Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (4)

Dekanat tłuszczański

Niedziela warszawska 26/2003

Dekanat tłuszczański z siedzibą przy parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu powstał 25 marca 2003 r. i obejmuje sześć parafii wydzielonych z dekanatów jadowskiego, stanisławowskiego i wołomińskiego. Na jego terenie mieszka około 18 tys. osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafie i kościoły

W skład dekanatu wchodzą parafie:
1. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka we Franciszkowie
2. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy
3. św. Jana Chrzciciela w Miąsem
4. św. Stanisława biskupa i męczennika w Postoliskach
5. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu
6. bł. Męczenników Podlaskich w Tłuszczu
Pod względem liczby mieszkańców największe parafie to dziekańska Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu (5200 mieszkańców) i w Postoliskach (5000). Najmniejsza (760 mieszkańców) jest parafia Miąse. Dwie parafie (Miąse i Męczenników Podlaskich w Tłuszczu) nie mają jeszcze swoich kościołów parafialnych. Duszpasterstwo odbywa się w nich w tymczasowych kaplicach. Parafia w Tłuszczu jest już na ostatnim etapie przygotowań do budowy.
Z istniejących kościołów parafialnych najstarszy jest w Postoliskach i wybudowany został w latach 1913-1919. Parafia Postoliska jest też najstarszą w dekanacie. Dokładna data jej powstania nie jest znana. Wiadomo jednak, że już w r. 1540 biskup płocki Jan Buczacki dokonał jej ponownej erekcji. Najmłodsze są parafie erygowane przez bp. Kazimierza Romaniuka w 1999 r.: w Tłuszczu (Męczenników Podlaskich) i w Miąsem.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu tłuszczańskiego jest ks. Andrzej Kopczyński, od 1999 r. proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.
W dekanacie posługę duszpasterską pełni 6 księży proboszczów, których wspomaga 4 wikariuszy. Najdłużej funkcję proboszcza (od 1983 r.) pełni ks. kan. Stanisław Kazulak z parafii Jasienica. Najkrócej (od 2003 r.) proboszczem jest ks. Grzegorz Kucharski z Miąsego.
Najmłodszym w kapłaństwie jest ubiegłoroczny neoprezbiter ks. Marcin Kaczmarski, wikariusz w parafii Męczenników Podlaskich w Tłuszczu. Jest on też najmłodszym (ur. 1977 r.) w dekanacie kapłanem. Średnia wieku księży proboszczów w dekanacie wynosi 52 lata, zaś wikariuszy 33 lata.
Na terenie dekanatu (w parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu) jest tylko jeden dom zakonny bezhabitowych Sióstr od Aniołów. Siostry prowadzą przedszkole, świetlicę dla dzieci i katechizują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie religijne

- W kościołach dekanatu wiele osób codziennie uczestniczy w Mszach św. - podkreśla ks. dziekan Andrzej Kopczyński. Dużo dobrych słów mówi też o kołach różańcowych. - Stanowią one ogromne zaplecze modlitewne dla księży. Do pań z kół Żywego Różańca można zwrócić się w wielu sprawach i nigdy nie odmówią. Stanowią bardzo żywe środowiska. Pomagają też proboszczom w pracy charytatywnej - podkreśla ks. Kopczyński. W parafiach dekanatu wierni chętnie przychodzą na modlitwę różańcową. Obecnych jest zawsze bardzo dużo dzieci. Duszpasterzom szczególnie na nich zależy. Parafie dekanatu obfitują też w dużą liczbę ministrantów i bielanek. Popularne są w parafiach schole, a posiadający kilkudziesięcioletnią tradycję chór męski z parafii dziekańskiej znany jest w całej okolicy. Uświetnia on nie tylko uroczystości religijne w kościele, ale wpisuje się w życie kulturalne gminy, uczestnicząc w uroczystościach religijno-patriotycznych.
Pobożność na tym terenie jest bardzo tradycyjna. Wierni chętnie więc uczestniczą w odpustach i innych dorocznych uroczystościach. Najbardziej znane z nich to doroczny odpust we Franciszkowie (1 maja) i Dni Fatimskie w parafii dziekańskiej w Tłuszczu kończące się procesją fatimską ulicami miasta. Kult Matki Bożej Fatimskiej jest obecny także w Jasienicy, gdzie niedawno bp Stanisław Kędziora poświęcił figurę Pani Fatimskiej. W parafiach rolniczych co roku odbywają się też uroczystości poświęcenia pól.
Popularne wśród wiernych są pielgrzymki zarówno piesze (Loretto, Jasna Góra) jak i autokarowe. Na ogół są one organizowane zupełnie oddolnie za błogosławieństwem miejscowego duszpasterza.
Przy tradycyjnej pobożności miejscowych wiernych nie mają pola do działania sekty. - Nasz lud jest bardzo pobożny - mówi Ksiądz Dziekan. Gdybyśmy teraz (koniec maja) wsiedli w samochód i przejechali się po dekanacie, to znaleźlibyśmy co najmniej 25 kapliczek, przy których ludzie się modlą. Dlatego nawet intensywna działalność kilku rodzin Świadków Jehowy nie jest w stanie zagrozić ich wierze i przywiązaniu do Kościoła. Jak jest ono żywe świadczy też fakt, że ok. 99% rodzin przyjmuje księdza z kolędą.
Radością księży pracujących w dekanacie jest niemal stuprocentowe uczestnictwo dzieci i młodzieży w szkolnej katechezie. Katechizują duchowni, siostry i świeccy. Dobrze układa się współpraca parafii ze szkołami. Nauczyciele wyjeżdżają razem z uczniami na obozy i rekolekcje organizowane przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ksiądz Dziekan zadowolony jest też z kontaktów z władzą gminną. Władze Tłuszcza z burmistrzem na czele uczestniczą w różnych uroczystościach organizowanych przez parafię. Przy okazji ks. Kopczyński podkreśla: Utworzenie dekanatu było bardzo ważne dla miejscowej społeczności. Jego granice pokrywają się niemal dokładnie z granicami administracyjnymi miasta i gminy Tłuszcz.
Oczywiście są też problemy. Coraz wyraźniej widać bezrobocie, frustrację, zagrożenie alkoholizmem. Ci którzy pracują, bardzo wcześnie wstają i późno wracają. Dlatego wszystkie spotkania grup przyparafialnych odbywają się jedynie w weekendy.

Plany na najbliższą przyszłość

Ks. Andrzej Kopczyński jest dziekanem dopiero od kilku miesięcy. Jako pierwszy dziekan w Tłuszczu stawia sobie wiele zadań. - Najważniejszym z nich jest integracja dekanatu. Parafie wchodzące w jego skład wywodzą się przecież aż z trzech dekanatów. Wiem, że i dotychczas były kontakty księży z tych parafii. Chciałbym abyśmy wspólnie wypracowali formy duszpasterstwa, pomagali sobie podczas rekolekcji, posługi spowiedzi św., brali udział w odpustach, byli obecni na bierzmowaniach. We wrześniu po raz pierwszy wierni z naszego dekanatu przybędą do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto - podkreśla Ksiądz Dziekan.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jest wiele dróg, ale nie wiadomo, dokąd prowadzą

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 14,6-14

Więcej ...

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37
Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością.

Więcej ...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...