Sztuka ta powstała „do szuflady” w latach 60. XIX wieku. „Do szuflady”, ponieważ Aleksander Fredro przeznaczył ją do druku i również do lektury teatralnej dopiero po swojej śmierci. Została wystawiona w roku 1877 we Lwowie i w Krakowie, nie zyskując uznania takiego, jakim cieszyły się m. in. Pan Geldhab, Pan Jowialski, Śluby Panieńskie, Zemsta, Mąż i żona, Damy i huzary. Te i inne sztuki weszły do kanonu polskiej literatury i teatru. Biły rekordy oglądalności, bawiły i edukowały całe pokolenia Polaków.
Reklama
Premiera sztuki Teraz w wykonaniu aktorów teatru „Arka lwowska” odbyła się 23 lipca na scenie Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Wyreżyserował ją ks. kan. Józef Jan Dudek. Akcja Teraz toczy się w mieście, jak się sądzi, we Lwowie. Jej bohaterami są: 40-letnia wdowa baronowa Malska (gra ją w tym spektaklu Felicja Rempoła), jej siostrzenice Agata (Elżbieta Batycka) i Johanna (Marta Rawska), kuzynki Leona Chwiejskiego (Andrzej Rempoła), dziennikarz Benjamin Podziemski (Mariusz Łeski), który zbiera pieniądze na różne cele, m. in. na budowę pomników sześciu wielkich ludzi w Galicji, 36-letni bankier Leopold Winer (Bartłomiej Gliniak), który od pięciu lat ma udziały w kilku bankach, Ernest Wirski (Grzegorz Kopeć), mający długi dlatego, że – jak sam mówi – „zawsze dawałem, a nigdy nie brałem”, służący Józef (Leszek Czekalski). Bohaterowie ci żyją w innym świecie niż ten, który był dotychczas. Nadszedł czas, kiedy, jak stwierdza Leon, „prawdziwie już na tym świecie nie ma teraz rozsądnych i rozważnych ludzi”. Jak zauważa dziennikarz Podziemski „świat szybko zmienia się, bowiem duch czasu pędzi, trzeba iść z czasem, nic nie pomoże, kto staje, ten się cofa”. Oto młodzi bohaterowie kierują się wyłącznie interesami finansowymi. Jest to ich świat pieniędzy, interesu, weksli, pożyczek, spekulacji giełdowych. W zmaterializowanym świecie nie ma czasu na sentymenty, romanse, flirty miłosne. O małżeństwie teraz rozmawia się, jak o finansowaniu na giełdzie. Stan kont bankowych decyduje o łączeniu par, zawierających małżeństwa. Bankier Winer wyznaje Agacie: „Ja się w Pani nie kocham”, a jednak prosi ją o rękę, gdyż „Panią szanuję, poważam, uwielbiam rozum praktyczny”. Oglądając sztukę Teraz dowiadujemy się, co połączyło Johannę z Wirskim, Leona z Baronową. Możemy lepiej zrozumieć dewizę „Pieniądze rządzą światem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Scenografię sztuki Teraz opracowali Mariusz Łeski i Andrzej Rempoła, kostiumy – Elżbieta Batycka i Felicja Remopoła, o światło zatroszczył się Bogusław Tabaczek, a o oprawę muzyczną Piotr Batycki.
Za spektakl na stojąco gromkimi brawami podziękowała publiczność, a wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, główny organizator Festiwalu Dziedzictwa Kresów, za wzbogacenie jego programu tak świetnie zagraną sztuką przez aktorów teatru „Arka Lwowska”.