Reklama

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

"Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 czerwca br. w Hrubieszowie odbędą się uroczystości 100-lecia kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którym będzie przewodniczył bp Jan Śrutwa.
Śledząc historię świątyni, widzimy, jak przedziwne mogą być losy nie tylko człowieka, ale i tego obiektu sakralnego. Analizując tragiczne dzieje tego kościoła, wydawało się, iż same mury zwątpiły, czy tu będzie jeszcze kiedyś sprawowany kult religijny. Kościół został wybudowany przez władze carskie razem z koszarami w latach 1903-1905. Po odzyskaniu niepodległości, w okresie międzywojennym był tu rzymskokatolicki kościół garnizonowy dla 2 Pułku Strzelców Konnych. W czasie okupacji Niemcy z kościoła zrobili stajnię dla koni i magazyny dla wojsk niemieckich. W latach 1944-1953 służył celom religijnym zarówno dla wojska, jak i ludności cywilnej. Zamknięty przez władze komunistyczne dla kultu religijnego został przekazany między innymi na magazyn słomy i sienników. Wojsko korzystało z budynku, ale go nie remontowało. Dach niekonserwowany - przeciekał, co sprawiło, że budynek w zawrotnym tempie ulegał dewastacji. Okna zostały powybijane, rzeźbione drzwi zastąpiono deskami. Na dachu rosły brzozy, wszak strop był ocieplany torfem, a wiatr naniósł nasiona drzew. Korzenie drzew rozsadzały mur kościoła. Władze państwowe kilkakrotnie przymierzały się do zburzenia kościoła. Pozostały opasłe teczki zawierające różne dokumenty i listy kierowane do instytucji i urzędów państwowych. Niestety zawalił się strop i wieże, a posadzkę wyrwano, aby ułożyć chodnik na ogródkach działkowych.
Od 1969 r. rozpoczęto starania o odzyskanie i odbudowę kościoła. Prowadził je ks. Stanisław Chomicz - ówczesny wikariusz. Pisano listy do pierwszego sekretarza KC, do premiera, ministra obrony narodowej, władz wojewódzkich, Prymasa Polski i wielu innych, którzy mogli zrobić coś w tej sprawie. Niestety wszyscy odpowiadali, że trzeba czekać. Po 11 latach usilnych starań mieszkańców Hrubieszowa, a w tym dzięki szczególnej pomocy prof. Wiktora Zina oddano na 10 lat kościół w stanie totalnego zniszczenia. Przystąpiono do kapitalnego remontu. 27 czerwca1982 r. biskup pomocniczy Piotr Hemperek w czasie uroczystości odpustowej odczytał dekret Biskupa Lubelskiego o utworzeniu w Hrubieszowie parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dokonał rekonsekracji odzyskanego kościoła. Pierwszym proboszczem tej parafii był ks. Stanisław Chomicz. Z dawnego wyposażenia zostały tylko dwa żyrandole. 2 lipca 1983 r. przejąłem obowiązki proboszcza. W kościele praktycznie oprócz stropu i dachu oraz przenośnego tabernakulum, kilkunastu krzeseł i starej fisharmonii nic nie było! Ponowne uruchomienie kościoła pozwoliło na ożywienie życia religijnego, społecznego i kulturalnego wśród niemal wszystkich mieszkańców Hrubieszowa.
A oto ważniejsze wydarzenia z życia nowo powstałej parafii:
- W 1981 r. wybudowano ogrodzenie kościoła i odprawiona została pierwsza Pasterka.
- 2 lipca nastąpiło objęcie urzędu proboszcza przez ks. Andrzeja Puzona.
- W 1983 r. odbudowano wieże, wykonano odwodnienie i obłożono marmurem filary kościoła.
- W 1985 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego wraz z częścią katechetyczną. W tym samym roku rozpoczęto naukę katechezy w nowych salach katechetycznych.
- W 1986 r. wybudowano chodniki wokół kościoła oraz stacje drogi krzyżowej w świątyni i w parkanie na zewnątrz kościoła.
- W 1987 r. ufundowano tabernakulum i rozpoczęto budowę kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Dziekanowie.
- W 1989 r. zakupiono działkę wraz z budynkiem na punkt katechetyczny w Obrowcu i oddano do zamieszkania budynek domu parafialnego.
- 27 i 28 maja 1990 wizytacja parafii, przeprowadzona przez bp. Jana Śrutwę - biskupa pomocniczego z Lublina.
- 21 stycznia 1991 r. z chwilą przywrócenia Ordynariatu Polowego, utworzono personalną parafię wojskową, a obecny proboszcz zostaje kapelanem w stopniu podpułkownika.
- W 1992 r. wybudowano dzwonnicę i ufundowano do niej 2 dzwony, a także jeden do kaplicy w Dziekanowie.
- W 1993 r. ufundowano ławki do kościoła.
- W 1994 r. wykonano schody z piaskowca przed kościołem.
- W 1995 wykonano ogrodzenie od strony jezdni według projektu prof. Zina i położono nowy chodnik.
- W 1995 r. powstała Stacja Opieki Caritas w dawnych salach katechetycznych.
- 10-11 marca 1996 r. druga wizytacja kanoniczna parafii, przeprowadzona przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę.
- W 1996 r. wykonano i ufundowano 12 witraży przedstawiających 12 Apostołów.
- W 1998 r. ogrodzono kaplicę w Dziekanowie.
- W 2000 r. ufundowano trzeci dzwon do dzwonnicy na 600-lecie miasta Hrubieszowa, zakupiono organy dla kościoła.
- W 2002 r. dokonano rekonstrukcji głównego ołtarza według projektu prof. Zina.
- 2003 r. nowe elementy rekonstrukcji ołtarza soborowego.
W parafii bardzo aktywnie działa: Akcja Katolicka, Rada Duszpasterska, Legion Maryi, Koła Żywego Różańca dorosłych i dzieci, Caritas, KSM, Oaza, lektorzy, ministranci, zespół "Lechici". Warto zwrócić uwagę na Mszę św. dla młodzieży i dzieci, obsługiwaną przez młodzież, zwłaszcza KSM, Oazę, zespół "Lechici". Mają oni również spotkania formacyjne, adoracje Najświętszego Sakramentu, rekolekcje, redagują parafialną gazetkę Jedność. Piękną wizytówką i ambasadorem naszej parafii jest zespół "Lechici" - grupa młodzieżowa i dziecięca. Zespół pod kierunkiem Leszka Opały liczy sobie już 19 lat, jest laureatem wielu festiwali religijno-patriotycznych. Obsługiwał wokalnie Mszę św. z udziałem Ojca Świętego między innymi w Krośnie, Zamościu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

red

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

Więcej ...

Dla kogo żyję?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Więcej ...

Kard. Parolin: Stolica Apostolska u boku budowniczych pokoju

2025-09-30 11:05
Kard. Pietro Parolin

Vatican Media

Kard. Pietro Parolin

Na łamach „Polizia Moderna”, miesięcznika włoskiej Policji Państwowej poświęconego tematowi „Pokój i bezpieczeństwo”, Sekretarz Stanu kard. Parolin przedstawia swój wkład w refleksję nad pokojem, podkreślając, że osłabienie multilateralizmu zwiększyło trudności w rozwiązywaniu napięć obecnych na świecie. Numer specjalny, w święto św. Michała Archanioła, ukazuje zaangażowanie sił bezpieczeństwa przy okazji ostatnich wielkich wydarzeń w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być w drodze z Jezusem!

Wiara

Być w drodze z Jezusem!

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Wiara

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

Wiara

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...