Reklama

Niedziela Przemyska

Skarbiec Bożego objawienia

Niedziela przemyska 17/2023, str. I

Karol Porwich/Niedziela

Docenieniu roli Pisma Świętego w Kościele służy inicjatywa Tygodnia Biblijnego, który po raz piętnasty będziemy przeżywać w dniach 23-29 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Biblijny rozpoczyna III Niedziela Wielkanocna; od 2017 r. dzień ten stał się również Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Z racji tegorocznego hasła duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, w Tygodniu Biblijnym warto spojrzeć na Kościół, mając na uwadze nieocenioną rolę, jaką odgrywa w nim Pismo Święte.

Źródło życia duchowego

Doskonale rolę tę wyraża Konstytucja o Bożym Objawieniu Soboru Watykańskiego II, która mówi, że Pismo Święte jest dla Kościoła „podstawą i siłą żywotną (...), umocnieniem wiary, pokarmem duszy, czystym i trwałym źródłem życia duchowego” (KO 21). Oznacza to, że wszelkie korzystanie z Pisma Świętego w Kościele ma zmierzać ku temu, aby zawarte w nim słowo Boże było dla wiernych nieustannym „źródłem życia duchowego”. W tym przypadku nie chodzi o czysto intelektualne czy nawet religijne otwieranie się na treści biblijne, ale o żywą relację z Jezusem Chrystusem. Chrześcijańska duchowość oparta na Piśmie Świętym winna bowiem prowadzić do uczestnictwa w tajemnicy nowego życia objawionego w osobie i nauce Wcielonego Syna Bożego Jezusa Chrystusa, według Ducha Świętego, ku coraz większej doskonałości i świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słudzy Słowa

Pamiętając o tym, czym jest Pismo Święte dla Kościoła, duszpasterze muszą potwierdzać to w swojej pracy duszpasterskiej. Nie mogą zadowolić się jednak tylko oficjalnymi czy sporadycznymi inicjatywami biblijnymi, choćby przy okazji Tygodnia Biblijnego, ale winni pamiętać o stałym i systematycznym duszpasterstwie biblijnym w parafiach. Przecież wierni utożsamiają się z Kościołem przez swoją parafię. Chodzi o to, aby kojarzyli ją ze stałą promocją Biblii, czy to w postaci parafialnej szkoły słowa Bożego, grupy biblijnej, promocji lektury Biblii w rodzinach, czy w apostolacie biblijnym. Wierni będą utożsamiać się z Kościołem pod warunkiem, że on prawdziwie żyje słowem Bożym i pomaga im w umacnianiu głębokich relacji z Chrystusem. Dziś coraz bardziej się przekonujemy, że nie uratują Kościoła jednorazowe, spektakularne akcje duszpasterskie, modlitewne zrywy, ale prawdziwi „słudzy Słowa”, którzy z oddaniem i wytrwale będą pogłębiać życie duchowe wiernych, niestrudzenie sięgając po „skarbiec” Bożego objawienia zawarty w Biblii i powierzony Kościołowi.

Świadkowie słowa Bożego

Pomocą w tym dziele służy w archidiecezji Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Jego inicjatywą na tegoroczny Tydzień Biblijny są krótkie konferencje formacyjne na temat użyteczności Pisma Świętego w Kościele w oparciu o fragment 2 Listu do Tymoteusza (2 Tm 3,14-17). Codziennie będzie je transmitować diecezjalne Radio FARA. Natomiast 29 kwietnia na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej odbędzie się sympozjum biblijne „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Serdecznie zapraszam do skorzystania z powyższych propozycji, które pomogą nam otworzyć się na słowo Boże w Kościele i realizować je na co dzień, stając się jego świadkami we współczesnym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Słowo Boże z zapachem olejku nardowego

Niedziela kielecka 17/2018, str. I

Nabożeństwu Słowa przewodniczył ks. dr Marcin Kowalski

WD

Nabożeństwu Słowa przewodniczył ks. dr Marcin Kowalski

Więcej ...

Słuchaj, chrześcijaninie!

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 20

Adobe Stock

Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.

Więcej ...

Niemcy/ Policja zatrzymała sześć osób, które chciały wspiąć się na katedrę w Kolonii

2025-04-13 19:40
Katedra w Kolonii

Adobe Stock

Katedra w Kolonii

Policja w Kolonii, na zachodzie Niemiec, zatrzymała w niedzielę pięciu Francuzów i Belgijkę, którzy chcieli wspiąć się na słynną katedrę w tym mieście - podał portal sieci redakcji RND.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...