Z kolei „Los Tiempos” tytułuje swój materiał o rozpoczętej wizycie papieża: „Owacje dla Franciszka” i również zwraca uwagę, że Pontifex podkreślił „konieczność” dialogu w kwestii morza.
Powodem takiego zainteresowania mediów boliwijskich są starania Boliwii o dostęp do Pacyfiku, utracony w 1879 roku po tzw. „wojnie saletrzanej” z Chile. W swoim przemówieniu w La Paz w obecności prezydenta Evo Moralesa papież zaapelował o dialog w tej sprawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieska wypowiedź została zauważona również w Chile. „Papież Franciszek zaskakuje i prosi Boliwię o dialog z Chile w sprawie morza” - pisze gazeta "La Tercera". Z kolei "El Mercurio" donosi: „W katedrze w La Paz papież Franciszek nalega na otwarty i wolny dialog w sprawie morza”. Natomiast w Kolumbii dziennik „Il Tiempo” komentuje: „Papież dotyka pełnego napięć tematu w stosunkach między Boliwią i Chile, jakim jest dostęp do morza”.
Reklama
Argentyńska gazeta „La Nacion” pisze: „Bergoglio versus Franciszek – jak zmienił się papież od początku pontyfikatu?” Jednocześnie poświęca wiele miejsca nadchodzącej fali pielgrzymów i turystów argentyńskich, którzy wybierają się do sąsiedzkiego Paragwaju, by spotkać się ze swoim wielkim Rodakiem. Z kolei gazeta "Pagina 12" podkreśla słowa pochwały papieża wobec „socjalnej inkluzji” w społeczeństwie boliwijskim: „Przybywający do Boliwii Franciszek chwali politykę rządu Evo Moralesa” - odnotowała gazeta.
W Ekwadorze, który był pierwszym etapem podróży papieża do Ameryki Środkowej media zastanawiają się, czy trzydniowa wizyta Ojca Świętego może mieć wpływ na przebieg kryzysu wewnątrzpolitycznego w kraju. „Skończyło się już zawieszenie broni na czas wizyty papieża, o które prosili biskupi i już na czwartek, a więc tuż po wyjeździe papieża, oczekiwano nowych protestów” - zauważają media ekwadorskie.
Natomiast w Paragwaju, w kontekście rozpoczynającej się 10 lipca wizyty papieża, dziennik „ABC” cytuje byłego prezydenta i ex-biskupa Fernando Lugo. Przewiduje on, że w Paragwaju Franciszek będzie przypominał, że kraj musi być bardziej sprawiedliwy i bardziej ludzki.