Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jednoczy nas wspólne dobro

Samorządowcy przed sanktuarium św. Stanisława

Joanna Ferens

Samorządowcy przed sanktuarium św. Stanisława

Już po raz drugi odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już na samym początku wszystkich zebranych w sanktuarium w Górecku powitał proboszcz – ks Jarosław Kędra. – Bardzo się cieszę, że ta pielgrzymka ma swoją kontynuację, że możemy się wspólnie tutaj spotkać. Jest to bardzo dobra okazja do tego, aby podziękować wszystkim samorządowcom za pracę i służbę na rzecz miejscowej ludności, dla ludzi, którym ta służba została powierzona. Wyrażam wielką radość, że dzisiaj możemy tak licznie się spotkać i Panu Bogu powiedzieć „dziękuję”, za wasz trud i za waszą służbę. My dziś chcemy modlić się o pokój i jedność w naszej Ojczyźnie, modlitwą ogarniamy wszystkich samorządowców, by Wasza praca była prawdziwą służbą na rzecz społeczności lokalnych i drugiego człowieka – powiedział.

Troska o wspólnotę

Reklama

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył prof. KUL, ks. dr hab. Sławomir Nowosad. W homilii zwrócił szczególną uwagę na obowiązek troski o dobro wspólne, które spoczywa na samorządowcach. Mówił o ładzie moralnym jako podstawie ładu społecznego, o odpowiedzialności oraz autentyczności postępowania, za którą muszą iść cnoty takie jak odwaga, prawdomówność, uczciwość. – Jak to dobrze, że jest taka okazja, że możemy tutaj, w Domu Bożym stanąć z tą świadomością, więcej niż tylko domu, rodziny i spraw osobistych. Przynosimy bowiem tutaj wszystkie nasze sprawy wspólne, społeczne i publiczne. Trzeba nam wszystkim stale się uczyć tego, że mamy nie tylko obowiązki, powinności i troski o to, co osobiste, domowe i najbliższe, ale mamy także wszyscy obowiązek troski o to, co nazywamy dobrem wspólnym. Stąd dziś obecność tak licznych przedstawicieli urzędów i osób, które pełnią bardzo ważne funkcje społeczne, publiczne, zawodowe, na rzecz właśnie tego dobra wspólnego – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Służba lokalnym społecznościom

Reklama

Chcemy powierzać św. Stanisławowi wszystkie sprawy związane z rozwojem naszych samorządów – zaznaczał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Mieszkańcy powierzając nam stanowiska i funkcje stawiają nam wymaganie odpowiedzialności i tego, byśmy w sposób najlepszy ich reprezentowali i im służyli. Wszystkie więc kwestie, które nas różnią nie powinny być eksponowane, na pierwszym planie powinny znaleźć się te sprawy, które nas łączą i służą budowaniu wspólnego dobra. Dotyczy to wszystkich szczebli samorządu, a więc sołtysów, radnych, przewodniczących rad, burmistrzów, wójtów oraz Zarządu Powiatu. Dotyczy to także pracowników samorządowych. Przed nami zasadniczy cel, służba lokalnym społecznościom. Dlatego zorganizowaliśmy już po raz drugi to wydarzenie i mamy nadzieję, że stanie się ono cyklicznym spotkaniem, gromadzącym w Górecku Kościelnym wszystkich naszych samorządowców. Spotykamy się w wyjątkowy miejscu, tu gdzie objawił się św. Stanisław i objął szczególną opieką naszą Ziemię Biłgorajską. Chcemy powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo wszystkie te sprawy związane z rozwojem naszych samorządów, powiatu biłgorajskiego, poszczególnych gmin. Zaprosiliśmy wszystkich samorządowców, burmistrzów, wójtów, radnych, kierowników jednostek, sołtysów, by wspólnie zawierzyć naszą samorządową codzienność dobremu Bogu. Chcemy prosić, by św. Stanisław nas wspierał i chcemy wypraszać łaski dla naszych małych Ojczyzn, o które dbamy i w których działamy. Chcemy prosić o mądrość i jedność, chcemy być wierni naszej wierze, kulturze, wartościom, z których wyrośliśmy. To jest taki fundament, na którym trzeba budować, od którego trzeba wychodzić i wówczas wszystko układa się dobrze, problemy można rozwiązać, można realizować śmiałe inwestycje. Można przy tym budować szczególnie ważną zgodę społeczną i umacniać to, co pozostawiły nam minione pokolenia – podkreślił.

