Po polskiej stronie wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem połączonym ze wprowadzeniem relikwii bł. kard. Wyszyńskiego do kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku. Bp Roman Pindel pobłogosławił relikwiarz. Stąd z figurą Matki Bożej Frydeckiej i relikwiami św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Tysiąclecia wyruszyła procesja do ołtarza polowego znajdującego się na miejscu styku trzech granic w Jaworzynce. Dotarły również pielgrzymki z kościołów Świętych Piotra i Pawła z Čiernego na Słowacji i Świętych Cyryla i Metodego z Hrčavy w Czechach. – Dziękujemy za pokój w tej części, w której żyjemy. Jednocześnie modlimy się o pokój na Ukrainie, w Białorusi, na wschodniej flance NATO – powiedział bp R. Pindel na początku Mszy św. Koncelebrował ją z biskupem diecezji ostrawsko-opawskiej w Czechach Martinem Davidem i biskupem diecezji żylińskiej w Słowacji Tomášem Galisem, który wygłosił kazanie. Zauważył w nim, że modlitwa na Trójstyku pomaga poczuć prawdziwą wspólnotę Kościoła, szczególnie w dzisiejszych czasach, które cechuje indywidualizm prowadzący do samotności. Nawiązał też do Maryi, Królowej Pokoju, zauważając, że jest Ona wzorem każdego powołania. Ona przyjmowała to, do czego Bóg ją wezwał. Podkreślił, że każdy z nas jest wybrany jak Maryja, by żyć na sposób święty, żyć prawdziwie.
Na koniec bp R. Pindel pobłogosławił drewnianą figurę św. Ambrożego postawioną na polanie z inicjatywy pszczelarzy z Czech, Słowacji i Polski. Śpiewał Zespół Regionalny Jetelinka z Jaworzynki.
Spotkania na Trójstyku zainicjował ówczesny przewodniczący rady gminy Istebna, a obecnie sołtys Koniakowa Jan Gazur. W 2000 r. została podpisana umowa z gminami Čierne i Hrčava, dotycząca wspólnych prac przygranicznych. Chcieli, aby współpraca przybrała także wymiar duchowy. Przy aprobacie bp. Tadeusza Rakoczego udało się to zrealizować już w 2008 r. Od tego czasu Msze św. rokrocznie odbywają się na Trójstyku. /MJ
Pomóż w rozwoju naszego portalu