Reklama

Wiara

Spotkanie z dobrym słowem

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 24-25

Feniksa Specjalnego dla Instytutu NIEDZIELA odebrali ks. dr Mariusz Bakalarz
i Mariusz Książek

Łukasz Krzysztofka

Feniksa Specjalnego dla Instytutu NIEDZIELA odebrali ks. dr Mariusz Bakalarz i Mariusz Książek

W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Blisko stu wystawców z całego kraju zaprezentowało najciekawsze publikacje o tematyce religijnej. Wręczono także Nagrodę Feniks 2024. Statuetkę Feniksa Specjalnego przyznano Instytutowi NIEDZIELA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala, w czasie której wręczono nagrody, odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, a jednocześnie tworzy i dyktuje czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. – Książka odgrywa rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę – przekonywał ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Feniks Specjalny

Kapituła nagrody przyznała Feniksa Specjalnego dla wydawcy periodyku Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna. Przyznanie Feniksa to wyraz uznania i podziękowania za „działalność wydawniczą, zaangażowaną i konsekwentną realizację linii wydawniczej skoncentrowanej na produkcji i promocji treści w nowoczesny sposób reprezentujących światopogląd chrześcijański”. W imieniu Instytutu NIEDZIELA, autorów i zespołu redakcyjnego nagrodę odebrał ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu, który podziękował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu za to, że nasze wydawnictwo zostało zauważone i docenione. Ze słowami wdzięczności zwrócił się także do nieobecnego z przyczyn zdrowotnych ks. Pawła Rozpiątkowskiego, redaktora naczelnego Magazynu, oraz Mariusza Książka, wiceprezesa Instytutu NIEDZIELA – twórców koncepcji nowego kwartalnika. – Można by sparafrazować słowa klasyka, które w ostatnich dniach odżyły, że wieści o śmierci prasy katolickiej są mocno przesadzone, skoro okazało się, iż może się pojawić nowy tytuł, i to mówiący o historii oraz współczesności Kościoła i Polski. Dziękuję autorom, których teksty wypełniają szpalty naszego Magazynu i całemu zespołowi grafików, którzy starają się, aby to było też miłe dla oka – powiedział po odebraniu Feniksa ks. dr Bakalarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nagrodę główną – Złotego Feniksa otrzymał Adam Bujak, fotograf papieża Jana Pawła II. – Mogę powiedzieć, że całe życie byłem w cieniu wielkiej, wspaniałej postaci papieża Polaka i dokumentowałem jego życie – powiedział laureat.

Feniksa Specjalnego – Księgę Życia przyznano pośmiertnie Leszkowi Długoszowi i Ernestowi Bryllowi. Laureatką Małego Feniksa Specjalnego została dr hab. Monika Przybysz, wykładowca UKSW i felietonistka Niedzieli. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: swk.pl/nagroda-feniks-2024-wyniki/.

Konferencje i dyskusje

Jak co roku targom towarzyszyły pokazy filmowe, konferencje i spotkania z autorami książek – nie tylko przy okazji otrzymania dedykacji w kupionej książce, ale także w formie paneli i dyskusji w szerszym gronie słuchaczy, m.in. z: ks. dr. hab. Piotrem Kieniewiczem, o. Tomaszem Grabowskim, dominikaninem, Markiem Jurkiem, ks. Bogusławem Kowalskim, ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Instytut NIEDZIELA zorganizował spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, który opowiadał o swojej książce Miłość aż do śmierci. Opowieść o Stanisławie Umińskiej, aktorce, zabójczyni, zakonnicy.

