Reklama

Niedziela Przemyska

Zamieszkać w Słowie

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Radio Fara

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Rodzina Ulmów była posłuszna nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zamieszkać w Słowie najlepiej pokazują błogosławieni i święci, zwłaszcza męczennicy, którzy stają się niezwykłymi świadkami tego zamieszkania. To sympozjum wpisuje się w duchowe przygotowanie beatyfikacji rodziny Ulmów – powiedział moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej i organizator spotkania ks. prof. Stanisław Haręzga na otwarcie sympozjum biblijnego „Zamieszkać w Słowie”, które odbyło się w Markowej. – Nazwa sympozjum wskazuje na zasadniczy cel, który ma przyświecać każdej formie kontaktu człowieka ze słowem Bożym. Każdy kontakt, duszpasterski, osobisty, indywidualny, czy w jakiejkolwiek grupie, ma prowadzić do tego, żeby bardziej, piękniej, mocniej zamieszkać w słowie Bożym. Żeby stało się ono domem, przestrzenią i środowiskiem naszego życia – wskazał, wyjaśniając ideę i hasło tegorocznego wydarzenia.

Sympozjum rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski zwrócił uwagę, że rodzina Ulmów czytała Pismo Święte i żyła nim na co dzień. – W rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów było obecne Pismo Święte. Egzemplarz opowieści biblijnych jest niemym świadkiem ich życia. Była to księga używana. To w niej szukali drogowskazów, ale też pomocy w wychowaniu dzieci, którym przybliżali Ewangelię. Zapewne to nie przypadek, że dobrze znane nam fragmenty Pisma Świętego, które mówią o miłości bliźniego, zostały podkreślone właśnie w tej księdze. Patrząc na ich życie, możemy powiedzieć, że słowo Boże budziło ich wiarę, miłość i nadzieję. Mieli nadzieję, że okrutny czas II wojny światowej, kiedy jeden człowiek występował z agresją przeciw drugiemu człowiekowi, skończy się, że inicjatywa pomocy drugiemu człowiekowi zostanie pomyślnie zakończona. Pan Bóg inaczej dopuścił rozwiązanie tej sprawy – powiedział abp Szal i wskazał, że słowa Pisma Świętego budziły wiarę przyszły błogosławionych i pomagały im przetrwać ciężki czas wojny. – Słowo Boże pomogło im w tych trudnych czasach podjąć się heroicznych czynów. Umacniało ich jedność małżeńską. A jak mówią świadkowie, Józef uczył dzieci pacierza i zasad Ewangelii, którą sam żył. Właśnie dlatego wielką wartością dla niego była rodzina, wierność rodzinie, Bożemu prawu i tym zasadom, które podał Chrystus. W sytuacji zagrożenia, które niosła wojna, mocą dla nich była wiara i słowo Boże. Tutaj, w tym kościele, uczestniczyli w różnych wydarzeniach, w niedzielnej Mszy św., podczas której słuchali słowa Bożego i homilii. Zapewne to słowo zapadało w ich sercach. Byli posłuszni nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia: karmili głodnych, poili spragnionych, przyjęli pod swój dach podróżujących, prześladowanych, a także wspierali duchowo tych, którym świat się zawalił, którym utarty styl życia, stabilizacja, zostały zabrane i musieli być tułaczami i uciekinierami – podkreślił abp Szal. Zachęcił, by przykład rodziny Ulmów w kontekście dnia dzisiejszego oraz zbliżającej się beatyfikacji był inspiracją do zasłuchania się w słowo Boże.

Organizatorami wydarzenia obok Dzieła Biblijnego była parafia w Markowej oraz Przeworska Kapituła Kolegiacka. Prelegentami sympozjum byli ks. dr Marek Dzik, ks. prof. Stanisław Witkowski oraz ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Markowa: będą dwa relikwiarze ze szczątkami Rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Rodzina Ulmów

Co najmniej 20 tys. uczestników spodziewają się organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Wydarzenie odbędzie się 10 września w czterotysięcznej Markowej na Podkarpaciu. Jak przekazał KAI ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym, przygotowywane są dwa rodzaje relikwiarzy. Kilka z nich będzie zawierało szczątki całej Rodziny, w pozostałych umieszczone będą kości jednej z beatyfikowanych osób.

Więcej ...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Lublin. Rekolekcje z bł. Hanną Chrzanowską

2025-04-06 07:06

Archiwum DPS "Kalina"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami