dla chorych

Kolejną taką inicjatywą jest akcja „Maskotki dla najmłodszych”; polega ona na zbiórce nowych, nieużywanych jeszcze maskotek od ludzi, którzy pragną włączyć się do nowego dzieła charytatywnego. Zebrane w czasie zbiórki pluszaki są przekazywane młodym pacjentom przebywającym na leczeniu w szpitalach. Liczba ofiarodawców zaskoczyła nawet samych organizatorów, bo w bardzo krótkim czasie kilkaset osób z całej Polski nadesłało ok. tysiąca maskotek. Codziennie w kaplicy zakonnej w Orliku ma miejsce modlitwa za osoby chore, za wszystkich, którzy opiekują się nimi, oraz za dobroczyńców wszelkich dzieł charytatywnych.

Obok mieszkańców Orlika i okolicznych miejscowości do akcji włączyły się osoby konsekrowane, tercjarze św. Franciszka z Asyżu, wspólnoty modlitewne Margaretka z Miłakowa (Mazury), Lini, Kamienicy Królewskiej i Załakowa (Kaszuby). Wielu znanych i cenionych artystów przekazało mnóstwo maskotek, wśród nich m.in.: piosenkarki Halina Frąckowiak i Krystyna Giżowska, piosenkarze i kompozytorzy Andrzej Rybiński oraz Jan Wojdak, lider legendarnego zespołu Wawele z Krakowa – laureat Orderu Uśmiechu, a także Kacper Rybiński i Piotr Szarek, jak również mistrzowie iluzji, laureaci międzynarodowych konkursów: Stanisław Czaja „Oriano” oraz Joanna i Paweł Czajowie „Duo Paulo”. Włączyły się też znane i cenione zespoły: chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” razem ze scholą „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun, a także chór „Pięciolinia” z Lini (Kaszuby) pod kierunkiem dyrygenta Jana Szulca oraz chór dziecięcy „Sereno” z Łochowa (Kujawy) pod kierunkiem dyrygentki Izabeli Wiśniewskiej. Nie zabrakło także wyjątkowej wspólnoty – pielgrzymów z Kaszub, Warmii, Mazur i Kujaw, z którymi o. Arkadiusz, jako opiekun duchowy, od wielu lat odwiedza miejsca święte w całej Europie. Oni również ofiarowali pluszaki. Do akcji dobroczynnej włączyli się także, razem ze swoimi rodzinami, przedstawiciele władz, m.in.: senator Bogusława Orzechowska, doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, radny powiatu ostródzkiego Zbigniew Zabłocki, radny powiatu chojnickiego Marek Szmagliński, samorządowcy z Brus, Stowarzyszenie im. o. Władysława Włodyki z Miłakowa z prezesem Danutą Jurczak oraz osoby z placówki Dziennego Domu Pobytu w Lini.

Reklama

Rozweselić i zadziwić

W okresie Wielkiego Postu organizatorzy akcji „Maskotki dla najmłodszych” razem z artystami odwiedzili osoby chore w szpitalu w Kościerzynie i Chojnicach. Do dzieła dobroczynnego zaproszono mistrza iluzji Pawła Czaję, który wielokrotnie uczestniczył jako wolontariusz w wydarzeniach charytatywnych. Iluzjonista zaproszenie do nowej akcji przyjął z wielką radością. Wystąpił jako klaun-iluzjonista wraz z osobą przebraną za maskotkę przedstawiającą zajączka. Artysta zaprezentował dzieciom sztuczki, czym wywołał ich ogromną radość. Najmłodsi żywiołowo reagowali na znikanie i pojawianie się różnych rzeczy w czasie występu. Mistrz iluzji włączył także dzieci do wspólnej zabawy, zapraszając ich do wyczarowywania razem z nim różnych przedmiotów. Dzieci były przeszczęśliwe i nie chciały wypuścić „czarodzieja”, prosząc go o kolejne triki. Prośbę najmłodszych artysta chętnie spełniał. Widać zatem, jak ważna jest geloterapia, czyli terapia śmiechem. Jest to metoda wzmacniania efektów leczenia przez wywoływanie uśmiechu u pacjentów; słowo gelos z greckiego tłumaczy się jako „śmiech”.

