Uroczystość miała miejsce w Domu Słowa w Legnicy podczas nabożeństwa słowa Bożego. Do tego dnia kandydaci przygotowywali się przez 3 lata w ramach Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej oraz Szkoły Stałego Lektora i Akolity. Jak podkreśla ks. Mariusz Majewski, liturgista, kandydaci zgłębiali tematy liturgiczne, biblijne oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych.
Nowość
– Ustanowienie kobiet lektorami stałymi to nowość nie tylko w diecezji, ale także w Polsce i w całym Kościele. To dokonuje się na mocy decyzji wprowadzonych przez papieża Franciszka w 2021 r. – wyjaśnia ks. Majewski. Podkreśla, że w Kościele jest wiele funkcji i posług, w które mogą się angażować osoby świeckie. Wśród nich jest lektorat stały. – To jest posługa na stałe, na całe życie. Lektorzy stali mają nie tylko przekazywać słowo Boże, ale także zgłębiać je i nim żyć. Dzięki odbytej formacji i zdobytej wiedzy mogą też wspomagać np. prowadzenie kręgów biblijnych, pomagać w przygotowaniu do sakramentów, działać w swoich środowiskach zachęcając do sięgania po słowo Boże – zaznacza ks. Mariusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Stałość
W homilii bp Siemieniewski zwrócił uwagę na to, że czytać słowo Boże może i powinien każdy. – Jednak pojęcie „lektor stały” oznacza coś więcej, to osoba, na którą można liczyć, na której można polegać, która spełniać będzie tę posługę regularnie i odpowiedzialnie – wyjaśnił.
Reklama
Pani Anna z Cieplic już od dawna angażuje się w ewangelizację, będąc w ruchach charyzmatycznych, również studiuje i modli się Pismem Świętym. – Kiedy ks. Mariusz zaproponował mi lektorat stały, zdecydowałam się. Dla mnie jest to wyróżnienie, ale też zobowiązanie, aby być świadkiem głoszonego słowa – mówi.
– Już od dawna chciałam w parafii robić coś więcej, dlatego ta droga wydaje mi się najlepsza, żeby móc to realizować dla mojej wspólnoty w Gryfowie – mówi z kolei pani Elżbieta.
Panie Anna i Joanna pochodzą z Legnicy, z parafii Trójcy Świętej. – To przygotowanie pomogło nam lepiej rozumieć liturgię, w której uczestniczymy. Natomiast posługa w parafii jest wyrazem naszej wdzięczności Panu Bogu za wszystko, co dla nas zrobił – mówią.
Podczas obrzędu ustanowienia lektorów stałych bp Siemieniewski wręczył każdemu księgę Pisma Świętego oraz krzyże lektorskie.
Nowi lektorzy
Lektorami stałymi zostali: Tomasz Kotwas z parafii w Szklarach Górnych, Daniel Kwaśniewski i Jan Lewandowski z parafii katedralnej w Legnicy, Sebastian Małgorzewicz i Tomasz Plicha z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, Paweł Sumliński z parafii w Węglińcu, Anna Beńko i Joanna Fryga z parafii Trójcy Świętej w Legnicy, Anna Jakubowska z parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze i Elżbieta Kuczerawa z parafii w Gryfowie Śląskim.
Relacja z uroczystości na stronie www.legnica.fm.