Reklama

Głos z Torunia

Ludzie Jerozolimy

Rycerze zakonu Grobu Bożego przeszli ulicami toruńskiej starówki

Beata Patalas

Rycerze zakonu Grobu Bożego przeszli ulicami toruńskiej starówki

Czarne damy w welonach, panowie w białych płaszczach formujący procesję. Kim są ludzie w szatach z czerwonymi krzyżami, którzy zebrali się na toruńskiej Starówce? Takie pytania z pewnością zadawali sobie mieszkańcy miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po kilku chłodnych i deszczowych dniach 17 czerwca toruńską Starówkę zalały promienie słońca. Zadowoleni z tego faktu byli nie tylko turyści, przemierzający jej uliczki, ale również członkowie Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którzy wyróżniali się w tłumie dzięki swoim płaszczom z naszytymi czerwonymi krzyżami jerozolimskimi.

Miecz Słowa

Rycerze gościli w Toruniu już od czwartkowego wieczoru, a przyjechali z całej Polski z ważnego dla siebie powodu. Zakon obchodził uroczystość inwestytury, a więc przyjęcia nowych członków. Z tej okazji 16 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu odbyło się nabożeństwo czuwania oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Tego dnia zostały również poświęcone złote ostrogi i miecz, które posłużyły podczas uroczystości inwestytury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mieczem, który pozwala skutecznie walczyć, jest Słowo Boże, a odważne przyznawanie się do Boga jest dziś niezwykle ważne – mówił bp Śmigiel podczas piątkowego kazania. –Taką misję realizują dziś członkowie Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Dziękujemy za waszą troskę o braci i siostry w Ziemi Świętej.

Rycerska radość

Główne uroczystości inwestytury rozpoczęły się w sobotę procesją z toruńskiej Starówki do katedry Świętych Janów, gdzie Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił Wielki Przeor Zakonu Bożogrobców w Polsce, kard. Kazimierz Nycz.

– Bardzo się cieszę, że odbywa się kolejna inwestytura licznych członków, którzy zwiększą nasz zakon, ale też wzbogacą go swoim doświadczeniem i modlitwą – mówił kard. Nycz. Nawiązując do postaci słynnego torunianina, zwrócił uwagę: „bardzo często, mówiąc o Koperniku zapominamy, że to był przede wszystkim człowiek wiary i Kościoła. U jego podstaw leżała wiara, a dopiero później doszedł do wielkich i znaczących odkryć średniowiecza. Mikołaj Kopernik wyprzedzał epokową encyklikę „Fides et Ratio”, bo potrafił łączyć miłość do Boga z nauką”.

Reklama

Kardynał dodał na zakończenie: „Będąc w zakonie, nigdy nie zapominajcie o zakochaniu się w Jezusie Miłosiernym, aby wasza duchowość była kompletna. Niech ta inwestytura i znaki przyjęcia nowych członków służy wielkiej sprawie”.

Kardynał Nycz mianował nowych członków Zakonu. Nałożono im krzyże oraz płaszcze – znaki przynależności do Boga.

Misja

Jakie są zadania rycerzy i jak wspierają oni braci i siostry w Jerozolimie? Oprócz modlitwy za mieszkańców tamtych ziem dotują również budżet patriarchy Jerozolimy, utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej szkoły, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary.

Jakie zaś pełnią zadania w naszym kraju? Rycerz zakonu jest wyznawcą nauki Jezusa Chrystusa, odważnie głosi Jego naukę w swoim środowisku, miejscu pracy, zamieszkania i jest gotów w każdej chwili stanąć w obronie swoich ideałów, więc w szczególności ma on charakter misyjny i ewangelizacyjny. Z pewnością tak radykalna postawa jest w dzisiejszym świecie postawą, do której trzeba ludziom wierzącym odwagi, by nie bali się iść za Chrystusem, głosząc Jego naukę wszędzie tam, gdzie się znajdują. W świecie tak zagubionym trzeba jasno deklarować swoją wiarę.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Jerozolimy w Miechowie apelował o pokój w Ziemi

Magdalena Uchto

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst