Reklama

Wiadomości

Inwestycje zalesieniowe z ARiMR

Do 31 lipca 2023 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można się ubiegać o wsparcie na inwestycje leśne i zadrzewieniowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od tego roku wsparcie inwestycji leśnych i zadrzewieniowych udzielane będzie w ramach czterech interwencji: zalesianie gruntów rolnych; tworzenie zadrzewień śródpolnych; zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych oraz zakładanie systemów rolno-leśnych.

Trzy pierwsze są już znane beneficjentom ARiMR z PROW na lata 2014-2020, choć i tu wprowadzono korzystne zmiany. Wśród nich m.in.: podniesiono stawki płatności średnio o 60%; umożliwiono przyznawanie 5-letniej premii na utrzymanie zalesień występujących na gruncie wskutek sukcesji naturalnej; w ramach zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych wydłużono do 30 lat wiek drzewostanu kwalifikującego się do cięć pielęgnacyjnych, rozszerzono katalog beneficjentów o wspólnoty gruntowe, a także dodano nowy rodzaj inwestycji objętych dofinansowaniem – zakładanie stref ekotonowych w pasie drzewostanu graniczącym z terenem otwartym. Czwarta interwencja jest nowością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 2023 r. rolnicy lub ich małżonkowie mogą też skorzystać z nowego rodzaju wsparcia – na zakładanie systemów rolno-leśnych. Jest to sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze.

Reklama

Dofinansowanie można otrzymać do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne i użytkowanych jako grunty rolne lub trwałe użytki zielone. Z pomocy wyłączone są trwałe użytki zielone położone na obszarach Natura 2000. Maksymalna powierzchnia, która może być objęta wsparciem, to 40 ha.

Założony system rolno-leśny powinien tworzyć zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy posadzone są na gruncie, gdzie prowadzona jest działalność rolnicza. Nasadzenia powinny być wykonane w jednym rzędzie lub dwóch, oddalonych od siebie o co najmniej 10 m, ale nie więcej niż 30 m. W przypadku gruntów rolnych ta odległość powinna wynosić 3 m. Do nasadzeń powinno się używać co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów drzew czy krzewów, przy czym co najmniej 51% powinny stanowić gatunki liściaste. Nowe nasadzenia powinny zostać zabezpieczone albo trzema palikami, albo repelentami, albo osłonkami, albo wełną owczą.

Warto wiedzieć o pewnych wykluczeniach. Wsparcie nie może być przyznane do gruntów, na których realizowane są zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach rolnictwa ekologicznego z PROW 2014-2020 oraz produkcja ekologiczna z PS WPR 2023-2027 czy ekoschematy.

Pomoc finansowa obejmuje koszty założenia i ochrony systemów rolno-leśnych, jak również ich pielęgnacji i utrzymywania w kolejnych latach. W tym zakresie od 2024 r. będzie przysługiwała 5-letnia premia wynosząca rocznie 300 zł/ha, o którą będzie można się ubiegać w terminie składnia wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.

Reklama

Stawki na założenie systemów rolno-leśnych zróżnicowane są w zależności od ukształtowania terenu i wynoszą: gdy powstają one w warunkach korzystnych – 3092 zł/ha, gdy są zakładane na gruntach o nachyleniu powyżej 12 stopni – 3199 zł/ha. Dodatkowe wsparcie przysługuje na zabezpieczenie drzew i krzewów przed zniszczeniem. Wynosi ono od 566 zł/ha do 2362 zł/ha.

Wnioski o przyznanie wsparcia na realizację inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych ARiMR przyjmuje wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus .

Szczegółowe informacje: na portalu – www.gov.pl/web/arimr, pod nr. bezpłatnej infolinii – 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pieniądze na inwestycje chroniące przed ASF

Adobe Stock

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), mogą się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie finansowe. Nabór wniosków trwa do 6 października 2023 r.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

mk

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Msza Krzyżma. Bądźcie kapłanami z pasją

2025-04-17 11:39

Agnieszka Marek

Bądźcie kapłanami z pasją, których myślą będzie Bóg i których serca będą uderzały w rytm Boskiego serca – powiedział abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

Kościół

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wiadomości

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...