Reklama

Wspólnie od stu lat

1 października 1923 r. wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy- -Zdroju. Setna rocznica tego wydarzenia była świętem całego miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialne przygotowania rozpoczęły się od Misji Świętych prowadzonych przez Misjonarzy Świętej Rodziny. Natomiast jubileuszowej Eucharystii, która odbyła się 1 października, dokładnie w dniu, w którym 100 lat temu wszedł w życie akt fundacyjny wspólnoty, przewodniczył biskup świdnicki.

Dwie postawy

W homilii bp Marek Mendyk nawiązał do ewangelii dnia, mówiąc o dwóch postawach wobec wezwania Boga. Stwierdził, że niektórzy ludzie, ogarnięci chwilowym uniesieniem, gotowi są radykalnie zmienić swoje życie pod wpływem duchowego przeżycia. Jednakże taka ekstaza może szybko przemijać, a ludzie wracają do swojego starego, rutynowego życia. Inni, którzy początkowo odrzucają religijne zobowiązania moralne, mogą nagle przeżyć wewnętrzne nawrócenie i zmienić swoje postawy. Biskup podkreślił, że nie można poprzestawać tylko na deklaracjach. Ważne jest konsekwentne działanie, ponieważ liczą się dobre czyny i konkretne działania. Wspomniał, że wiele programów i propozycji nie ma znaczenia, jeśli nie zostaną zrealizowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziękowania i wspólnota

Uroczystość była doskonałą okazją do przypomnienia historii erygowania polanickiej parafii, co uczynił ks. kan. Wojciech Dąbrowski. – Sto lat temu 1 października 1923 r. wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju. Był on zwieńczeniem starań rozpoczętych w grudniu 1919 r. przez proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, której polanicki kościół był wtedy filią. Po spełnieniu wszystkich warunków formalnych, aprobaty patronów, zgody rady parafialnej i zatwierdzeniu przez Wikariusza Generalnego Hrabstwa Kłodzkiego, akt kościelny został wydany 20 lutego 1921 r. Władze państwowe zatwierdziły akt fundacyjny 6 sierpnia 1923 r. z datą jego uprawomocnienia na 1 października – przypomniał kapłan miejscowej wspólnoty, który pełni urząd proboszcza od 1 marca ubiegłego roku, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju parafii.

Ofiarodawcy

Proboszcz wyraził również wielką wdzięczność burmistrzowi Polanicy--Zdroju Mateuszowi Jellinowi i Radzie Miasta za ufundowanie relikwiarium w formie drzewa życia, w którym umieszczono relikwie św. Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i błogosławionych męczenników z Pariacotto: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Posługującym na terenie parafii zgromadzeniom zakonnym sióstr: józefitek, jadwiżanek, boromeuszek, werbistek i urszulanek podziękował natomiast za ufundowanie trzech relikwiarzy, a radzie parafialnej za ufundowanie nowych mikrofonów bezprzewodowych. Także i duszpasterze parafii włączyli się w tą procesję jubileuszowych darów. Ksiądz wikariusz Mateusz Matusiak ufundował renowację kielicha i pateny z 1911 r., z czasów budowy kościoła. Ksiądz proboszcz natomiast, pragnąc uczcić św. Antoniego oraz mając w pobożnej pamięci swojego poprzednika ks. prał. Antoniego Kopacza, który służył tej wspólnocie przez prawie 30 lat, ufundował wizerunek świętego umieszczony w kruchcie świątyni.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-10 14:04

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Bogdan Rymanowski spotkał się z uczniami liceum sióstr nazaretanek

2025-04-03 18:31

zrzut ekranu YT

Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość - tak znany dziennikarz Bogdan Rymanowski wspomina 2 kwietnia 2005 r., dzień śmierci Jana Pawła II. Znany dziennikarz spotkał się z uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry nazaretanki w Warszawie.

Więcej ...

Żyliśmy w epoce Jana Pawła II

2025-04-03 07:51

Katarzyna Artymiak

Dziękuję Bogu, że udało mi się przyjechać do Bazyliki św. Piotra 2 kwietnia, w 20. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków – powiedział abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Za krzyżem przez las turzański

2025-04-03 23:35
Droga Krzyzowa w Trzebusce

Piotr Ożóg

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Ponad 450 osób wzięło udział w wieczornym nabożeństwie Patriotycznej Drogi Krzyżowej zorganizowanym w piątek 28 marca w Trzebusce. Uczestniczy przeszli liczącą 4 km trasę wiodącą od miejsca obozu NKWD do grobowca w lesie turzańskim. Za polskich patriotów pomordowanych przez Sowietów w 1944 roku modlono się przy kamiennych stacjach poświęconych we wrześniu ubiegłego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!