Na uroczystości święceń zgromadzili się kapłani, diakoni, klerycy i przełożeni Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie z rektorem ks. Konradem Kościkiem, nie zabrakło rodziców i rodzin diakonów, a także przyjaciół, znajomych i wiernych z różnych stron diecezji.
Duch i uczucia
W homilii bp Grzegorz Kaszak podziękował rodzicom diakonów za trud wychowania, który zaowocował wstąpieniem do seminarium. Odwołał się do Katechizmu Kościoła Katolickiego w sprawie uczuć i życia duchowego. – Uczucia są naturalnymi składnikami psychiki ludzkiej, stanowią obszar przejściowy i zapewniają więź między życiem zmysłowym a życiem ducha. Nasz Pan wskazuje na serce człowieka jako na źródło, z którego wypływają uczucia. Uczucia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Nabierają one wartości moralnej w takiej mierze, w jakiej faktycznie zależą od rozumu i od woli. Doskonałość dobra moralnego lub ludzkiego wymaga, aby rozum kierował uczuciami – powiedział biskup. Przypomniał, że w Kościele za pierwszy środek ewangelizowania należy uważać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, które trwa w nierozłącznej wspólnocie z Bogiem, a zarazem w nieograniczonej gorącości ducha w poświęcaniu się dla innych. Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli. A jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Neoprezbiterzy AD 2023
Sześć lat formacji podsumował ks. Paweł Krawczyk, prefekt seminarium. – Z perspektywy seminarium święcenia są szczęśliwym finałem i celem sześcioletniej formacji. Jednak jest to moment w życiu powołanego, w którym nie tyle coś się kończy, ile rozpoczyna. To na pewno bardzo radosny dzień, w którym jako Kościół sosnowiecki cieszymy się z kolejnych trzech kapłanów. Jest on okazją do dziękczynienia za to, że Bóg ciągle powołuje młodych ludzi do służby w Kościele. Obok wdzięczności pojawia się także troska o nowe powołania i prośba, aby także w tym roku nie zabrakło serc, które usłyszą słowa: „Pójdź za mną” – powiedział ks. Paweł Krawczyk.
Ksiądz Konrad Jastrzębski pochodzi z parafii św. Michała Archanioła w Łazach. Praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Olkuszu. Obronił pracę magisterską pt. Maryja jako nasza towarzyszka w wierze w nauczaniu bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Ksiądz Karol Latos pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Floriana w Sosnowcu. Obronił pracę magisterską pt. Prymat Boga fundamentem relacyjnej posługi prezbitera w refleksji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Studium teologiczno-fundamentalne. Natomiast ks. Tomasz Lipień pochodzi z parafii św. Anny w Zębie (archidiecezja krakowska). Praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Barbary w Sosnowcu. Obronił pracę magisterską pt. Maryja jako wzór przyjęcia i słuchania Słowa Bożego w wybranych posoborowych dokumentach Kościoła.