Reklama

Aspekty

To nasza diecezja

Studium Liturgiczne

Kuratorem dwóch kursów w ramach Studium Liturgicznego będzie ks. Bartosz Warwarko

Angelika Zamrzycka

Kuratorem dwóch kursów w ramach Studium Liturgicznego będzie ks. Bartosz Warwarko

Od października w ofercie Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze pojawią się nowe kursy liturgiczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Rafał Witkowski: Do kogo są adresowane?

Ks. Bartosz Warwarko: Wychodząc naprzeciw potrzebom wspólnot parafialnych, chcemy zaproponować kursy dorosłym, którzy chcą się włączyć w odpowiedzialność za przestrzeń liturgiczną parafii. Byłoby to przygotowanie do funkcji ceremoniarza i precentorki. Dotychczas w diecezji mogliśmy spotkać się z kursami liturgicznymi kierowanymi do młodzieży w ramach formacji oazowej, ponieważ zwyczajowo za duszpasterstwo służby liturgicznej w diecezji odpowiada Ruch Światło-Życie. Nowe kursy są skierowane do dorosłych.

Reklama

Jak miałoby wyglądać takie przygotowanie?

Kurs będzie trwał 2 semestry, czyli rok. Będzie obejmował mniej więcej comiesięczne spotkania w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Zielonej Górze. Całość kursu jest przewidziana na 10 bloków tematycznych. Każde spotkanie obejmuje część wspólną dla kandydatów na precentorki i ceremoniarzy, skoncentrowaną wokół teologii liturgii – aby poznać, czym jest liturgia i jak Kościół chce ją przeżywać. Druga część – specjalistyczna – dotyka zagadnień teoretyczno-praktycznych związanych z posługą. W przypadku kandydatek na precentorki będzie to np. umiejętność poruszania się w przestrzeni liturgicznej, tworzenia procesji, pisania tekstów komentarzy czy modlitwy wiernych, a w przypadku kandydatów na ceremoniarzy – poznanie ksiąg i szat liturgicznych, kształtowanie asysty liturgicznej. Zadaniem kursu jest też uwrażliwianie na piękno liturgii. W ramach przygotowania precentorek będzie to wykład o dekoracjach w liturgii w poszczególnych okresach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kto będzie prowadził zajęcia?

Oprócz księży, którzy będą przekazywali wiedzę z teologii liturgii, zajęcia będą prowadziły też osoby świeckie, posiadające wieloletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji liturgicznych, m.in. Kamil Jankowski, Andrzej Horowski czy Paweł Krawczyk, którzy przez długie laty włączali się w Diecezjalną Diakonię Liturgiczną. Swoim doświadczeniem posługi precentorskiej będą dzieliły się też panie: Agnieszka Jankowska, Paulina Kucaba, Julia Szabunia, Kornelia Pukacka.

Od kilku lat jesteś moderatorem Diakonii Liturgicznej i prowadzisz kursy lektorskie. Dlaczego liturgia jest Twoją pasją?

Obrzędowość fascynowała mnie od małego. Mając 4 lata, zapragnąłem być ministrantem, ale musiałem jeszcze poczekać. Kiedy potem posługiwałem przy ołtarzu, pragnąłem coraz bardziej poznawać liturgię. Dużo dała mi formacja w Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, a w agendzie ceremoniarskiej w seminarium mogłem zdobywać doświadczenie praktyczne.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-08 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fura nadziei i poczucia jedności

Ławki służą dziś dzieciom na parafii w Novim Travniku, gdzie posługują siostry Jezusa Miłosiernego

FB

Ławki służą dziś dzieciom na parafii w Novim Travniku, gdzie posługują siostry Jezusa Miłosiernego

- Kilka dni temu wróciłam z Bośni i daję znać, że ławki dla dzieci z Novego Travnika, na które zbieraliśmy pieniążki, między innymi na FB, są, stoją i służą dzieciakom i temu miejscu - mówi Ania Kobylińska.

Więcej ...

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #20

2026-03-12 10:52

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Więcej ...

Odłamki rakiety uderzyły w Szkołę Podstawową franciszkanów w Jerozolimie

2026-03-12 20:37
Fragmenty pocisku na Polu Pasterzy w Beit Sahour koło Betlejem

@Vatican Media

Fragmenty pocisku na Polu Pasterzy w Beit Sahour koło Betlejem

Odłamki rakiety uderzyły w Szkołę Podstawową Kustodii Ziemi Świętej przy Bramie Jafy w Jerozolimie. W budynku nie było dzieci, nauczycieli ani pracowników bo od 28 lutego nie odbywają się tam zajęcia. Byłaby to tragedia pośród katastrofy, której doświadczamy – relacjonuje dyrektor szkoły Ibrahim Faltas. Dodaje, że także na Polu Pasterzy w Beit Sahour koło Betlejem spadł fragment rakiety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

40 pytań Jezusa: „Widzicie to wszystko?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Widzicie to wszystko?”

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Kościół

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Wybory 404. Zebrania Plenarnego KEP

Kościół

Wybory 404. Zebrania Plenarnego KEP

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Kościół

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Suspendowany kapłan chce organizować

Kościół

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie...

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Wiadomości

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

40 pytań Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na...

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na...