Reklama

Dają Słowo

S. dr M. Iwona Kopacz, uczennica Boskiego Mistrza, redaktor odpowiedzialny miesięcznika liturgicznego

Ireneusz Korpyś/Niedziela

S. dr M. Iwona Kopacz, uczennica Boskiego Mistrza, redaktor odpowiedzialny miesięcznika liturgicznego "Od Słowa do Życia"

Współczesny człowiek nie rozumie wielu symboli biblijnych i nie zawsze wie, co się dzieje podczas celebracji Mszy św. Jak zatem pomóc bardziej świadomie i aktywnie uczestniczyć w Liturgii?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niebawem minie 10 lat, odkąd Edycja Świętego Pawła wprowadza wiernych w rytm roku liturgicznego za pomocą niepozornej, acz bogatej w treści publikacji. Od Słowa do Życia to nietuzinkowy miesięcznik, który jest próbą, bardzo udaną, podzielenia się obfitością słowa, które otrzymujemy każdego dnia w czasie Eucharystii. Jak przekonuje s. dr M. Iwona Kopacz ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, nie wszystkie elementy liturgii są zrozumiałe dla wiernych, stąd zrodziła się potrzeba wyjaśnienia tego, cw czym bierzemy udział, uczestnicząc we Mszy św.

Potrzeba zrozumienia

Reklama

Znalezienie komentarzy do Ewangelii chyba dla nikogo nie stanowi problemu, ale uczynienie tego w odniesieniu do pierwszego czytania jest nie lada wyzwaniem. A przecież w czytaniach ukryta jest treść, która ujmuje przekaz ewangeliczny z innej perspektywy, i dzięki temu wyjaśnia go jeszcze głębiej. – Zauważyliśmy, że nie brakuje osób, które mają pewne problemy ze zrozumieniem Starego Testamentu. Fragmenty, które czytamy w czasie Mszy św., stanowią dla niejednego z nas wyzwanie, np. urywek o tym, jak Atalia wymordowała synów królewskich (por. 2 Krn 22, 10-12). Lektura tego fragmentu rodzi pytania: do czego potrzebny jest nam ten przykład? Dlaczego w ogóle czytamy o morderstwach? Aby pomóc osobom, które nie wiedzą, jak odnieść się do Starego Testamentu w liturgii, doszliśmy do wniosku, że przedstawimy im publikację zawierającą komentarz do pierwszego czytania. Od bieżącego roku, na prośby czytelników, zaczęliśmy dodawać także komentarz do psalmów, które przecież również zawierają trudne fragmenty – mówi s. Iwona. Można więc bez cienia wątpliwości powiedzieć, że Od Słowa do Życia powstało jako odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, pragnącego głębiej rozumieć liturgię, w której uczestniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W głąb liturgii

Od Słowa do Życia jest miesięcznikiem kompletnym. – Znajdują się w nim teksty nie tylko liturgii słowa, która jest przeznaczona na dany dzień, czy też wyłącznie liturgii niedzieli – zauważa s. Iwona – ale także wszystkie teksty liturgiczne przeznaczone do celebracji Eucharystii każdego dnia. Dzięki temu nasz czytelnik może wejść głębiej w Liturgię, żeby zrozumieć słowo, które głoszone jest podczas Mszy św. W naszym miesięczniku mamy wprowadzenie ogólne do całego dnia, które pokazuje myśl przewodnią danego dnia nie tylko na podstawie tekstów biblijnych, ale także w odniesieniu do tekstów liturgicznych, a więc: antyfon na wejście i komunię, kolekty, modlitwy nad darami i modlitwy po komunii oraz prefacji i modlitwy eucharystycznej. Czasopismo jest tak pomyślane, aby mogły korzystać z niego osoby, które chciałyby, ale z różnych powodów nie mogą, codziennie uczestniczyć we Mszy św. Tymczasem korzystając z miesięcznika Od Słowa do Życia, mogą podczas swojej modlitwy karmić się treściami zawartymi w liturgii.

Nie tylko na papierze

Założyciel Rodziny Świętego Pawła, do której należą zarówno pauliści, jak i siostry ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, włoski kapłan diecezjalny – bł. Jakub Alberione, doskonale wiedział, że aby dotrzeć do zwykłego człowieka, należy posługiwać się współczesnymi środkami komunikacji. W jego czasach był to druk, obecnie jest to internet. Od Słowa do Życia dostępne jest więc w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej: odslowa.pl, a jego wersję drukowaną znajdziemy w dobrych księgarniach katolickich.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-28 13:39

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz w Angoli: papież przynosi nadzieję krajowi dotkniętemu nędzą i podziałami

2026-04-18 09:42

Caritas Polska

Bieda, wojenne rany przeszłości i nierówności społeczne naznaczają codzienność dzisiejszej Angoli. Kraj ten boryka się ze strukturalną nędzą, mimo że jest jednym z głównych producentów ropy naftowej na kontynencie i jednym z największych dostawców do Europy. „Wierzymy, że papież przyniesie nadzieję temu krajowi dotkniętemu nędzą i podziałami” - podkreśla abp Kryspin Dubiel w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire”.

Więcej ...

Kościół nie słabnie przez uporządkowanie posług - wręcz przeciwnie!

2026-03-22 10:06

Agata Kowalska

Więcej ...

Strzelanina w Kijowie. Napastnik zabarykadował się i wziął zakładników

2026-04-18 19:36
ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Sześć osób zginęło, a 10 zostało rannych w ataku mężczyzny, który w sobotę zaczął strzelać w Kijowie do ludzi; napastnik został wyeliminowany przez policję - poinformowały władze. Ofiary były cywilami, zwykłymi ludźmi - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Wojciecha

Wiara

Nowenna do św. Wojciecha

Leon XIV udaje się do Angoli, jednego z najbardziej...

Leon XIV

Leon XIV udaje się do Angoli, jednego z najbardziej...

Zakończyły się Mistrzostwa Polski księży w futsalu....

W wolnej chwili

Zakończyły się Mistrzostwa Polski księży w futsalu....

Watykan: jest plan uroczystości w 1. rocznicę śmierci...

Franciszek

Watykan: jest plan uroczystości w 1. rocznicę śmierci...

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Wiara

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Wiadomości

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Prezydent zastosował prawo łaski wobec Weroniki Krawczyk

Wiadomości

Prezydent zastosował prawo łaski wobec Weroniki Krawczyk