Reklama

Po SacroExpo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Obecne czasy stwarzają możliwość nadrobienia wieloletnich zapóźnień w szeroko pojętej sztuce i twórczości religijnej, spowodowanych ograniczeniami i restrykcjami epoki PRL. Dlatego tak ważna jest inicjatywa kieleckich Targów SacroExpo. Dzięki Targom zdobnictwo i sztuka religijna mogą być zaprezentowane szerokim rzeszom odbiorców, zaistnieć jako niezbędny element w tworzeniu dóbr kultury, tym bardziej, że prezentowane eksponaty nawiązują zarówno do historii, jak i sztuki nowoczesnej. SacroExpo to jedyna w swoim rodzaju impreza targowa, mająca charakter zarówno wydarzenia kulturalnego, jak i komercyjnego.
Tegoroczna, czwarta z kolei ekspozycja Targów, zgromadziła rekordową liczbę ponad 200 wystawców z 9 krajów: Polski, Ukrainy, Węgier, Czech, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Finlandii. Imprezę targową, obecnie największą w tej branży w Europie, odwiedziły tysiące gości - głównie księża, gospodarze parafii i ludzie odpowiedzialni za inwestycje w kościołach. Organizatorem Targów były: Centrum Targowe Kielce i Wydawnictwo "Jedność".
Życzenia owocnych obrad, przeżyć religijnych i estetycznych przekazał listownie Ksiądz Prymas kard. Józef Glemp, który nie przybył do Kielc z powodu pilnego wyjazdu do Rzymu. Na długiej liście gości, witanych przez prezesa CTK Tomasza Raczyńskiego, znaleźli się m.in.: bp Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk, bp. Rimantas Norvila - ordynariusz diecezji wyłkowyskiej na Litwie, towarzyszący mu Biskupi Pomocniczy oraz dostojnicy Kościoła z diecezji koweńskiej i większości diecezji polskich. W otwarciu Targów wzięli udział przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce, na czele z wicewojewodą Joanną Grzelą i prezydentem Wojciechem Lubawskim. Wśród zaproszonych duchownych byli m.in.: o. Marian Lubelski - przeor klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, o. płk. Jan Golonka - kustosz Zbiorów Jasnogórskich, ks. prał. Wiesław Niewęgłowski - duszpasterz środowisk twórczych, oraz profesorowie katedry Historii Sztuki na KUL.
Bp K. Ryczan, zachęcając gości do odwiedzania wystaw, podkreślił aspekt odwiecznego "dialogowania człowieka z Bogiem" i "zostawiania względnie trwałych śladów tego dialogu". Zatem targowa ekspozycja to nie tylko przemysł - bo w te dzieła "włożone jest serce człowieka dialogującego z Bogiem". A Kielce, od wieków osiadłe w kręgu promieniowania Świętokrzyskiego Sanktuarium, podjęły rolę "mecenasa sztuki religijnej".
Przy spiżowych dźwiękach dzwonów i muzyce organowej, goście odwiedzali stoiska, na których było dosłownie wszystko, co można sobie wymarzyć do kościołów: od naczyń liturgicznych, poprzez szaty, obrazy, wino mszalne, wszelkie urządzenia grzewcze, izolacyjne, techniczne, do obsługi uroczystości kościelnych, a także wydawnictwa. Zainteresowaniem cieszyło się też rzemiosło artystyczne, np. Mariusza Drapikowskiego z Gdańska, którego wyroby z bursztynu, a szczególnie piękna, różańcowa monstrancja, były wysoko oceniane. Podziwiano rzeźby, które wyszły z pracowni Zygfryda Grossa; nikt nie pominął potężnych dzwonów z Ludwisarni Felczyńskich, którą prowadzi szóste pokolenie odlewników. Ich dzwony grają w setkach kościołów w kraju i za granicą. Z zainteresowaniem oglądano również wyroby z Pracowni Brązowniczej J. Uruszczaka, bazującej na ponad 75-letniej tradycji.
Odwiedzający Targi księża zgodnie podkreślają możliwość pozyskiwania tutaj ciekawych ofert, wymiany doświadczeń, nawiązywania partnerskich form współpracy z artystami i producentami. Przyjeżdżają tu duchowni z całej Polski. Mają zaufanie do - ich zdaniem - sprawdzonych, możliwych do zweryfikowania propozycji, zebranych podczas Targów.
Ks. prof. Zygmunt Nocoń, przewodniczący Komisji Artystyczno-Budowlanej Diecezji Kieleckiej, wymieniając nagrodzonych i podsumowując wystawę, podkreślił wkład różnych branż obecnych na Targach, a służebnych wobec wartości i wymogów tej specyficznej dziedziny sztuki. Bp K. Ryczan złożył gratulacje na ręce prezesa T. Raczyńskiego, nazywając Targi "europejskim osiągnięciem". "Cała wystawa byłaby martwa, gdyby nie tak liczny udział gości. Ożyła waszymi oczyma, waszą oceną, waszym zainteresowaniem" - powiedział Ksiądz Biskup.



