Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To były piękne dni

Pod szczytem jasnogórskim

Mikołaj Wójtowicz

Pod szczytem jasnogórskim

– Aby odbyć pielgrzymkę, nie wystarczą wygodne buty. Na pielgrzymce potrzebna jest osoba, która chce zmiany swojego życia na lepsze – powiedział do pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę bp Piotr Skucha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 32. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło 1400 osób, które pod hasłem „Jesteśmy Kościołem Chrystusa” świadczyły w drodze o swej wierze i miłości do Jezusa i Maryi. Pierwsi nasi diecezjalni pątnicy dotarli przed oblicze Czarnej Madonny jeszcze przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szli pod opieką ks. Pawła Tracza i ks. Grzegorza Woszczka. Ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Marcin Słodczyk.

Żywy Kościół Chrystusa

Oficjalne rozpoczęcie pielgrzymowania miało miejsce w Olkuszu, gdzie Mszę św. sprawował biskup senior Piotr Skucha. Wśród duchownych obecny był krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ks. prał. Marian Janus. Pierwsze dwie grupy pielgrzymów z Będzina i Jaworzna wyruszyły dzień wcześniej. W tegorocznym pielgrzymowaniu wzięło udział 10 grup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wiara ma charakter osobowy, nie można wierzyć samotnie. Wiara domaga się wspólnoty. Jesteśmy synami i córkami Maryi i dlatego wyruszamy dziś na Jasną Górę do naszej Matki, to znaczy, że dzieci Kościoła idą do Matki Kościoła. Aby odbyć pielgrzymkę, nie wystarczą wygodne buty. Na pielgrzymce potrzebna jest osoba, która chce zmiany swojego życia na lepsze – powiedział w kazaniu bp Piotr Skucha. Codziennie sprawowana była Msza św. dla pielgrzymów, a na zakończenie odprawiono Eucharystię na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka z Radomia. Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poprowadził rozważania w czasie Apelu Jasnogórskiego.

– O nasza Jasnogórska Pani i Królowo, z widzenia św. Siostry Faustyny jasno wynika, że Ty jesteś Tą, która nieustannie broni nasz ród piastowski od nieszczęść i tragedii – także tych, których się w ogóle nie spodziewamy, które są przed nami zakryte, o których nie mamy pojęcia. A my, Polacy, jesteśmy Ci tak mało wdzięczni. I za dobro nam wyświadczone, nie odpłacamy Ci dobrocią – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

W drodze do Matki

We Włodowicach Eucharystii przewodniczyli tegoroczni neoprezbiterzy, którzy udzielili wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa. W czasie wędrówki nie zabrakło modlitwy wspólnej i indywidualnej, śpiewu, konferencji, nabożeństwa pokutnego, adoracji Najświętszego Sakramentu w drodze oraz specjalnej kaplicy – namiocie. – W naszym życiu, gdzie ciągle pędzimy, taki moment jest potrzebny i ta pielgrzymka daje nam taką możliwość, żeby poświęcić czas bliźnim, ale też skupić się i wsłuchać w głos Pana – powiedziała Magdalena z Olkusza. – Jesteśmy umocnieni duchem dzięki tym rekolekcjom w drodze. Życzę każdemu, żeby spróbował, damy radę wszyscy. Są tutaj ludzie młodzi, starsi, chorzy, zdrowi, każdy idzie do Mamy – podkreśliła Urszula z Wolbromia.

W trzecim dniu do pielgrzymów przyjechał mistrz olimpijski Dawid Tomala. We współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej odbyło się spotkanie „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Podczas specjalnego koncertu grała też góralska kapela Ciupaga. Pielgrzymka została objęta patronatem i wsparciem Województwa Małopolskiego, a wśród pielgrzymów grupy biało-niebieskiej był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-22 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pobożnie i sportowo

Pielgrzymi pokonali 337 km

Ks. Bartosz Ojdana

Pielgrzymi pokonali 337 km

Pielgrzymka moją wspólnotą. Pod takim hasłem odbyła się IV Drohiczyńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.

Więcej ...

Historyk Kościoła: pontyfikat Franciszka wchodzi w nową fazę, pełną niewiadomych

2025-03-12 09:02

Karol Porwich/Niedziela

Włoski historyk Kościoła, profesor teologii i religioznawstwa Massimo Faggioli powiedział PAP, że pontyfikat Franciszka wchodzi w nową fazę, pełną niewiadomych. Naukowiec odniósł się do sytuacji panującej od połowy lutego, gdy 88-letni papież trafił do szpitala. Jego stan stopniowo się poprawia.

Więcej ...

Węgry/ Projekt zmiany konstytucji: umocnienie tradycyjnego małżeństwa, nazewnictwo płci i ochrona gotówki

2025-03-12 14:49

pixabay.com

Do węgierskiego parlamentu trafił wniosek o piętnastą nowelizację ustawy zasadniczej. Zmiany będą dotyczyć określenia małżeństwa, wychowania dzieci czy nazewnictwa płci. Mowa też o konstytucyjnej ochronie gotówki, możliwości odbierania obywatelstwa czy bezterminowym stanie wyjątkowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Wiara

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Po co wierze definicje i formuły?

Wiara

Po co wierze definicje i formuły?

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Święci i błogosławieni

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Kościół

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kościół

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Wiadomości

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...

Wiara

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...