Reklama

Aktualności

Papież pobłogosławił ołtarz „Dar Miłości i Pokoju” dla bazyliki w Jamusukro

Grzegorz Gałązka

Franciszek pobłogosławił 24 czerwca ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”, przeznaczony dla bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powstanie tam międzynarodowe centrum modlitwy o pokój dla Afryki i całego świata. Jest to już trzeci z ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”, składających się na „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Wykonuje je polski rzeźbiarz Mariusz Drapikowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież obejrzał ołtarz przed audiencją ogólną i zachwycił się inicjatywą promowania na całym świecie idei adoracji w intencji pokoju. W spotkaniu uczestniczył Piotr Ciołkiewicz - prezes Wspólnoty Królowej Pokoju (Comunita Regina Della Pace), które realizuje projekt. Misją stowarzyszenia jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania między ludźmi.

„Ojciec Święty nie spieszył się, był bardzo pogodny, mieliśmy czas, by przedstawić mu ideę naszego projektu. Ołtarz zachwycił Papieża, z ogromną atencją mu się przyglądał, gdy mówiliśmy mu o pomyśle utworzenia dwunastu ośrodków modlitwy o pokój na świecie" - powiedział Ciołkiewicz. Dodał, że ołtarz ma zachęcać do modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezes Wspólnoty wyjaśnił, że "przez ten wymiar plastyczny zachęcamy ludzi, żeby pogłębili swoje przeżywanie adoracji Najświętszego Sakramentu". "Mamy nadzieję, że ten pokój, jaki ludzie będą czerpać od Jezusa w swych sercach, zostanie przeniesiony do ich rodzin, domów i środowisk pracy" - tłumaczył dalej Ciołkiewicz. Zaznaczył, że jest to również odpowiedź na wezwanie papieża, by każdy z nas troszczył się o pokój i o niego zabiegał. "Pokój jest darem Jezusa, o który zabiega się na kolanach, i dopiero ten pokój, który On daje, jest fundamentem pokoju w stosunkach międzynarodowych, międzypaństwowych i międzyreligijnych" - podkreślił.

Symbolika ołtarza „Dar Miłości i Pokoju” nawiązuje do Całunu Turyńskiego. „W części tegoż całunu znalazła się Maryja, która zostaje niejako obleczona całunem, a jednocześnie wskazuje na Jezusa” – powiedział z kolei Mariusz Drapikowski, gdański artysta, w którego pracowni powstają kolejne ołtarze. „Artyści przez całe wieki czerpali ze źródła, jakim jest Ewangelia. Marc Chagall pięknie o tym mówił, że zanurzali oni pędzle w barwnym alfabecie wiary i piękna, jakim jest Biblia. I dla mnie jest ona źródłem inspiracji" – wyjaśnił.

Reklama

Rzeźbiarz przypomniał, że pierwszy ołtarz, który powstał dla Jerozolimy, czerpał symbolikę z Apokalipsy św. Jana; drugi ołtarz - dla Kazachstanu - nawiązywał do Ewangelii Mateusza, będącej Ewangelią miłosierdzia. Z kolei dla ołtarza dla Afryki, nazwany "Donum Caritas et Pax", natchnieniem był Całun Turyński, który "jest przejściem do Wielkiej Soboty".

Według Drapikowskiego "jest to zaczerpnięcie z duchowości, która mówi nie tylko o śmierci, o męce człowieka, który był ukrzyżowany, a wcześniej torturowany, ale przede wszystkim o Jego Zmartwychwstaniu". "Dlatego widzimy tu Matkę Bożą okrytą fragmentem tego całunu, która gestem swej ręki mówi: mój Syn nie umarł, zmartwychwstał, możecie przyjść, oddać Mu pokłon. On na pewno wysłucha waszej modlitwy i waszych próśb - tłumaczył dalej artysta.

Wyraził głębokie przekonanie, że język plastyczny pomaga w modlitwie, budując sprzyjającą jej przestrzeń sacrum. "Jestem tego świadkiem w czasie peregrynacji naszych ołtarzy po świecie. Widzę, jak ten ołtarz wpływa na siłę modlitwy ludzi, którzy klęczą przed Najświętszym Sakramentem” – dodał Drapikowski.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-24 23:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Adwent okresem odkrycia kim jest Bóg

Karol Porwich/Niedziela

„Adwent jest okresem …w którym trzeba pozwolić sobie na zadziwienie wielkością Bożego miłosierdzia. Okresem, w którym przygotowując szopkę dla Dzieciątka Jezus, uczymy się na nowo, kim jest nasz Pan; okresem, w którym wyłamujemy się z pewnych schematów i uprzedzeń wobec Boga i naszych braci; okresem, w którym zamiast myśleć o prezentach dla siebie, możemy dać słowa i gesty pocieszenia osobom zranionym, tak jak Jezus uczynił to ze ślepymi, głuchymi i chromymi” – powiedział 11 grudnia Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05
bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku