Reklama

Pielgrzymi na szlaku

Niedziela łowicka 25/2003

O godz. 6 rano położone w centrum miasta Alejki Sienkiewicza są zazwyczaj jeszcze puste i senne. Pojedynczy przechodnie i rzadko przejeżdżające samochody przerywają ciszę poranka. Zupełnie inaczej jest w dniu, kiedy wyrusza Pielgrzymka Łowicka. Miejsce to od wczesnych godzin porannych tętni życiem i gwarem. Ze wszystkich stron: z miasta i z dworca kolejowego do kościoła Sióstr Bernardynek napływają grupki pątników. W okolicy klasztoru ustawiają się samochody bagażowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łowicka piesza pielgrzymka na Jasną Górę ma piękną tradycję, jest jedną z najstarszych w Polsce. Tegoroczna, która rozpoczęła się 2 czerwca, by dotrzeć do Częstochowy na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jest już 348. z kolei. Piesze pielgrzymowanie jest u nas bardzo rozpowszechnioną formą życia religijnego. Wiele miast, a także grup zawodowych i stanowych organizuje pielgrzymki, ale chyba żadna z nich nie może poszczycić się tak długą historią.
W tym roku z Łowicza wyruszyła grupa blisko 300 pątników, na czele ze swym przewodnikiem - ks. Wiesławem Frelkiem. Wśród nich był także ks. Ludwik Wnukowicz od wielu już lat uczestniczący w pielgrzymce - postać nierozerwalnie z nią związana.
Hasłem przewodnim tegorocznej wędrówki było: "Umiłuj Chrystusa w Tajemnicach Światła", a to, co wypełniało treść całej pielgrzymki, to podstawowe prawo chrześcijańskie: "Miłość Boga i bliźniego". Specjalnie dla pielgrzymów opracowana została broszura zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Znajdujemy w niej regulamin pielgrzymki i kilka praktycznych rad dla osób mniej doświadczonych na szlaku: co należy ze sobą zabrać, co robić, gdy zaczniemy tracić siły itp. W drugiej części broszurki przedstawiono mapki i szczegóły trasy na każdym etapie, a także program duchowy: motto dnia, proponowane intencje modlitw. Jest tam też tekst Godzinek i fragment listu Ojca Świętego o Różańcu dotyczący tajemnic światła.
Jak co roku pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w kościele Sióstr Bernardynek. Przewodniczył jej bp Józef Zawitkowski, a koncelebrowali: ks. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej, ks. Tomasz Jackowski, ks. Robert Kwatek, ks. Adam Matysiak, ks. Wiesław Frelek już po raz trzeci przewodnik pielgrzymki, ks. Ludwik Wnukowicz oraz o. Petroniusz, bernardyn.
O godz. 6.00 zebrali się pątnicy i odprowadzające ich osoby, by uczestniczyć w Eucharystii. Kazanie wygłosił Biskup Józef. Zwracając się do pielgrzymów, po powitaniu mówił, że pielgrzymka ta wrosła już nie tylko w historię miasta Łowicza, ale i w serca Polaków. Wspomniał o Ślubach Jasnogórskich złożonych przez króla Jana Kazimierza jako wotum dziękczynne za uratowanie Ojczyzny podczas Potopu szwedzkiego. Mówił także o wydarzeniu ewangelicznym jakim było Nawiedzenie św. Elżbiety, gdzie Maryja pod natchnieniem Ducha Świętego wypowiedziała w Magnificat: "Oto odtąd sławić Mnie będą wszystkie narody, bo wielkie rzeczy uczynił Mi Wszechmocny", dlatego też od wieków ludzie darzą Maryję tak szczególnym uwielbieniem. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup, wspominając ubiegłoroczne wejście pielgrzymki łowickiej do Częstochowy, prosił, by nie zapomniano też o śpiewie i tańcu, który towarzyszył ukończeniu ciężkiej wędrówki pod murami jasnogórskimi.
Po Liturgii nastąpiła półgodzinna przerwa i następnie w towarzystwie Księdza Biskupa i ks. Wiesława Skoniecznego 348. Piesza Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę wyruszyła w trasę. Trasę bardzo męczącą i wymagającą od uczestników wielkiego hartu ducha. Wiedzie ona przez Jeżów, Polichno, Plucie, Gidle, Krasice do Jasnej Góry. Etapy pielgrzymki liczą od 23 do 41 kilometrów, przeszkodą bywa nieraz pogoda: padający deszcz lub upał.
Na Jasną Górę łowiccy pątnicy dotarli w sobotę, 7 czerwca, około godz. 15.00. Powitani zostali przez bp. Józefa Zawitkowskiego, który w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił dla nich uroczystą Mszę św.
Następnego dnia, 8 czerwca, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 6.00 uroczystą Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawował ks. Wiesław Frelek - przewodnik pielgrzymki. Następnie po przerwie śniadaniowej o godz. 10.00 łowiccy pielgrzymi odprawili na wałach Drogę Krzyżową. Około godz. 13.00 raz jeszcze wszyscy zgromadzili się w Kaplicy, by w sposób uroczysty pożegnać się z Panią Jasnogórską i otrzymawszy błogosławieństwo, wyruszyli pojazdami w drogę powrotną.
Na koniec trzeba dodać, iż z czasie tegorocznej pielgrzymki aura raczej nie była sprzyjająca. Palące słońce i temperatury około 30 st. sprawiały, że wędrowanie było trudne. Należy podziwiać uczestników tej pielgrzymki, którzy pomimo wielu trudów związanych z wędrówką do Pani Jasnogórskiej, nie zniechęcają się, ale od wielu lat podejmują wysiłek, by wielbić Matkę Boga i upraszać potrzebne łaski. Jeden z pielgrzymów całą drogę żywił się tylko chlebem i wodą. Należy oddać hołd wszystkim, którzy uczestniczyli w tej drodze do Czarnej Madonny i życzyć sobie, by z każdym rokiem wzrastała liczba uczestników Łowickiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25
Michał Szpak

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...