Reklama

Niedziela Łódzka

Prawdziwa wspólnota

Miejsce modlitwy, spotkań i budowania wspólnoty

Piotr Drzewiecki

Miejsce modlitwy, spotkań i budowania wspólnoty

Bycie z ludźmi i dla ludzi – to nie jest teoria, ale rzeczywistość mojego kapłańskiego posługiwania dla parafialnej wspólnoty – mówi ks. kan. Andrzej Blewiński, proboszcz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu w tym roku obchodzi 75-lecie powstania. Jest to także ostatni rok posługi ks. kan. Andrzeja Blewińskiego, dobrego gospodarza i proboszcza zgierskiej wspólnoty.

Wotum za życie

Reklama

Powstanie nowego kościoła w Zgierzu jest mocno związane z osobą ks. Szczepana Rembowskiego, kapelana I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, który będąc na froncie we Francji, w zamian za ocalenie życia dla siebie i swoich żołnierzy z niemieckiego oblężenia, obiecał wybudować kościół. Ślubowanie ks. Rembowskiego miało miejsce 20 sierpnia 1944 r. Dokładnie 50 lat później – 20 sierpnia 1994 r. z kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu wyruszyła Pierwsza Zgierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która dała początek stałej, odnowionej i wyraziście ukształtowanej tradycji dorocznych, samodzielnych zgierskich pielgrzymek. Parafia została erygowana przez bp. Michała Klepacza 17 kwietnia 1948 r. Ksiądz Rembowski wybudował pierwszy drewniany kościół, który w latach 1957-61 został zastąpiony przez obecną budowlę trzynawowej świątyni murowanej. Była ona powoli wykańczana i konsekrowana przez bp. Józefa Rozwadowskiego w 1980 r. W latach 2009-11 kościół przeszedł gruntowny remont wnętrza, zmieniony został także nieco wystrój – obraz Matki Bożej Dobrej Rady znajdujący się w nawie bocznej, trafił do ołtarza głównego. W nawie bocznej znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz rzeźby św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Z kolei na ścianie nawy po lewej stronie namalowana została scena Przemienienia Pańskiego na tle Zgierza, gdzie widać główne ulice miasta i znane budynki. W oknach kościoła znajdują się witraże ukazujące m.in. siedem sakramentów oraz świętych. Na placu przed świątynią znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami: Maksymilian, Maria i Szczepan – poświęconymi w 1975 r. przez bp. Bohdana Bejze. Wokół placu kościelnego mieści się kaplica Matki Bożej Pięknej Miłości i krzyż misyjny, o które na co dzień dbają wierni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogate życie parafialne

Reklama

Proboszczem od 2007 r. jest ks. kan. Andrzej Blewiński, którego w pracy wspierają wikariusze: ks. Marek Sasiak i ks. Krzysztof Burzyński oraz emeryt ks. Stanisław Kaniewski. Parafia liczy 14 tys. mieszkańców. Na jej terenie znajdują się cztery szkoły podstawowe i trzy średnie. Duża część spośród ponad 50 tys. społeczności Zgierzan, pracuje, studiuje lub uczy się w pobliskiej Łodzi. Od lat parafia prowadzi bogate duszpasterstwo, które jest oczkiem w głowie proboszcza – pastoralisty i wieloletniego wykładowcy akademickiego na UKSW w Warszawie oraz Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach. Na co dzień posługują ministranci i lektorzy, schola dziecięca „Melodyjki” animująca śpiewem Msze św. dziecięce i chór parafialny dla seniorów. Działa grupa AA, Klub Inteligencji Katolickiej, Domowy Kościół, Ruch Światło-Życie, Klub Seniora, a Akcja Katolicka jest najsilniejszą w całej diecezji. W specjalnym budynku świetlicy opiekuńczo-wychowawczej po lekcjach dzieci znajdują pomoc w nauce i zabawie, organizowane są letnie i zimowe półkolonie. Co jakiś czas odbywają się spotkania dyrektorów szkół, co bardzo integruje społeczność nauczycieli. Przez cały rok Działa Bractwo Pielgrzymkowe, gdyż od lat z parafii wyrusza Zgierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. – Kiedy tu przyszedłem więcej było młodych, co było widać po ilości chrztów i ślubów, a obecnie przeważają pogrzeby, jesteśmy więc parafią starzejącą się. Jednak dzięki ofiarności wiernych udaje się wykonywać bieżące remonty. Oni czują, że to jest ich kościół i to robi się dla nich. Widać, że kochają swoją parafię, chcą o nią dbać i się z nią identyfikują – mówi proboszcz. Aby zintegrować ludzi, dwa razy w roku organizował wyjazdy – jeden po Polsce, drugi za granicę, w których wierni bardzo chętnie brali udział. Co roku parafia organizuje festyn parafialny w czerwcu z wieloma atrakcjami. Co jakiś czas odbywają się koncerty, przedstawienia, wystawy, które także integrują społeczność lokalną. Od niedawna pomaga także psycholog. Obecnie prowadzony jest remont dachu na budynku parafialnym. – Uważam, że wspólnotą wspólnot jest Kościół. Ksiądz nie może być urzędnikiem, musi być dostępny dla wiernych cały czas. Kocham wspólnotowość Kościoła i u nas ją naprawdę widać. Jacy Ci ludzie są fajni! Przychodzą, pytają, rozmawiają. Czują się potrzebni i zauważani, dlatego też tak chętnie przychodzą. Ja tak czuję duszpasterstwo – bycie z ludźmi i dla ludzi – to nie jest teoria, ale rzeczywistość. Bardzo bym chciał, by ludzie pokochali Kościół, Pana Boga i chcieli żyć według przykazań – podsumowuje ks. Blewiński.

Jubileuszowy rok

Parafia obchodzi odpust zawsze 26 kwietnia, we wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady. Z okazji jubileuszu 75-lecia parafii, przygotowane zostały pamiątkowe foldery, w których znajduje się litania do Matki Bożej Dobrej Rady wraz z obrazem. – Naszym celem jest człowiek, którego nie ma w tej chwili w Wieczerniku! My jesteśmy posłani, aby wyjść do niego w takiej wielkiej kulturze bycia dla niego, skupienia się na nim, słuchania jego historii, języka, wartości i myślenia – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. jubileuszowej. – Przez 75 lat posługę wikariuszowską sprawowało tutaj 57 kapłanów. W naszej parafii – możemy się cieszyć, iż wyszło stąd 13 kapłanów, 3 siostry zakonne i 1 ojciec misjonarz. Za tymi cyframi kryją się fakty i wydarzenia. Dobrze, że są jubileusze, które pozwalają nam poznać przeszłość, wykreować teraźniejszość i nakreślić plany na przyszłość! – mówił proboszcz podczas jubileuszu.

W najbliższym czasie – 18 maja – kapłani, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa 43 lata temu będą świętować swój jubileusz wraz z ks. proboszczem i arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem. Z kolei 1 czerwca odbędzie się potrójna kapłańska Msza św. jubileuszowa: 50 lat ks. Stanisława Kaniewskiego, 25 lat ks. Marka i 10 lat ks. Krzysztofa.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat