Reklama

II Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

Folkowe granie nad Bugiem

29 maja br. odbył się w Drohiczynie koncert zespołów folklorystycznych z Polski, Białorusi i Ukrainy. W pięknym plenerze drohiczyńskim, tuż pod Zamkową Górą na scenie zaprezentowały się zespoły z rodzimym folklorem. Barwne stroje gości zza wschodniej granicy ożywiły krajobraz nadbużański, odbijały się w wodach Bugu w blasku zachodzącego słońca. Radość i żywiołowy temperament, czasami tkliwe dumki zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w wykonaniu: Zespołu Pieśni Ludowej "Krynica" z Lachowicz (Białoruś) - pieśni narodowe, Zespołu Pieśni Ludowej "Zaranak" z Berezy - (Białoruś) - pieśni narodowe, Zespołu Tańca Ludowego "Ostrołęka" z Ostrołęki - suity Regionu Kurpiowskiej Puszczy Białej i Puszczy Zielonej, Zespół Pieśni i Tańca "Karolinka" z Brześcia (Białoruś) - pieśni i tańce Polesia, Zespołu Folklorystycznego "Wiesnianka" z Równego (Ukraina) - pieśni i tańce Zachodniej Ukrainy, Zespołu Pieśni i Muzyki "Spadczyna" z Telm (Białoruś) - pieśni regionalne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Innowacyjne brzmienie ludowych utworów zaprezentowały: Zespół Folkowy "Tyrsa" z Kleszczel - pieśni pogranicza białorusko-ukraińskiego, Dziecięcy Zespół "Strumok" z Dubicz Cerkiewnych - ludowe pieśni ukraińskie i Kabaret "Łzy Sołtysa" z Sarnak - regionalne pieśni ludowe.
Koncert rozpoczął się o godz. 18.00 a zakończył o 22.00. Prowadzenie koncertu zajęła się dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Urszula Tomasik.
Dzięki organizatorom: Sokołowskiemu Ośrodkowi Kultury, Sokołowskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu, Urzędowi Miasta Sokołowa Podlaskiego, Starostwu Powiatowemu w Sokołowie Podlaskim i Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki nielicznie zgromadzona widownia drohiczyńska przeżyła wspaniałe widowisko. Bardzo spontanicznie reagowali uczestnicy koncertu i widownia: śpiewem, oklaskami oraz tańcem.
Swoją obecnością imprezę zaszczycili: radca kulturalny Ambasady Białorusi w Polsce Mikołaj Pietrowicz z małżonką, starosta powiatu sokołowskiego - Antoni Czarnocki, burmistrz Sokołowa Podlaskiego - Bogusław Karakula, burmistrz Drohiczyna - Wojciech Borzym, zastępca Burmistrza Sokołowa Podl. - Jerzy Marsjan, przewodnicząca Rady Miasta Sokołów Podlaski - Ewa Rabek oraz goście z dwóch zaprzyjaźnionych podparyskich gmin z Francji.
Patronat nad II Europejskimi Nadbużańskimi Spotkaniami Folklorystycznymi objął Józef Oleksy, poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Europejskiej, przedstawiciel Sejmu w Konwencie Unii Europejskiej.
Współpraca: Fundacja im. Stefana Batorego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Nadbużańskich oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Patronat medialny nad koncertem objęli: Telewizja Regionalna TVP 3, Radio dla Ciebie, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Gazeta Powiatowa oraz Pismo Folkowe "Gadki z Chatki".
"Chociaż dzielą nas rzeki i granice, kultura jest pomostem, który łączy narody, ułatwia wzajemne poznanie się, umożliwia współpracę, a jednocześnie pozwala na zachowanie i prezentację własnej tożsamości regionalnej" - słowami dyrektor, Marii Koc z SOK prowadząca koncert pożegnała wszystkich wykonawców przybyłych pod Górę Zamkową na koncert i wręczając dyplomy i pamiątki z Drohiczyna, zaprosiła ich na spotkanie za rok, a artyści w swoich narodowych językach wyrazili chęć odwiedzenia Drohiczyna. Tak jak wielu i ich Drohiczyn zauroczył, a piosenka połączyła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie Światowych Dni Dzieci w Rzymie

2024-05-25 14:36

W Rzymie rozpoczynają się Światowe Dni Dzieci, które potrwają do jutra. Dzisiaj Wieczne Miasto wypełniło się ponad 70 tys. najmłodszych z całego świata. Centralny punkt wydarzeń tego dnia stanowi Stadion Olimpijski, gdzie z rana odbywała się seria spotkań, animacji, zabaw dla uczestników, a późnym popołudniem aż po wieczór ma tam miejsce spotkanie z Papieżem. Ojciec Święty m.in. odpowiada na pytania dzieci.

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania