Reklama

Międzyrzeckie dzieje

Milenijny gród

Gród ten powstał 1000 lat temu między dwiema rzekami. Z niego mieli wyruszać pierwsi misjonarze, by głosić Słowo Boże w świeżo ochrzczonym państwie. W grodzie tym bywali najwięksi władcy państwa polskiego, co dowodzi o jego wielkim znaczeniu. Międzyrzecz to dziś jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce z bogatą, wciąż do końca nie odkrytą historią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki grodu

Przed wiekami Międzyrzecz był siedzibą bogatego starostwa, strzegącego zachodnich granic Wielkopolski. Pierwsze odnalezione ślady osadnictwa pochodzą z VIII w., a najwcześniejsze wzmianki z pocz. XI w. i dotyczą klasztoru ufundowanego przez Bolesława Chrobrego, prawdopodobnie na terenie obecnej wsi Święty Wojciech. Klasztor zajmowali benedyktyni i po Trzemesznie była to najstarsza fundacja klasztorna w Polsce. Z ziemią międzyrzecką było związanych wielu władców Polski. Według zapisu Galla Anonima, Bolesław Krzywousty, wyprawiając się na Pomorze, stoczył zwycięską walkę o Międzyrzecz. Po 1138 r. na mocy testamentu dzielącego kraj na dzielnice, gród znalazł się w Wielkopolsce, a przez okres rozbicia rządzili nim książęta wielkopolscy i śląscy. Przemysław I założył w Międzyrzeczu kasztelanię, a jego brat Bolesław Pobożny rozbudował fortyfikację. W 1296 r. Międzyrzecz przeszedł pod panowanie Piastów głogowskich, a na przełomie XIII i XIV w. dostał się pod władze Brandenburgii. Odzyskany dla Polski przez Władysława Łokietka, należał do niej do czasów II rozbioru, kiedy to znalazł się w zaborze pruskim, z którego na krótko wrócił do Księstwa Warszawskiego.

Murowane zabytki

Najstarszym zabytkiem Międzyrzecza są gotyckie ruiny zamku położone w widłach Obry i Paklicy. Wzniesiony został za czasów największego budowniczego naszych dziejów Kazimierza Wielkiego, w celu wzmocnienia pogranicza. W 1520 r. zamek został zdobyty i mocno zniszczony przez idące na pomoc Krzyżakom wojska niemieckie. Po odbudowaniu uległ kolejnemu zburzeniu w trakcie najazdu szwedzkiego. Obecnie na zamku przeprowadzono prace konserwatorskie, które zabezpieczyły pozostałe ruiny. W pobliżu zamku wznosi się dawna rezydencja starostów międzyrzeckich, funkcję tę pełnili m. in. kanclerz Jan Zamoyski i hetman Stanisław Żółkiewski.
Ciekawą historycznie budowlą jest także stojący w rynku ratusz, który do czasów panowania króla Stefana Batorego był drewniany. Ten współczesny pochodzi już z XVIII w. Na wierzy ratuszowej przetrwał długą niewolę polski orzeł z napoleońską gwiazdą. W rynku znajduje się także późnoklasycystyczny kościół pw. św. Wojciecha, a kilka ulic dalej jest farna świątynia pw. św. Jana Chrzciciela. Do cennej zabudowy miasta zalicza się też pozostałości kolegium jezuickiego i dawnej synagogi. Na szczególną uwagę wśród międzyrzeckich zabytków zasługuje Muzeum Regionalne, mieszczące się w siedzibie dawnych starostów. Na ten pomnik kultury tysiąclecia państwa polskiego składają się: zamek z wykopaliskami, rezerwat archeologiczny z fragmentami wału grodu z początku XI w. oraz pozostałości drewnianych budynków. Stała ekspozycja prezentowana w muzeum pokazuje dawne źródła pisane, regionalną obrzędowość, sztukę ludową, budownictwo, gospodarkę, a także bogatą kolekcję portretów trumiennych. Zwiedzający Międzyrzecz nie mogą zapomnieć o pójściu nad Obrę, gdzie stoi pomnik Powrotu Ziemi Międzyrzeckiej do Macierzy. Przed dworcem kolejowym natomiast jest kamień pamiątkowy upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Dziś i jutro

Miasto świętuje obecnie swój wielki jubileusz 1000-lecia Grodu Międzyrzecz i Męczeńskiej Śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich. Licząca 20 tysięcy mieszkańców społeczność stara się jak najlepiej przygotować do uroczystości. Wykonano nową nawierzchnię granitową wokół rynku i sąsiadujących z nim ulic. Kontynuowane jest zagospodarowanie wału nad Obrą. W najbliższym czasie oddana zostanie do eksploatacji nowa ulica Zamoyskiego, która wkrótce na życzenie mieszkańców otrzyma nazwę Pięciu Braci Męczenników Międzyrzeckich. W gminie Międzyrzecz tylko w tym roku na inwestycje zaplanowano 10 mln zł. Większość wydatków z tej kwoty skierowanych zostało na rozbudowę gospodarki komunalnej. Nakłady na te inwestycje najbardziej wpływają na przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu. Dlatego zwiększono ilość budownictwa rodzinnego, zbudowano sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. W najbliższym czasie miasto przystąpi do budowy ważnych dla rozwoju turystyki ścieżek rowerowych. W przyszłości zostanie także zagospodarowana rzeka Obra, dzięki czemu stanie się ona atrakcyjnym szlakiem wodnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś słyszymy, jak Jezus wstaje od uroczystej wieczerzy i zaczyna myć uczniom nogi

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała aborcji na 9-miesięcznym Felku

2025-04-16 17:43
Grzegorz Braun próbuje dokonać

x.com/JSmigowski

Grzegorz Braun próbuje dokonać "zatrzymania obywatelskiego" ginekolog Gizeli Jagielskiej

Kandydat na prezydenta Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) próbował w środę dokonać „zatrzymania obywatelskiego” w szpitalu w Oleśnicy pracującej tam ginekolożki Gizeli Jagielskiej.

Więcej ...

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59 roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

Kościół

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wiadomości

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...