Krytyczny wobec rządu dziennik „El Universo” nawiązuje do wewnątrzpolitycznych napięć w kraju i pisze: „Papież Franciszek apeluje o budowę dialogu bez wyłączania Ekwadoru”. Z kolei prorządowa gazeta „Telegrafo” cytuje inne słowa papieża: „Czuję radość i wdzięczność za tak gorące przyjęcie”. Natomiast „El Diario” przytacza przemówienie powitalne prezydenta Correa, a zwłaszcza ten fragment, w którym napiętnował on niesprawiedliwość jako społeczny grzech Ameryki.
W mediach Boliwii przeważa polityczna ocena zbliżającej się wizyty papieża. „Witamy Eko-papieża” - głosi tytuł w gazecie “Pagina Siete”, a jej komentator podkreśla, że „papież przybywa, aby podtrzymać dobre stosunki z prezydentem Moralesem”. Natomiast „El Deber” zwraca uwagę na krytyczne głosy z szeregów Kościoła lokalnego: „Istnieją próby upolitycznienia papieża” - cytuje gazeta słowa rzecznika kościelnej komisji, która przygotowuje papieską wizytę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Paragwaju, trzecim i ostatnim etapie papieskiej wizyty, gazeta „Ultima Hora” informuje o nadziejach organizacji homoseksualistów „Somos Gay”, że zbliżenie do papieża Franciszka może zmienić także społeczeństwo Paragwaju.
Natomiast ukazująca się na Kubie „Prensa Latina” na plan pierwszy wybija przemówienie papieża na lotnisku w Quito i ocenia wypowiedzi Franciszka jako wsparcie dla prezydenta Rafaela Correa. Z kolei kolumbijski dziennik „El Tiempo” zwraca uwagę na wyrażoną przez papieża nadzieję, iż „cały postęp może być gwarantem lepszej przyszłości dla wszystkich”.