- Przychodzimy na to szczególne miejsce, aby zaczerpnąć nowego powiewu naszej wiary i prosić Ducha Świętego, aby nas wspierał i umacniał w codziennych decyzjach. Boga każdego dnia mamy nosić w swoim sercu, aby zajmował w naszym życiu pierwsze miejsce – zachęcał biskup świdnicki.
Bp Dec wskazał też w homilii na szczególne miejsca oddawania czci Bogu, porównując góry do tych, na których w Starym i Nowym Testamencie ludzie modlił się pogłębiając swoja wiarę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Na górach ludzie oddawali Bogu chwałę. Gromadzili się na szczytach, żeby z Bogiem rozmawiać. Na górze Moria, Abraham chciał złożyć Bogu w ofierze swego syna. Na górze Synaj, ludzkość otrzymała prawo moralne – Dekalog. Na górze ośmiu błogosławieństw, Jezus Chrystus wygłosił swoją programową naukę – Kazanie na górze”. Na górze Tabor, przemieni się odkrywając przed uczniami rąbek swego bóstwa. Na wzgórzu Golgoty, Jezus oddał za nas swoje życie, natomiast z góry Wniebowstąpienia, odszedł do nieba - wyliczał hierarcha.
Przed końcowym błogosławieństwem uczczono pamięć 54 leśników, którzy w 70-letniej historii pracowali na terenie nadleśnictw i: Świdnica, Wałbrzych, Nowa Ruda, a których nazwiska zostały umieszczone na jednej ze ścian kaplicy na Wielkiej Sowie.
Reklama
Następnie dyrekcja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu wręczyła najwyższe odznaczenia dla zasłużonych leśników - Kordelas Leśnika Polskiego. Kordelas nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Od 1930 roku był to stały element umundurowania leśnika, a jego rękojeści drewniane, żelazne i srebrne świadczyły o randze i zajmowanym stanowisku.
Kordelas, jako wyróżnienie przyznawany jest od 1996 roku. Mogą otrzymywać go zarówno sami leśnicy, jak i osoby spoza tego środowiska, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Lasów Państwowych. Jest to nagroda wielce prestiżowa.
Po Mszy św. chętni mogli posilić się przygotowaną przez nadleśnictwo grochówką.