Odwiedzający targi mieli także okazję wzięcia udziału w spotkaniu z dr Ewą K. Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim – autorami wydanej przez Edycję Świętego Pawła książki Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia. Prowadzący spotkanie Paweł Kęska z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu zauważył, że choć zamordowany kapelan Solidarności kojarzony jest głównie z faktem męczeństwa, to jednak tym, co dało ks. Popiełuszce siłę do niezłomnej i heroicznej postawy, było jego życie. – Ksiądz Jerzy był człowiekiem, który żył tak, jak mówił. Głęboko wierzył, że Solidarność jest ruchem ewangelicznym, zależało mu na tym, aby ludzie najpierw sami się przemieniali – podkreśliła dr Czaczkowska i dodała, że święty jest dobry na każdy czas, niezależnie od tego, w jakim czasie żyje. – Każdy święty wyrasta z jakiejś kultury, ale pod tym znajdują się rzeczy i pojęcia bardzo uniwersalne, takie jak np. prawda – zaznaczył Wiścicki i wskazał, że odnosi się to także do bł. ks. Popiełuszki.

Reklama

Książki dla każdego

Arkady Kubickiego przez 4 dni tętniły życiem – rozchodził się po nich nie tylko szelest przewracanych stron książek, ale także gwar interesujących, a nieraz emocjonujących rozmów czytelników odwiedzających dawną królewską rezydencję. Podkreślali oni, że na takie wydarzenie warto się wybrać. – Co roku przychodzę na targi, dlatego że jestem katoliczką i lubię książki religijne. Mam także świadomość, jak ważne jest dzisiaj dobre słowo z wartościami – powiedziała Niedzieli Danuta Misztela. Podoba jej się, że na targach jest bardzo duży wybór i w jednym miejscu można kupić mnóstwo książek. – Kupiłam już np. książkę Więź miłości niderlandzkiego kardynała Eijka. Chcę nabyć także prezenty dla dzieci i wnuków. Jestem emerytką i muszę oszczędzać, a na targach można liczyć na promocje i dodatkowe rabaty. Dobrze, że takie wydarzenie ma miejsce – dodała.

U ks. Adama Sikorskiego, marianina, z parafii Matki Bożej Miłosierdzia na Stegnach targi także na stałe zadomowiły się już w kalendarzu. – Co roku przychodzę, to jest bardzo interesujące wydarzenie. Duża inspiracja dla mnie, tyle różnych tytułów, pięknych książek. Już mam upatrzony album o Bożym Miłosierdziu – podkreślił.

Na targach było wielu młodych ludzi. – Jestem zachwycony ofertą wydawniczą i wielością stoisk. Bardzo cenne jest to, że można spotkać autorów książek i z nimi porozmawiać, dostać autograf. Udało mi się spotkać z dr Ewą K. Czaczkowską i z ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Oboje są uznanymi i cenionymi pisarzami, warto sięgać po ich tytuły – cieszył się Edgar Sukiennik. Podkreślił, że znalazł też trochę książek, których specjalnie nie szukał, a jednak okazało się, że można je kupić, np. Abp Stanisław Gall Zbigniewa Kępy i Jerzego Prochwicza czy publikacja Marceliny Koprowskiej Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego, a także opracowanie Beaty Michalec o kościele Chrystusa Króla na Targówku i jego pierwszym proboszczu ks. Janie Golędzinowskim. – Wydawnictw obecnie jest bardzo dużo, często nawet nie wiemy, że coś się ukazuje w naszym mieście. Targi są doskonałą okazją, aby się dowiedzieć, że np. kilka miesięcy temu ukazała się książka, i wejść w jej posiadanie – dodał.

Zgodnie z tradycją targi aktywnie włączyły się w realizację aktualnego hasła Roku Duszpasterskiego – w tym roku są to słowa „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także w obchody Roku Modlitwy. Propozycjami wydawniczymi wpisały się także w Rok Rodziny Ulmów, Rok abp. Antoniego Baraniaka, 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II i Rok bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego porwania i męczeńskiej śmierci.

Podziel się:

Oceń:

+9 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Targi Wydawców Katolickich: ogłoszono laureatów Małego Feniksa

Rycerz Niepokalanej, Panda TV, Festiwal Chrześcijańskie Granie oraz Katolicka Inicjatywa Kulturalna Kołobrzeg - to laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Mały Feniks, ogłoszeni dziś podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubackiego odbywać się będą XXVII Targi Wydawców Katolickich.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady