Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czechowice górą na Jasnej Górze

Czechowiccy harcerze na Jasnej Górze

ZHR

Czechowiccy harcerze na Jasnej Górze

O autorskim pomyśle i propozycjach dotarcia do młodzieży z 19-letnim Łukaszem Włochem, wicehufcowym Hufca ZHR z Czechowic-Dziedzic, odpowiedzialnym za kształt 41. Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę, rozmawia Mariusz Rzymek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mariusz Rzymek: Jak to się stało, że został Pan najmłodszym organizatorem pielgrzymki harcerskiej na Jasną Górę?

Łukasz Włoch: Było w tym trochę przypadku. Osoba, która robiła to rok w rok, dostała możliwość wyjazdu ze swoją drużyną do Szkocji. W dość późnym terminie przejąłem po niej schedę. Mając dobrą kadrę, na którą mogłem liczyć, podjąłem się tego wyzwania i wszystko udało się przygotować tak, jak trzeba. Temat organizacji pielgrzymki (odbyła się w dniach 8-10 września) scedowało na nasz hufiec naczelnictwo z głównej kwatery ZHR.

Co było Pana autorskim pomysłem na to, aby pielgrzymkę nieco odświeżyć?

Zdecydowałem się mocniej zaakcentować temat integracji między harcerzami. Dlatego powstała kawiarenka, która otwarta była do późnych godzin wieczornych. To w niej na wspólnej herbacie, kawie, pizzy lub zapiekance mogła spotykać się brać harcerska, aby omawiać najlepsze inicjatywy, które znalazły pozytywny odzew w ich środowisku. Kawiarenkę prowadzili harcerze w wieku 15-16 lat, co było dla nich dobrą lekcją ekonomii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czemu wrzesień jest terminem waszej pielgrzymki?

Co roku właśnie o tej porze prosimy Matkę Bożą o opieką nad nami i nad całym związkiem. Głównym elementem pielgrzymki jest zawierzenie się Matce Bożej przed Najświętszym Obrazem. Równie istotna jest Msza św., w której wraz z nami wzięli również udział kombatanci Armii Krajowej.

Młodzież, co roku jest inna. Jak staracie się dotrzeć do niej ze swoim przekazem formacyjno-wychowawczym?

Staramy się zawalczyć o wartości duchowe i patriotyczne za pośrednictwem gier harcerskich, które są dość atrakcyjne dla młodych ludzi. Na pielgrzymce zawsze są do wyboru cztery ścieżki: zuchowa, która zadebiutowała w tym roku, harcerska, wędrownicza i instruktorska. W ramach ścieżek zuchy poznawały historię Częstochowy i paulińskiego klasztoru oraz bł. Stefana Frelichowskiego. Harcerze, czyli osoby od 11 do 16 lat, przez grę przybliżali sobie treść pamiętników Frelichowskiego. Z kolei ścieżka Wędrowników, czyli młodzieży od 16. roku życia, skupiła się na duchowych zadaniach i przemyśleniach. Instruktorzy wyjechali zwiedzić niemiecki obóz KL Auschwitz-Birkenau, poznając przy tym losy S. Frelichowskiego.

Jakie doświadczenia nabyłeś, pełniąc funkcję komendanta pielgrzymki?

Utwierdziłem się w przekonaniu, że przy pomocy znajomych i przyjaciół można zrobić wszystko. Był to dla mnie ogromny zaszczyt. Dotychczas jeździłem na pielgrzymkę jako uczestnik, a tym razem byłem za jej kształt odpowiedzialny. Jestem z tego bardzo dumny. Było bardzo ciężko, bo równolegle z pielgrzymką zajmowałem się przygotowaniem obozu dla zuchów. Mimo to wyszło tak jak trzeba. Na pewno komendantem pielgrzymki będę jeszcze w przyszłym roku. Zapewnił mnie o tym przewodniczący Krzysztof Wójtowicz. Chciałem podkreślić, że niczego sam bym nie osiągnął. Wielkie słowa uznania należą się szerokiej rzeszy ludzi, którzy mi pomagali. Szczególnie czechowickiemu hufcowi, który w różnej formie obstawiał całą pielgrzymkę. To oni ogarniali bazę namiotową, kawiarenki i zawsze byli do dyspozycji.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-19 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie wciąga

To ich sposób na rekolekcje „w drodze”

Marcin Kwartnik/ppk2.pl

To ich sposób na rekolekcje „w drodze”

To był pomysł na niskobudżetowe rekolekcje. Rodzinne, piesze pielgrzymowanie tak ich zafascynowało, że po raz trzeci ruszają na Jasną Górę!

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Nowe stworzenie – światłość prawdziwa

2024-12-30 11:17

Adobe Stock

O Sokratesie opowiada się, że gdy przebywał w celi swojej śmierci czekając na wyrok (który sam sobie wymierzył), usłyszał pewnego razu przez ścianę śpiew jednego ze współwięźniów. Była to jedna z najtrudniejszych pieśni genialnego twórcy ówczesnej muzyki, niejakiego Stesychorosa. „Naucz mnie jej!” – zawołał Sokrates. „Po co? – zapytał więziony – przecież i tak wkrótce umrzesz”. „Chcę mieć pewność, że do ostatniej godziny poszukiwałem tego, co dobre, prawdziwe i piękne. Poszukiwałem mądrości” – odpowiedział skazaniec.

Więcej ...

Kraków i Szczecin przeciw deprawacji. Kolejne protesty wobec działań Barbary Nowackiej

2025-01-04 20:59

Andrzej Sosnowski

Wiele kontrowersji wywołały dwa projekty rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzające do szkół nowy przedmiot – „edukację zdrowotną”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Kościół

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Modelka, która poznała Boga

Wiara

Modelka, która poznała Boga

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...