Reklama

Dzieła pw. Pięciu Braci Męczenników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PARAFIA PW. PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI W GORZOWIE WLKP.

Parafia powstała z podziału parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego i parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. Opieką duszpasterską objętych jest około 18 tys. wiernych zamieszkujących Osiedle Górczyn II. Parafię erygował 26 sierpnia 1989 r. bp Józef Michalik. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto 1993 r. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe. Przy parafii działają: Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna Ołtarza, Służba Papieska, Margaretki, Przyjaciele Pradyża, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Na terenie parafii działa Hospicjum im. św. Kamila i Centrum Pomocy Rodzinie Jana Pawła II. Od początku erygowania parafii proboszczem jest ks. kan. Władysław Pawlik.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski
ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (0-95) 722-91-53

PARAFIA PW. PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI W MIĘDZYRZECZU

Budowy diecezjalnego sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski podjęło się Zgromadzenie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, popularnie nazywanego pallotynami. Kościół budowany jest na placu położonym w centrum największego osiedla parafii przy drodze na Sulęcin. Inż. Krystyna Zaręba-Kijak zaprojektowała świątynię na planie serca z elementami stylu romańskiego, aby symbolem męczeństwa podkreślić znaczenie sanktuarium świętych Braci, którzy zginęli w obronie wiary. Świątynia ma mieć 800 m2 powierzchni. Msza św. w niedzielę i dni powszednie sprawowana jest w budującym się kościele. Obecnie w parafii, która liczy około 5 tys. wiernych, pracuje trzech księży. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Władysław Nadybał SAC, obecnie proboszczem jest ks. Andrzej Delik SAC. Od samego początku istnienia parafii starano się stworzyć tu dobre warunki duchowego rozwoju. Mimo braku pomieszczeń w parafii działa wiele wspólnot: KSM, Ruch Światło-Życie, wspólnota misyjna dla dzieci, Biała Armia, Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna Ołtarza, dziecięca grupa teatralna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski
ul. Zachodnia 2
66-300 Międzyrzecz
tel. (0-95) 742-05-75

STOWARZYSZENIE POMOCY BLIŹNIEMU IM. BRATA KRYSTYNA

Stowarzyszenie powstało w 1992 r. przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. z inicjatywy ks. kan. Władysława Pawlika (nazywało się wówczas Górczyńskim Stowarzyszeniem). Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia jest Augustyn Wiernicki. Jest to organizacja osób świeckich, którzy pragną charytatywnie pomagać bliźnim. Celem stowarzyszenia jest udzielanie pomocy materialnej i wsparcia duchowego najbardziej potrzebującym wśród bezdomnych, dotkniętych tragediami losowymi ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Obecnie stowarzyszenie prowadzi dwie stołówki, przy ul. Armii Ludowej i przy ul. Chodkiewicza, które łącznie żywią każdego dnia około 400 osób. W stowarzyszeniu pracuje około 100 wolontariuszy. Struktury stowarzyszenia obejmują ponadto biuro zarządzające wolontariatem, ośrodek kolonijny o charakterze sportowo-rekreacyjnym w Długim koło Strzelec Krajeńskich oraz ogromne, jak na gorzowskie warunki, Gorzowskie Charytatywne Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II.

Reklama

Gorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu
im. Brata Krystyna
ul. Słoneczna 63
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (0-95) 725-05-76

STOWARZYSZENIE OPIEKI PALIATYWNEJ IM. PIĘCIU BRACI MIĘDZYRZECKICH

Stowarzyszenie powstało w 1994 r. przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w szpitalu powiatowym w Międzyrzeczu i działa jako organ wspierający oddział, na którym może obecnie przebywać 27 pacjentów. Pracownicy oddziału są w większości członkami stowarzyszenia. Pierwszym prezesem stowarzyszenia do lutego 2003 r. była Ludwika Kaczmarczyk, obecnie prezesem jest Kazimierz Antonowicz. Od początku istnienia stowarzyszenia w jego działalność angażuje się dr Wojciech Strugała, naczelny lekarz szpitala. Opiekę duchową nad chorymi sprawuje ks. Marek Walczak. Ze stowarzyszeniem współpracuje wielu wolontariuszy, m.in. także młodzież z Liceum Ogólnokształcącego.
Stowarzyszenie powstało na wniosek osób, które uważały, że opieka paliatywna musi stać się integralną częścią polityki zdrowotnej państwa. Powinna ona zapewniać ciągłość opieki nad chorym w postępowaniu ambulatoryjnym, domowym i zakładach opieki stacjonarnej sprawowana przez wielodyscyplinarny zespół złożony z personelu medycznego i niemedycznego wspieranego informacyjnie i finansowo przez stowarzyszenie. Stowarzyszenie przyjęło jako swoje zadanie: wspieranie działań umożliwiających zdobywanie wiedzy i umiejętności zawodowych w zakresie opieki paliatywnej, pomoc w organizacji zespołu opieki domowej dla chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, zorganizowanie wypożyczalni sprzętu do opieki domowej na bazie lecznictwa ambulatoryjnego oraz szkolenie osób zakwalifikowanych jako wolontariuszy.

Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej
im. św. Pięciu Braci Międzyrzeckich
ul. Konstytucji 3 Maja 35, 66-300 Międzyrzecz
tel. (0-95) 742-82-35 (Oddział Opiekuńczo-Leczniczy)
Konto: PKO SA I o/Międzyrzecz 11001122-51901-2101-111-0

SZPITAL POWIATOWY, DZIAŁAJĄCY W RAMACH SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ W MIĘDZYRZECZU

13 czerwca szpitalowi powiatowemu z woli pracowników SP ZOZ, przy akceptacji Rady Społecznej SP ZOZ, Rady Powiatu, Rady Miasta i Gminy Międzyrzecz zostanie nadane imię Pięciu Braci Międzyrzeckich. Od 1989 r. dyrektorem SP ZOZ jest Leszek Kołodziejczak.
Szpital w Międzyrzeczu został wybudowany w latach 1904-1908. W latach 1975-1985 był modernizowany i rozbudowywany. Aktualnie funkcjonuje w nim siedem oddziałów: internistyczno-kardiologiczny, chirurgiczny z pododdziałami urologicznym i ortopedycznym, dziecięcy, położniczo-ginekologiczno-noworodkowy, anestezjologii i intensywnej terapii, rehabilitacyjny i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Szpital, w którym jest 181 łóżek, zabezpiecza potrzeby zdrowotne większości pacjentów powiatu międzyrzeckiego. Rocznie leczonych jest tutaj około 7 tys. pacjentów. Placówka prowadzi pomoc doraźną i ratownictwo medyczne (na wyposażeniu szpitala są 4 karetki), 18 pracowni specjalistycznych, jak i pracownie diagnostyczne. Personel medyczny szpitala stanowi około 40 lekarzy, w tym 80% z nich posiada drugi stopień specjalizacji, wraz z 135 pielęgniarkami i 14 położnymi. Według ankiet przeprowadzanych co dwa lata 96% pacjentów jest zadowolonych z przeprowadzonych tu usług.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Konstytucji 3 Maja 35
66-300 Międzyrzecz
tel./fax (0-95) 742-82-55
Konto: PKO SA Oddz. Międzyrzecz
11001122-589-2101-111-0

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst