Reklama

5 lat redakcji programów katolickich w Telewizji łódzkiej

Czas ucieka, wieczność czeka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz roku 2000 to często w ostatnich miesiącach podejmowany temat. Starania, aby był wyjątkowy, aby przeżyć go godnie, mamy już oczywiście za sobą. Teraz przyszedł czas na podsumowania, refleksje, wnioski. Każdy z nas indywidualnie przebrnął przez miniony rok i w ten sam sposób ma okazję do jego przeanalizowania. Rozważań o Roku Jubileuszowym w nieco szerszym wymiarze, bo w ramach programu telewizyjnego, podjęli się ostatnio ludzie Kościoła oraz dziennikarze.

Przed kilkoma tygodniami miałam okazję być świadkiem realizacji telewizyjnego programu katolickiego, który zawierał opinie ludzi zarówno duchownych, jak i świeckich na temat przeżywania minionego roku. Moje obserwacje "od kuchni" dotyczyły "Dialogów", które przyjmują charakter dyskusji w studio TV. Czego ogólnie dowiedziałam się na temat programów katolickich? W grudniu 2000 r. minęło 5 lat ich istnienia. Szefem redakcji jest ks. Jarosław Nowak. W każdą niedzielę w TV Łódź 3 o godz. 14.00 jest emitowany program katolicki, którego charakter i specyfika są uzależnione od aktualnych wydarzeń, potrzeb Kościoła czy roku liturgicznego. Ks. Jarosław Nowak zaprasza ludzi, którzy na dany temat mają coś do powiedzenia. Do tej pory audycję zaszczyciły swoją obecnością znane osobistości, m.in. takie, jak o. Jan Góra - dominikanin, mówiący o duszpasterstwie młodzieży; o. Józef Augustyn - jezuita, który mówił o wychowaniu prorodzinnym i seksualnym; o. prof. St. Celestyn Napiórkowski, franciszkanin, a zarazem znawca zagadnień dotyczących dialogu ekumenicznego. W jednym z programów gościł bp Mieczysław Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego - tematem była deklaracja "Dominus Iesus".

Dyskusji o Światowym Dniu Młodzieży w Rzymie w Roku Jubileuszowym towarzyszył bp Jan Chrapek. Gdy motywem wiodącym do nawiązania rozmowy był bardzo istotny temat - wyznanie win Kościoła, w studio gościł ks. prof. Tomasz Węcławski z Poznania (członek Papieskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej). Tematami innych programów były sprawy lokalne Kościoła łódzkiego - hospicjum dla chorych na raka, zagrożenie sektami, znaczenie uniwersytetów w edukacji i kulturze narodu - czyli jak widać zawierały one arcyważne zagadnienia będące dziś kwintesencją rozważań o współczesności.

Zadaniem prowadzącego jest dynamiczne kreowanie programu, stawianie niejednokrotnie trudnych pytań oraz zwracanie uwagi na sprawy ważne. Goście zawsze mają dużo do powiedzenia, a czas programu jest przecież ograniczony i obejmuje 30 minut, w tym oprócz dialogu osób zgromadzonych w studiu, zawarte są felietony, które przerywają rozmowę celem uatrakcyjnienia oraz zasygnalizowania podjęcia nowych tematów.

Skupmy się jednak na aktualnym, bo niedawno ukazanym wydaniu Dialogów. Jak już wcześniej wspomniałam, miał on za zadanie powrócić myślami do minionego czasu z zamiarem przeprowadzenia dyskusji o tym, co dla Kościoła w Łodzi, w Roku Jubileuszowym było istotne. Gośćmi ks. J. Nowaka byli: ks. dr Jan Słomka (wykładowca Patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi) oraz dziennikarze Radia Plus - Bogdan Kosztyła i Łukasz Głowacki.

Zadaniem gości w studio było podzielić się własnymi sugestiami płynącymi z przeżywania Wielkiego Jubileuszu zarówno przez nich, jak i ogół mieszkańców Łodzi. Temat pociągnął za sobą wspomnienia kolejnych wydarzeń milenijnych. Pokazano i opatrzono komentarzem cztery filmowe relacje: z watykańskiej Pasterki ´99, ze święceń bp. Ireneusza Pękalskiego, z ekumenicznej Drogi Krzyżowej na ulicach Łodzi oraz z Ogólnopolskiego Jubileuszu Mediów, mającego miejsce w naszym mieście w czerwcu. Jak wyniknęło z rozważań, Kościół w Łodzi przyjął praktyczny wymiar przeżywania Jubileuszu 2000. "Nie o samo świętowanie chodziło - wypowiadali się dziennikarze Radia Plus - dlatego będzie można się ciągle do przeżyć jubileuszowych odwoływać" .

Dzięki życzliwości pracowników studia TV miałam okazję zobaczyć reżyserkę - miejsce, w którym fachowcy z zaangażowaniem śledzą program widoczny już nie "na żywo" - bo w specjalnych monitorach. Po obejrzeniu felietonu w reżyserce, zajęłam swoje miejsce w studiu, naprzeciwko filmowanych. Była to dla mnie - oglądającej dotychczas programy wyłącznie na ekranie TV, jakaś odmiana. Zauważyłam, że inaczej odbieram wypowiedzi - słowa gości docierały do mnie lepiej w bezpośredniej relacji z nimi.

Trudno jest w tak krótkim czasie, jakim jest 30-minutowa audycja, omówić całoroczną działalność Kościoła. Podczas programu omówiono jedynie jej 6 miesięcy podczas niezwykłego Roku 2000-lecia Chrześcijaństwa.

"Czas ucieka, wieczność czeka" - tym optymistycznym cytatem z przemówienia Jana Pawła II - ks. Jarosław Nowak zakończył wydanie Dialogów - "oglądajcie nas Państwo jak zwykle w każdą ostatnią niedzielę miesiąca".

Podczas nadawania programu pojawiła się informacja o tym, że programy katolickie w TV 3 ukazują się już od 5 lat. W każdą sobotę o godz. 17.45 i w każdą niedzielę o 14.00. W opinii dziennikarzy program ten jest bardzo pozytywnie odbierany przez widzów. Nie ma się co dziwić - mnie zachwycił również!

Klarowne wypowiedzi ludzi o wysokim poziomie intelektualnym, fakty ściśle odzwierciedlające autentyczne wydarzenia, felietony przypominające nam obrazy z życia Kościoła, głębokie refleksje - to wszystko nadaje charakter profesjonalnie zrealizowanego programu. Zarówno Dialogi, jak i inne audycje niedzielne nadawane o godz. 14.00 w TV Łódź 3 w przyszłości nie ujdą mojej uwadze. A jaka jest Państwa opinia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

MEN zapowiada odstąpienie od niektórych regulacji godzących w uczniów uczęszczających na religię

2025-01-17 07:54
Barbara Nowacka

PAP/Radek Pietruszka

Barbara Nowacka

Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Edukacji, którego projekt przewiduje ograniczenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo oraz narzuca dyrektorom szkół konieczność umieszczania religii przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym dniu lub po ich zakończeniu - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli metropolitę z kapituły medalu Cracoviae Merenti

2025-01-15 20:34
Rada Miasta Krakowa

facebook.com/RadaMiastaKrakowa/

Rada Miasta Krakowa

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ale i jego następcy nie będą już zasiadać w kapitule medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego za szczególne zasługi dla Krakowa. Miejsce hierarchy Kościoła zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Tak zdecydowali w środę radni miasta.

Więcej ...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza redaktora. "Zdrowie kapłana uległo mocnemu pogorszeniu"

2025-01-17 14:20

Diecezja Legnicka

W imieniu Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego zwracamy się z prośbą do osób dobrej woli o modlitwę o zdrowie dla ks. Piotra Nowosielskiego, pracującego w parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy, a znanego w diecezji legnickiej również z pracy w Niedzieli Legnickiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Wiara

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Wiadomości

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Kościół

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za...

Wiadomości

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!