W swojej historii parafia zmieniała kościoły będące jej siedzibami aż czterokrotnie. Została erygowana 11 lipca 1611 r. przez bp. Andrzeja Opalińskiego jako filia parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jej pierwszą samodzielną świątynią był obecny kościół św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej. Po zamienieniu go w 1834 r. przez władze carskie na cerkiew prawosławną, parafianie, nie chcąc tułać się po okolicznych kościołach i kaplicach, wybudowali w 1858 r. kościół, będący aktualnie parafią św. Stanisława przy ul. Bema. Jednak w 1903 r. parafialną świątynią stał się przestronny kościół dzisiejszej parafii św. Wojciecha. Kilkanaście lat później, w 1927 r., kard. Aleksander Kakowski utworzył dwie kolejne parafie, św. Stanisława Biskupa przy ul. Bema oraz św. Wojciecha przy ul. Wolskiej. Kościół św. Stanisława konsekrował 7 sierpnia 1949 r. kard. Stefan Wyszyński.
Kult świętych
Andrzej Komajda jest jednym z pięciu nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w parafii. Oprócz tej posługi jest członkiem parafialnego zespołu Caritas oraz uczestnikiem Rycerstwa Niepokalanej. Zwraca uwagę na fakt głęboko zakorzenionego w parafii kultu świętych, zwłaszcza patrona.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jako jedyny kościół św. Stanisława w Warszawie przez bardzo długi czas zabiegaliśmy o sprowadzenie do nas relikwii naszego patrona i to się udało – podkreśla Komajda.
Reklama
Każdego 8. dnia miesiąca odbywa się specjalna nowenna zakończona błogosławieństwem relikwiami.
Wspólnota modlitwy
W parafii powstały i prężnie działają wspólnoty Domowego Kościoła, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Parafianki wychodzą także z inicjatywą, aby w przyszłości powstała grupa młodych matek. Oprócz tego, w tym roku swój jubileusz obchodziła grupa harcerzy. Na terenie parafii znajduje się również Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Skargi, która obchodziła w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji poświęcona została figura św. Józefa, znajdująca się przed szkołą.
W parafii raz w miesiącu po Eucharystii – która stanowi Tajemnicę, będącą centrum życia Kościoła – odbywa się modlitwa za wstawiennictwem świętych.
– Do parafii zostały sprowadzone z katedry wawelskiej relikwie św. Stanisława Biskupa. W bocznych ołtarzach mamy też relikwie bł. kard. Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i Matki Teresy z Kalkuty – mówi ks. Arkadiusz Wójtowicz, proboszcz parafii.
W parafii jest również żywy kult Bogurodzicy. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej zwanej Elekcyjną, pochodzący z 1621 r. Wizerunek ten był obecny przy elekcji władców polskich od Stefana Batorego aż do ostatniego króla Stanisława Augusta. Przed obrazem regularnie odbywa się modlitwa za Ojczyznę i parlamentarzystów.