Duchowa strona pielgrzymowania

O znaczeniu tego dnia dla wszystkich samorządowców mówił w rozmowie Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego. – Pielgrzymowanie jest losem każdego człowieka, który na tej ziemi jest przez określony czas. Samorządowcy mają za co dziękować i o co prosić Boga, gdyż muszą każdego dnia stawać na służbę i podejmować zadania będące odpowiedzią na potrzeby poszczególnych społeczności. Chcemy także budować wspólnotę, która niesie za sobą odpowiedzialność za podejmowane działania i inicjatywy. Idziemy więc do tego świętego miejsca, które przypomina nam o służebnej roli samorządowca, urzędu czy urzędnika. Gromadzimy się mimo różnic, ale jednoczy nas dobro naszej małej Ojczyzny, jaką jest powiat biłgorajski i poszczególne gminy, miasta i wsie – zaznaczył.

Mamy okazję się spotkać i wymienić doświadczeniami – podkreślał Tomasz Rogala wicestarosta biłgorajski. – Samorządowcy w takich okolicznościach spotykają się pełnym składem tylko raz w roku. Święty Stanisław, patron tego miejsca jest szczególną osobą w historii Polski. On nas zaprasza do wspólnej modlitwy, do chwili zadumy i rozwoju w naszej służbie dla społeczeństwa. Pielgrzymka jest więc także okazją, by i o tym wspólnie porozmawiać, ale oczywiście ta strona duchowa pielgrzymki jest najważniejsza – podkreślał.

Rozwój i współpraca

Potrzebujemy wsparcia przy działaniu na rzecz naszych małych ojczyzn, dlatego tu jesteśmy – zaznaczał Roman Dziura, burmistrz Józefowa. – Dziś jest także okazja by wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wszyscy samorządowcy jacy dziś uczestniczą w tej pielgrzymce przywieźli ze sobą konkretne intencje. One z pewnością dotyczą rozwoju naszych społeczności, inwestycji, zgody i bezpieczeństwa mieszkańców oraz porządku. W naszej gminie tegoroczne inwestycje liczone są w milionach złotych i dotyczą inwestycji w oświatę, kanalizację, turystykę i drogi. To ostatni pełny rok tej kadencji, więc to czas na podsumowania także współpracy między gminami i dopięcie istotnych i ważkich zadań. Ja oceniam, że współpraca między naszymi samorządami i powiatem układa się bardzo dobrze. Cały czas się rozwijamy i uzupełniamy – przyznał.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie Litanii Loretańskiej, a bezpośrednio po niej wszyscy uczestnicy udali się na spotkanie integracyjne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-14 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyprawa Otwartych Oczu

Wyprawa połączyła pokolenia

Joanna Ferens

Wyprawa połączyła pokolenia

W Górecku Kościelnym odbyła się coroczna Wyprawa Otwartych Oczu organizowana przez Ruch Światło-Życie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Więcej ...

Katecheza o Zwiastowaniu: Serce Maryi rozpala się ufnością

2025-01-22 18:53
Papież na audiencji ogólnej

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Papież na audiencji ogólnej

Zwiastowanie to scena, w której Ewangelia ukazuje nam skutki przemieniającej mocy Słowa Bożego – mówił Papież w drugiej katechezie z jubileuszowego cyklu o Jezusie Chrystusie, naszej nadziei. Zachęcił, by od Maryi uczyć się słuchać, przyjmować i strzec Słowo Boże, aby przemieniało nasze serca w przybytki Jego obecności, w gościnne domy dla znużonych i potrzebujących nadziei.

Więcej ...

Prof. Borecki: działania rządu ws. religii w szkole mogą go kosztować utratę władzy

2025-01-22 17:09
Posiedzenie rządu

PAP

Posiedzenie rządu

Działania rządu w sprawie religii w szkole są niekonstytucyjne a nauczyciele traktowani jak "nawóz historii". To działanie politycznie samobójcze, które może kosztować obecny obóz polityczny kampanię prezydencką i utratę władzy na długie lata. Można polemizować z argumentami wyznaniowymi, ale nie z groźbą utraty pracy przez kilkanaście tysięcy ludzi utrzymujących rodziny - mówi w wywiadzie dla KAI prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca KAI spodziewa się szerokiej fali zaskarżania decyzji MEN: przez Kościoły m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka a katechetów w sądach pracy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...