Reklama

Uśmiech niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Iluzjonista Paweł Czaja, który rozbawia ludzi już od wielu lat, podkreślił: – Sztuka iluzji ma rozweselać i zadziwiać widownię. Gdy występuję jako klaun-iluzjonista, pragnę wywołać u widza, a szczególnie u najmłodszych, jak największą radość.

Praca, ale i radość

Wszystkie spotkania z dziećmi odbyły się przy współpracy z zarządem szpitali: prezes Marzeny Mrozek i pełnomocnika ds. marketingu Magdaleny Andrzejewskiej z Kościerzyny oraz dyrektora Macieja Polasika z Chojnic, a także przy współorganizacji z księżmi kapelanami, którzy pełnią posługę duszpasterską – ks. Wiesławem Badaszkiem w Kościerzynie i ks. Stanisławem Stolcem w Chojnicach. Należy podkreślić, że zarówno organizatorzy, jak i artyści zostali bardzo mile przyjęci przez dyrekcję i personel szpitala oraz z wielką radością przez dzieci, które były zaskoczone przybyciem tak wyjątkowych gości.

Mieszkanka Kościerzyny Elżbieta Plata, która razem z mężem Andrzejem włączyła się w pomoc organizacji tego dzieła charytatywnego, podzieliła się swoimi odczuciami ze spotkania w szpitalach: – Akcję „Maskotki dla najmłodszych” zapoczątkował o. Arkadiusz. Celem tego przedsięwzięcia jest to, by wywołać uśmiech na twarzach dzieci. Na zakończenie każdy otrzymał maskotki od samego zajączka. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wielkiego zaangażowania wolontariuszy. Praca ta, mimo wielu trudów, daje moc satysfakcji. Największą nagrodą jest radość na twarzach dzieci. Znam o. Arkadiusza i jestem przekonana, że nie jest to ostatnia taka akcja.

Reklama

Dyrygentka Honorata Siergun, która razem z chórem włączyła się do inicjatywy charytatywnej, stwierdziła: – Czasy, w których obecnie żyjemy, są nacechowane pośpiechem i ciągłym zdobywaniem nowych celów. Pędzimy, bo przed nami nowe wyzwania i jeszcze wyższe szczyty do zdobycia. Często nie zauważamy, że obok nas jest ktoś cierpiący i samotny. Akcja „Maskotki dla najmłodszych”, którą organizuje o. Czaja we współpracy z ministrantami i ich rodzicami, pozwala nam zatrzymać się na chwilę w tej gonitwie i zastanowić nad tym, co jest naprawdę ważne. Pokazuje również, że są ludzie o wielkim sercu, którzy potrafią bezinteresownie poświęcić się dla innych, a których miałam przyjemność spotkać w moim „rozpędzonym świecie”.

Będą kolejne

Z powodu dużego zainteresowania osób pragnących włączyć się w pomoc dla osób chorych, organizatorzy postanowili przedłużyć akcję. Planują odwiedzić kolejne szpitale, hospicja i domy dziecka na terenie całej Polski. Ojciec Arkadiusz, główny organizator, a zarazem były wieloletni artysta polskiej sceny, wyznał: – Jest to bardzo wzruszające, aż serce rośnie, że tak duży i piękny jest odzew ludzi z całej Polski na naszą akcję charytatywną, by nieść radość osobom chorym w szpitalach i hospicjach, by przez modlitwę i uśmiech pomagać im w powrocie do zdrowia.

Postawa dobroczynności kształtuje nasze serca, a szczególnie młodego pokolenia, i z pewnością zaowocuje szlachetnością.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Anioł tańczy zumbę

Niedziela Plus 45/2022, str. XII

Archiwum szkoły

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kartuzach wraz z Kartuskim Centrum Kultury po raz kolejny zorganizowały dla najmłodszych Bal Wszystkich Świętych.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady