Reklama

Niedziela Łódzka

Razem być w Kościele

Podczas synodalnego wydarzenia uczestnicy dyskutowali w grupach

Ks. Paweł Kłys

Podczas synodalnego wydarzenia uczestnicy dyskutowali w grupach

Ważnym celem, który stoi przed nami, to wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób odnowić oblicze naszych parafii, aby ukazywały prawdziwe oblicze Jezusa – podkreślił bp Ireneusz Pękalski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji łódzkiej odbył się pierwszy Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia w ramach synodów parafialnych. W kościołach Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim i Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim zebrali się przedstawiciele parafii z całej archidiecezji. Spotkania były czasem analizy i przystosowania dokumentów IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej do środowisk poszczególnych parafii.

Reklama

Program obejmował dzielenie się słowem Bożym, pracę w grupach oraz Mszę św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, bp. Ireneusza Pękalskiego i bp. Marka Marczaka. – Kiedy przeżywamy tajemnice naszej wiary przy tym stole, to dobrze wiemy, że pierwszeństwo przy nim należy się Chrystusowi i Jego Oblubienicy, którą jest lud Boga, którą jest Kościół. My się nie pchamy przed nich – my się nie pchamy przed Chrystusa i przed Kościół, bo przeżywając swoją wiarę, chcemy im pokazać pierwszeństwo w swoim życiu. Chcemy pokazać, że Chrystus jest w naszym życiu pierwszy, że Kościół jest w naszym życiu pierwszy. Nie chcę siedzieć w moim życiu ponad moim Kościołem. Nie chcę być mądrzejszy od mojego Kościoła. Nie chcę używać Kościoła do swoich własnych celów. Chcę służyć tej Oblubienicy Pana. Chcę poddać swoje życie tej wzajemnej miłości, która jest pomiędzy Chrystusem Oblubieńcem a Jego Oblubienicą, jaką jest Kościół. Chcę doświadczyć tej błogosławionej Miłości na sobie – mówił kard. Ryś podczas Eucharystii w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas synodalnego wydarzenia uczestnicy dyskutowali w grupach, przygotowując odpowiedź na pytania: Czy potrafimy być razem, iść razem, słuchać siebie nawzajem, wziąć na siebie wzajemną odpowiedzialność? Czy spotkania w ramach synodu parafialnego otwierają nas na to doświadczenie? Ponadto wierni mogli wysłuchać rozważań łódzkich biskupów odnoszących się do 15 rozdziału Dziejów Apostolskich i liturgii słowa. – Ważnym celem, który stoi przed nami, to wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób odnowić oblicze naszych parafii, aby ukazywały prawdziwe oblicze Jezusa, Miłosiernego Samarytanina, Dobrego Pasterza, zatroskanego o wszystkie owce, zwłaszcza te, które oddaliły się od Jego owczarni. Mam na myśli tych parafian, którzy mówią o sobie, że są wierzący, ale niepraktykujący. Należy także, w ramach prac parafialnych zespołów synodalnych, zastanowić się nad tym, co zrobić, aby zachęcić wiernych świeckich do włączenia się w działalność istniejących parafii zespołów i grup apostolsko-modlitewnych. Trzeba w tym względzie kierować się dyskrecją, pokorą, cierpliwością i wytrwałością, nie zrażając się pierwszymi niepowodzeniami, a może nawet agresją czy kpinami – podkreślił bp Ireneusz Pękalski w Aleksandrowie Łódzkim. Dzień Skupienia był także momentem dzielenia się świadectwami i przemyśleniami wiernych z różnych parafii archidiecezji.

Inauguracja synodów parafialnych odbyła się 16 września br., a ich zakończenie przewidziano na 2025 r.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-07 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie wiesz, co dalej? Ta książka jest dla Ciebie!

Archiwum prywatne

Znalazłeś się w duchowym „dołku”? Chciałbyś w pełni zaufać Bogu, ale coś cię hamuje? Nie czekaj, zacznij działać!

Więcej ...

Kard. Ryś zaprasza wszystkich kapłanów Archidiecezji Krakowskiej na wspólne rekolekcje

2025-12-03 20:21
Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Piotr Drzewiecki

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kaardynał Grzegorz Ryś, który 20 grudnia kanonicznie obejmie rządy w Archidiecezji Krakowskiej, skierował list do całego prezbiterium, zapraszając księży na wspólne trzydniowe rekolekcje adwentowe.

Więcej ...

Komunikat Diecezji Drohiczyńskiej

2025-12-03 19:55

Red.

W związku z ostatnio pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi krzyży w Treblince, dementuję informację, jakoby do Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie wpłynęło pismo od „środowisk żydowskich”, które by, bezpośrednio lub za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żądały usunięcia krzyży w Treblince.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kalendarz Adwentowy: Uczta, która ociera łzy

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Uczta, która ociera łzy

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Leon XIV ujawnił, dokąd pragnie pojechać w następną...

Leon XIV

Leon XIV ujawnił, dokąd pragnie pojechać w następną...

Komunikat Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela Podlaska

Komunikat Diecezji Drohiczyńskiej

Co prokuratura chce zarzucić dziełom o. Rydzyka?

Kościół

Co prokuratura chce zarzucić dziełom o. Rydzyka? "Nie...

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Kalendarz Adwentowy: Wiara pod osłoną Chwały

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wiara pod osłoną Chwały