Reklama

Niedziela Legnicka

Non Stop Bosko 2023, czyli „Nie jesteś sam”

Niedziela legnicka 37/2023, str. IV

Tradycją spotkania jest robienie zdjęć „w ramce”

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Tradycją spotkania jest robienie zdjęć „w ramce”

W dniach 25-28 sierpnia, po raz kolejny młodzież salezjańska spotkała się na pożegnaniu wakacji. Miejscem spotkana była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, gdzie duszpasterzami są księża salezjanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te doroczne spotkania odbywają się pod nazwą „Non stop Bosko”. To nawiązanie do założyciela zgromadzenia o. Jana Bosko, który nazywany był także „ojcem i nauczycielem młodzieży”.

Wypracowany przez niego system wychowawczy, realizowany jest do dzisiaj, a opiera się na wierze, miłości, wzajemnym szacunku. Według tej metody wychowawca ma być dla wychowanka przyjacielem. W trudnych czasach don Bosco zakładał oratoria, w których chłopcy mogli się uczyć, zdobywać zawód, gdzie mogli coś zjeść i bawić się, gdzie mogli czuć się jak w domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wspólnocie

Tym razem hasłem spotkania były słowa: „You are not alone” (nie jesteś sam). Do Szklar przybyło blisko 300 osób z różnych stron Polski, głównie z terenu inspektorii wrocławskiej. To młodzież ucząca się w szkołach salezjańskich, lub pochodząca z parafii salezjańskich. Byli także księża, klerycy i siostry salezjanki. Nad wszystkim czuwał inspektor z Wrocławia, ks. Bartłomiej Polański.

– Nie jesteś sam, bo jesteś we wspólnocie. Nie jesteś sam, ponieważ obok masz zawsze kogoś. Nie jesteś sam, bo z tobą zawsze jest Bóg. Nie jesteś tylko dla siebie, jesteś także dla innych – wyjaśniał hasło tegorocznego spotkania, główny organizator ks. Mikołaj Wyczałek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. – To także podziękowanie dla wszystkich, którzy w czasie wakacji, jako wolontariusze, angażowali się w różne inicjatywy salezjańskie – dodał.

Z uśmiechem

W bogatym programie spotkania, zaplanowane zostały koncerty, spotkania formacyjne, warsztaty. Był też czas na modlitwę, adorację i Eucharystię. To był czas doświadczania salezjańskiej radości i entuzjazmu wiary, czas nabierania sił na nadchodzący rok szkolny i formacyjny.

Podczas spotkań salezjańskich nie brakuje uśmiechów i wspaniałej, radosnej atmosfery. Ważną rolę odgrywa muzyka w różnej postaci. Na scenie wystąpili m.in.: raper Heres i Wyrwani z niewoli, zespół Projekt Przebudzenie, Rozśpiewane Pastuszki, Niezdecydowani. Był także koncert orkiestry oraz jam session. Skoro była muzyka, nie mogło też zabraknąć tańca.

Reklama

Rozmowy i spotkania

Na licznych panelach dyskusyjnych, poruszane były takie tematy jak: system prewencyjny w domu, jak osiągnąć finansową stabilizację i dobrze zarządzać pieniędzmi, osobowość a relacje, o samotności w relacjach, czy można spotkać Boga na TikToku. Wśród bogatej oferty warsztatów były m.in. zajęcia fotograficzne, z jazdy konnej, nauka kuglarstwa, strzelanie z łuku, gry planszowe.

Zagnij biskupa

W niedzielę, 27 sierpnia, z uczestnikami spotkał się biskup pomocniczy legnicki Piotr Wawrzynek, który odpowiadał na pytania młodzieży. Na spotkaniu zatytułowanym Zagnij biskupa, były zadawane pytania z humorem, dotyczące jego młodości, zainteresowań i pasji. Były też całkiem poważne, dotyczące życia wiary, małżeństwa, kapłaństwa. Przed południem w kościele parafialnym biskup Piotr przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie.

Także dla mieszkańców

Niedzielny wieczór przebiegał w klimacie festynowym. Odbył się koncert Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Orkiestry Dętej oraz Projektu Przebudzenie. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na integrację z rodzinami i mieszkańcami Szklar. Warto tu podkreślić wielką gościnność. Duża część młodzieży nocowała w domach, gdzie była goszczona przez parafian. Było też przygotowane pole namiotowe, tuż przy kościele. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Dla dzieci były przygotowane atrakcje, m.in. dmuchany zamek, robienie baniek mydlanych, czy możliwość obserwowania królików. Każdy z maluchów znalazł coś dla siebie.

Finał

Spotkanie Non Stop Bosko zakończyło się w poniedziałek. – Pewnie większość już czeka na kolejne spotkanie rodziny salezjańskiej, bo to ona pomaga faktycznie poczuć, że nie jesteśmy sami i tworzymy bardzo dużą, i wspaniałą wspólnotę – podsumowali uczestnicy.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-05 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzór doskonały

Niedziela małopolska 20/2023, str. V

Ks. Włodzimierz Szembek inspiruje młodych i ich rodziny

EDC/Niedziela

Ks. Włodzimierz Szembek inspiruje młodych i ich rodziny

Jego rozczarowanie przybliżało go do Pana Boga – powiedział o kandydacie na ołtarze ks. Zygmunt Kostka, salezjanin.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Papież odwiedzi Luksemburg i Belgię: Msza św. w Brukseli, wizyta na katolickim uniwersytecie

2024-07-19 14:43

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek złoży pod koniec września krótką wizytę w Luksemburgu, a następnie w Belgii, gdzie w Brukseli odprawi Mszę św. i odwiedzi katolicki uniwersytet w Lowanium, założony prawie 600 lat temu. W ogłoszonym w piątek przez Watykan programie papieskiej podróży nie przewidziano żadnej wizyty w europejskiej instytucji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna