Reklama

Niedziela Małopolska

Wzór doskonały

Niedziela małopolska 20/2023, str. V

Ks. Włodzimierz Szembek inspiruje młodych i ich rodziny

EDC/Niedziela

Ks. Włodzimierz Szembek inspiruje młodych i ich rodziny

Jego rozczarowanie przybliżało go do Pana Boga – powiedział o kandydacie na ołtarze ks. Zygmunt Kostka, salezjanin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie z okazji 140. rocznicy urodzin ks. Włodzimierza Szembeka (1883-1942), męczennika obozu koncentracyjnego w Auschwitz rozpoczęło się 23 kwietnia od uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie w intencji rychłej beatyfikacji salezjanów – ks. Włodzimierza Szembeka oraz ks. Ludwika Mroczka.

Powołanie

Eucharystii przewodniczył ks. Zygmunt Kostka, wikariusz Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Nawiązując do Ewangelii dnia, w której uczniowie Chrystusa, zawiedzeni śmiercią swojego Mistrza, udali się do Emaus, jednak po spotkaniu Jezusa Zmartwychwstałego powrócili do Jerozolimy, celebrans wskazał na podobieństwo w kształtowaniu drogi do kapłaństwa ks. Szembeka, mówiąc: – Jego rozczarowanie przybliżało go do Pana Boga. Podkreślił, że Włodzimierz decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia podjął, będąc już człowiekiem dojrzałym, mającym ponad 40 lat. – Chrystus przemienił jego lęki, wyciągnął ku niemu rękę – zaznaczył ks. Kostka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiruje młodych

Sługa Boży ks. Szembek przebywał w Skawie od 1939 r. aż do aresztowania przez gestapo w 1942 r. W tym czasie gorliwie wypełniał obowiązki duszpasterskie. – Ofiarność ks. Włodzimierza Szembeka sprawia, że jest on dla nas niebywałym wzorem człowieka pokornego i oddanego wierze – powiedział wiceminister Edward Siarka podczas otwarcia konferencji poświęconej duchownemu. Kapłan pracował również z dziećmi i młodzieżą, ucząc katechezy w pobliskich szkołach. Jego postawa życiowa zainspirowała organizatorów do przygotowania gminnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 3 i 4 szkół podstawowych oraz wiedzy dla klas 5-8 szkół podstawowych, młodzieży i całych rodzin pt. „Hrabia… ksiądz… salezjanin...Włodzimierz Franciszek Szembek – w drodze do beatyfikacji”. Podczas wydarzenia wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz wraz z ks. Janem Hańderkiem nagrodzili laureatów.

Buduje lokalną społeczność

Reklama

Prelegenci przybliżyli m.in. sylwetki umęczonych kapłanów oraz działalność zgromadzenia. – Dobrym podsumowaniem życia ks. Szembeka jest świadectwo salezjanina ks. Lucjana Strady, który napisał m.in.: „Należał do tych «szaleńców Bożych», którzy dla Boga potrafili wyrzec się dostatków, narażać na pośmiewisko i z radością wybrać męczeństwo” – powiedziała Zofia Nieć, mieszkanka Skawy i uczestniczka konferencji, która nie tylko opracowała szczegółowy biogram księdza, ale przygotowała monografię o salezjańskiej Skawie. – Moje zainteresowanie ks. Włodzimierzem Szembekiem rozpoczęło się wraz z planowaną konferencją naukową. Oczywiście, znałam tę postać z kroniki parafialnej oraz informacji okazjonalnych przekazywanych przez starszych salezjanów. Bliżej zapoznałam się z życiorysem i opracowaniami dotyczącymi tej postaci na prośbę ks. proboszcza Tadeusza Szamary, aby przygotować materiały dla dzieci i młodzieży do konkursu wiedzy o tym kapłanie. W oparciu o kronikę oraz źródła w archiwum salezjanów w Krakowie sporządziłam m.in. jego bogaty życiorys, zestaw stron internetowych o tej postaci, a także opracowałam scenariusz lekcji – katechezy, w celu przekazania informacji młodzieży do udziału w konkursie – wymienia p. Zofia.

Organizatorami uroczystości byli: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków, parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie przy współpracy wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki. Głównym partnerem wydarzenia została Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe uroczystości w Zespole Szkół Salezjańskich

Na uroczystości przybyło wielu gości

Jadwiga Ostromecka

Na uroczystości przybyło wielu gości

13 października br. Zespół Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae w Sokołowie Podlaskim obchodził 25. rocznicę reaktywacji Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Przenikliwość, odwaga oraz pracowitość - osoba bł. Czesława

2024-07-20 23:13

Wiktor Cyran

Przenikliwość, odwaga i praca. O to chcę was prosić. Abyście wy wypraszali nam te dary. Abyśmy byli na miarę naszych braci powołanych gorliwością apostolską. Abyśmy mogli dzisiaj odpowiadać światu. Bo wy jesteście naszą inspiracją. Bo wy jesteście naszym zadaniem i zaproszeniem. A nade wszystko pragniemy tworzyć wieź czyli relację która będzie coraz bardziej partnerska, wspólna, twórcza jako nasza odpowiedź na znaki czasu – podsumował kaznodzieja

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Wiara

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Wiara

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

Wiara

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu