Wielka Brytania: zwierzchnik anglikanów wspiera katolicką inicjatywę ewangelizacyjną
pb (KAI/churchtimes.co.uk) / Birmingham / KAI
ANNA CICHOBŁAZIŃSKA
Prymas anglikańskiego Kościoła Anglii abp Justin Welby modli się o sukces podjętej przez Kościół katolicki inicjatywy reewangelizacji Anglii i Walii. Zapewnienie to zawarł w przesłaniu do 900 uczestników Krajowej Konferencji Ewangelizacyjnej „Proclaim ’15” (Głosić 2015) w Birmingham.
- W różnych wyznaniach [chrześcijańskich] Duch Święty inspiruje, prowokuje i prowadzi Kościół do głoszenia Dobrej Nowiny na tej ziemi. Możemy to robić jedynie w jedności, mocy i radości, jakie On daje - napisał arcybiskup Canterbury, dodając, że łączy się z katolikami w modlitwie „o ewangelizację tego kraju”.
Inspirowana adhortacją apostolską „Evangelii gaudium” inicjatywa „Proclaim ’15” ma na celu utworzenie ekip ewangelizacyjnych w 500 tys. parafii w Anglii i Walii, aby przekształcić je w „parafie misyjne”. W działaniu ekip mają pomóc materiały z konferencji w Birmingham, które 20 września zostaną udostępnione w internecie.
Kard. Dziwisz: Jesteśmy pewni, że papież Franciszek jest już w rękach Pana, że jest święty
2025-04-28 10:07
KAP/KAI
Archidiecezja Krakowska
Osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, widzi podobieństwo między końcem życia Franciszka i papieża z Polski. „Cierpienie Franciszka było niemal naśladowaniem tego, co Jan Paweł II cierpiał pod koniec swojego życia” - powiedział kard. Dziwisz włoskiej gazecie „Il fatto quotidiono”. Stwierdził, że „Jesteśmy pewni, że papież Franciszek jest już w rękach Pana, że jest święty”.
Kard. Müller ostrzega przed niebezpieczeństwem schizmy w Kościele
2025-04-28 12:07
tom/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.