Reklama

Niedziela Małopolska

Grają do jednej bramki

W tym roku mistrzostwa zorganizowało WSD AK, tu reprezentacja z kard. 
Stanisławem Dziwiszem i rektorem seminarium ks. Michałem Kanią

MFS/Niedziela

W tym roku mistrzostwa zorganizowało WSD AK, tu reprezentacja z kard. Stanisławem Dziwiszem i rektorem seminarium ks. Michałem Kanią

Życzę, żebyście wszyscy, tak jak tu stoicie, doszli do kapłaństwa – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do kleryków-piłkarzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poraz 17. odbyły się Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w piłce nożnej. Tym razem ich organizatorem było WSD Archidiecezji Krakowskiej.

Cenna inicjatywa

W piątkowy wieczór 13 października dokonano losowania grup, a dzień zakończyła wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. W sobotę sportowe zmagania klerycy rozpoczęli od śpiewu Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak poinformowali Niedzielę przedstawiciele organizatorów; kl. Filip Rzymanek, kl. Mateusz Michalik i kl. Szymon Janoszek, w tegorocznych mistrzostwach wzięły udział drużyny reprezentujące 10 wspólnot diecezjalnych i zakonnych: WSD Rzeszów, WSD Przemyśl, WSD Ojców Franciszkanów z Łodzi, WSD Towarzystwa Salezjańskiego z Krakowa i WSD Warszawa, WSD Kraków, WSD Tarnów, WSD Towarzystwa Chrystusowego z Poznania, WSD Częstochowa oraz WSD Radom. – Sam fakt tego spotkania, to że przyszłe polskie prezbiterium spotyka się w jednym miejscu, żeby grać w piłkę nożną, to cenna inicjatywa – stwierdza kl. Filip i zauważa: – Dla nas ważny jest wymiar spotkania i pogłębienia wspólnych relacji. Kleryk Mateusz przyznaje, że organizacja takiego wydarzenia uczy kleryków odpowiedzialności, zarządzania i planowania. Ma też charakter wspólnotowy. – To radość spotkać się w gronie kleryków zakonnych i diecezjalnych – zapewnia kl. Mateusz i dodaje: – Na mistrzostwach spotykamy się w wymiarze rekreacyjnym, trochę rywalizujemy, ale mamy świadomość, że wszyscy gramy do jednej bramki – każdy z nas stara się o niebo.

Zwycięzcy

Uprawianie sportu jest istotne w życiu kleryków. – Gra w piłkę nożną daje luz psychiczny, jest odskocznią od codziennych obowiązków – zaznacza kl. Filip. Z kolei kl. Mateusz zapewnia, że sport jest ważny w ich formacji, ma wpływ m.in. na rozwój fizyczny, pozwala rozwijać pasje. Przekonuje: – Istotny jest aspekt wspólnotowy, budowanie poczucia odpowiedzialności za grę w drużynie bardzo nas łączy. Poznajemy też swoje słabsze i mocne strony. A kl. Szymon przywołuje znane przysłowie, że w zdrowym ciele zdrowy duch. I podkreśla: – Fajnie jest się spotkać i spędzić czas, grając w piłkę. W ten sposób też możemy ewangelizować. Warto też przywołać słowa św. Jana Pawła II, że z tych rzeczy najmniej ważnych piłka nożna jest najważniejsza.

Po wielu godzinach zaciętej rywalizacji, połączonej z emocjami, w sportowej atmosferze tytuł mistrza wywalczyła drużyna WSD Towarzystwa Salezjańskiego z Krakowa, WSD Ojców Franciszkanów z Łodzi zdobyło srebrny puchar, a klerycy z WSD w Tarnowie – brązowy.

Zwycięzcom gratulowali kard. Stanisław Dziwisz i ks. dr Michał Kania – rektor WSD AK. – Cieszę się bardzo z tego nastroju, z tej pięknej hali, że spotykacie się w tym dobrym duchu, a to jest nam potrzebne – powiedział kard. Dziwisz. Dodał: – Życzę, żebyście wszyscy, tak jak tu stoicie, doszli do kapłaństwa. I zaznaczył, że Kościołowi bardzo na tym zależy.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-24 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powołani o powołaniu

Kadr ze spotu powołaniowego.

MJscreen

Kadr ze spotu powołaniowego.

Formatorzy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przeprowadzili Niedzielę Powołań na terenie archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (Niedziela Tomasza: Spotkanie z miłością, która nie odchodzi)

2026-04-18 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Watykan: jest plan uroczystości w 1. rocznicę śmierci papieża Franciszka

2026-04-18 19:53
Grób Papieża Franciszka

Vatican Media

Grób Papieża Franciszka

Jak podaje Vatican News, 21 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Papieża Franciszka, w Bazylice Matki Bożej Większej zostanie odprawione nabożeństwo różańcowe i Msza święta, podczas której odczytane zostanie przesłanie Leona XIV, który w tych dniach kontynuuje podróż apostolską w Afryce. W Kaplicy Paulińskiej, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego, zostanie też odsłonięta okolicznościowa tablica.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Wojciecha

Wiara

Nowenna do św. Wojciecha

Leon XIV udaje się do Angoli, jednego z najbardziej...

Leon XIV

Leon XIV udaje się do Angoli, jednego z najbardziej...

Zakończyły się Mistrzostwa Polski księży w futsalu....

W wolnej chwili

Zakończyły się Mistrzostwa Polski księży w futsalu....

Z Nim jesteśmy bezpieczni

Wiara

Z Nim jesteśmy bezpieczni

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Wiara

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Wiadomości

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Wiara

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój