Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Lizbona

Kościół jest młody

Ks. Mariusz Wencławek wraz  ze szczecińską młodzieżą

Archiwum prywatne

Ks. Mariusz Wencławek wraz ze szczecińską młodzieżą

Setki tysięcy młodych ludzi z ponad dwustu państw świata przybyło na spotkanie z papieżem Franciszkiem do stolicy Portugalii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Natym spotkaniu nie zabrakło również przedstawicieli naszej archidiecezji. Dzięki zaangażowaniu diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodych w naszej archidiecezji, ks. Mariusza Wencławka salezjanina, proboszcza z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie wszyscy nasi pielgrzymi byli rozpoznawalni, bowiem na koszulkach i plecakach widniał napis „Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska” oraz flaga Polski z podpisem „Poland”.

Pielgrzymi ze Szczecina do Lizbony mieli do pokonania 3 tys. km. Największa grupa, 30-osobowa, wybrała się z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie wraz z diecezjalnym koordynatorem ŚDM, następnie prawie tylu uczestników przybyło z parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie ze swoim duszpasterzem ks. Łukaszem Śniadym, byli również przedstawiciele młodzieży z Wolina oraz kilku indywidualnych pielgrzymów z Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupa polska na Stadionie 1 Maja w Lizbonie przygotowała „Polską Lizbonę”. Tam spotykały się polskie grupy na koncertach, konferencjach i rozmowach z gośćmi. Na telebimach transmitowane również były wraz z polskim tłumaczeniem spotkania z Ojcem Świętym. Podczas ceremonii rozpoczęcia ŚDM w Parku Edwarda w Lizbonie papież Franciszek podkreślił, że Kościół jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych, a na zakończenie homilii wraz z młodzieżą kilkakrotnie powtórzył, że Bóg nas kocha. A podczas Mszy św. kończącej ŚDM w Parku Tagu, po nocnym czuwaniu zachęcił młodzież, aby się nie lękała, aby słuchała Chrystusa i jaśniała Jego światłem.

Reklama

W ŚDM urzekające są także różnorodność strojów, mnogość języków, bogactwo narodowości, pejzaż rozmaitych flag narodowych z górującą nad Parkiem Edwarda flagą Portugalii, ale przy tym świadomość, że „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który (jest i działa) ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”.

Duża część młodych przybyła na ŚDM po raz pierwszy. Marta podkreśliła, że w Lizbonie największe wrażenie wywarła na nią ilość uczestników tego spotkania. Nigdy wcześniej nie miała okazji uczestniczyć w tak międzynarodowym spotkaniu. Hubert zauważa, że to spotkanie pozwoliło mu na refleksję, że jako młody człowiek, który wierzy w Boga nie jest sam. Wielu rówieśników z kilkuset krajów na świecie wyznaje tę samą wiarę. Dla Filipa ŚDM były znakiem powszechności Kościoła na całym świecie. Na wiarę nie ma względu kolor skóry, czy flaga, którą człowiek ma ze sobą, ale otwarte serca, żądne i głodne Boga!

Ojciec Święty Franciszek już nas zaprosił na kolejne spotkanie młodych w Rzymie w 2025 r. i w Seulu w 2027 r. Z niecierpliwością czekamy...

Podziel się:

Oceń:

2023-08-22 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: przed ŚDM parafie wprowadzają nowe inicjatywy, m.in. eucharystyczne adoracje

Stefany Garcia/Flickr.com

Przed zaplanowanymi na 1-6 sierpnia w portugalskich parafiach przybywa inicjatyw związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży lub służących zdynamizowaniu lokalnych wspólnych wiernych. Z informacji zebranych przez komitet organizacji ŚDM wynika, że w parafiach stolicy Portugalii przybywa akcji społecznych, polegających na uruchamianie zbiórek żywności i odzieży dla osób ubogich, a także działań służących aktywnościom na rzecz rozwoju duchowego i pogłębiania wiary.

Więcej ...

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady