Reklama

Niedziela Lubelska

Honorowy obywatel

Ks. kan. Aleksander Zeń związany jest z Puławami od 1986 r.

Agnieszka Marek

Ks. kan. Aleksander Zeń związany jest z Puławami od 1986 r.

Ksiądz kanonik Aleksander Zeń, emerytowany proboszcz parafii św. Brata Alberta w Puławach, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość uhonorowania zasłużonego kapłana odbyła się 17 marca; połączono ją z dziękczynną Mszą św. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni kapłani i wierni, przedstawiciele honorowych obywateli Puław z ks. Ryszardem Gołdą, delegacja z Horyszowa Polskiego, rodzinnej miejscowości ks. Zenia, z proboszczem ks. Krzysztofem Radykiem, a także władze samorządowe nadwiślańskiego miasta i przedstawiciele organizacji i instytucji.

Bożena Krygier, przewodnicząca Rady Miasta, odczytała uchwałę, na mocy której ks. Aleksander Zeń otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy. Ksiądz dziekan Krzysztof Krakowiak przedstawił liczne dzieła laureata. Porównując je do ziaren wsianych w puławską ziemię, jako pierwsze wymienił zbudowany kościół św. Brata Alberta i wspólnotę parafialną. W laudacji Paweł Matras, wiceprzewodniczący Rady Miasta, przytoczył wiele faktów z życia nowego honorowego obywatela Puław. Jak przypomniał, ks. Aleksander Zeń przyjechał do miasta w 1986 r. z misją zorganizowania parafii bł. Brata Alberta i wybudowania kościoła. Rok później powstała tymczasowa kaplica, a w 2000 r. odbyła się konsekracja nowej świątyni. Pierwszy proboszcz miał szczególne nabożeństwo do bł. Brata Alberta i jego wstawiennictwu przypisywał wiele zasług. Zupełnie naturalnym było krzewienie dzieł miłosierdzia, inspirowanych duchowością patrona. Jedną z najważniejszych inicjatyw było powołanie w 1991 r. Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta, które wciąż pomaga osobom w kryzysie bezdomności. Drugą inicjatywą ks. Zenia (i powierzonej jego duszpasterskiej pieczy Akcji Katolickiej) było zainspirowanie Rady Miasta do obrania św. Brata Alberta za patrona Puław, co ziściło się w 1999 r. Wyróżniony kapłan był i wciąż jest zaangażowany w działalność duszpasterstwa ludzi pracy, szczególnie puławskiego oddziału NSZZ „Solidarność” i puławskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Dzięki miłości ks. Zenia do muzyki klasycznej od 2010 r. w kościele św. Brata Alberta organizowany jest wakacyjny Festiwal Muzyki Organowej. Jak to zostało podkreślone, ks. Aleksander Zeń nie ograniczał się jedynie do działalności duszpasterskiej, ale w znaczący sposób wpłynął na życie społeczne i kulturalne mieszkańców Puław. Od niemal 40 lat służy tej wspólnocie, stanowiąc wzór nieustającej aktywności, pasji i zaangażowania. – Nie wiem, czy jest większym honorem dla ciebie zostać honorowym obywatelem Puław, czy dla Puław to, że zostałeś ich obywatelem – powiedział Sławomir Kamiński, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemia Puławska.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy, pamiątkowy dyplom i medal wręczył ks. Aleksandrowi Zeniowi prezydent miasta Paweł Maj. Po gratulacjach głos zabrał bohater dnia i podziękował za przyznane wyróżnienie. Przywołał początki swojego powołania; opowiedział o tym, jak przy okazji wizyty kolędowej jako czteroletni chłopczyk wyznał, że w przyszłości chce zostać księdzem. Od tego czasu jego babcia codziennie modliła się na różańcu, aby poświęcił swoje życie na służbę Bogu i ludziom, ale o tym dowiedział się dopiero po przyjęciu święceń kapłańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-03-26 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Blisko ołtarza

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

Agnieszka Marek

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

W parafii św. Brata Alberta odbyła się uroczystość przyjęcia w szeregi liturgicznej służby ołtarza 9 nowych ministrantów i 21 lektorów.

Więcej ...

USA: przewodniczący episkopatu krytykuje wpis Trumpa

2026-04-13 09:26

allsaintsphotos/pl.wikipedia.org

„To przygnębiające, że prezydent postanowił napisać tak lekceważące słowa na temat Ojca Świętego. Papież Leon nie jest jego rywalem; papież nie jest też politykiem. Jest Namiestnikiem Chrystusa, który przemawia w imię prawdy Ewangelii i w trosce o dusze” - tymi słowami przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskup Paul S. Coakley odniósł się do wpisu prezydenta Trumpa w mediach społecznościowych, krytykującego Leona XIV.

Więcej ...

Finał IX edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – Biblista Junior

2026-04-13 18:12
W finale Biblisty Juniora wzięły udział 54 osoby.

Karolina Krasowska

W finale Biblisty Juniora wzięły udział 54 osoby.

W jaki dzień Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką? Po czym można poznać czy drzewo jest dobre czy złe? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy finału IX edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – Biblista Junior.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież odpowiada na słowa Donalda Trumpa

Kościół

Papież odpowiada na słowa Donalda Trumpa

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Wiara

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Kiedy Duch Święty zamieszkał w nas?

Wiara

Kiedy Duch Święty zamieszkał w nas?

USA: przewodniczący episkopatu krytykuje wpis Trumpa

Kościół

USA: przewodniczący episkopatu krytykuje wpis Trumpa

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Parafianie czekają na cud. Wierni będą modlić się w...

Kościół

Parafianie czekają na cud. Wierni będą modlić się w...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Wiara

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Osiem słów Zmartwychwstałego:

Wiara

Osiem słów Zmartwychwstałego: "Weźmijcie Ducha...