Mariusz Drapikowski, złotnik bursztynnik z Gdańska: - Targi mają służyć temu, by do polskich kościołów trafiały rzeczy najbardziej godne i szlachetne. Czy bieda usprawiedliwia styropian, bohomazy, kramarczną twórczość - po prostu kicz? Musimy promować piękno, musimy wyszukiwać znaków rozpoznawczych polskiej sztuki sakralnej. Dla mnie takim znakiem jest bursztyn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Nazaria, bazylianka, studentka sztuki sakralnej ASP we Lwowie: - Gdy widzę zainteresowanie moimi pracami (ikonami, przyp. red.) to rozumiem, że ktoś współodczuwa moją modlitwę, moje serce i duszę. Prace sakralne przenika duch i to jest najważniejsze. Komuś się podoba, ktoś rozumie moją myśl, mój przekaz - wtedy wiem, że moja modlitwa "doszła" do tej osoby. Bez modlitwy i ducha nie ma sfery sacrum.

Robert Frąk, komisarz Targów SacroExpo: - Dotychczasowe edycje Targów zebrały pochlebne opinie; staramy się na nie zasłużyć poprzez sprawną organizację i bogatą ofertę. Pragniemy dać szeroki przekrój usług i produktów, dbając także o zróżnicowane możliwości finansowe ewentualnych nabywców. Znajdą więc Państwo rzeczy drogie, bardzo drogie i bardzo tanie, dlatego artyzm w sposób nieuchronny przemieszał się z komercją. Ala taka jest specyfika naszych Targów.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Popiełuszko. Niezłomny głos wolności – także dzisiaj, gdy kapłani znów siedzą w więzieniach

2024-10-02 21:03
Z okładki książki

Mat.prasowy/Biały Kruk

Z okładki książki "Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki"

W czasach bezkompromisowej, zapalczywej i bezwzględnej walki z Kościołem, gdy wartości duchowe często są marginalizowane, a wolność słowa mocno ograniczana, kiedy doskwiera nam brak odważnych kapłanów, wyrazistych w obronie katolickich wartości, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki jaśnieje dziś jeszcze większym i wyraźniejszym blaskiem.

Więcej ...

Wierni świeccy powinni mieć większy wpływ na proces wyboru biskupa?

2024-10-03 11:41

Episkopat News/ flickr.com

Bardziej aktywne zaangażowanie Ludu Bożego w proces wyboru nowych biskupów jest jednym z postulatów zawartych w raporcie Grupy Studyjnej nr 7, poświęconej „niektórym aspektom postaci i posługi biskupa w misyjnej perspektywie synodalnej”, której działalność została zaprezentowana podczas wczorajszej popołudniowej Pierwszej Kongregacji Generalnej. Jak wiadomo papież Franciszek powołał dziewięć grup studyjnych w celu wsparcia prac 368 uczestników drugiej sesji Synodu o Synodalności.

Więcej ...

Jasna Góra: o trwaniu, śmierci i przemijaniu – sesja formacyjno-szkoleniowa kapelanów służby zdrowia

2024-10-03 17:07

BPJG

O tym, że nie ma gorszej śmierci niż samotność, a także, że szpital jest nie tylko „miejscem buntu”, ale też odnalezienia Boga mówili kapelani szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów. Mszą św. na Jasnej Górze zakończyli sesję formacyjno-szkoleniową. Był to dla nich czas ubogacenia ducha i wymiany doświadczeń.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo księdza: Doświadczyłem cudu uzdrowienia w...

Wiara

Świadectwo księdza: Doświadczyłem cudu uzdrowienia w...

Niosąca Pocieszenie Patronka Robotników i Solidarności

Wiara

Niosąca Pocieszenie Patronka Robotników i Solidarności

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

W dzisiejszej Ewangelii widzimy, jak Jezusowi zależy na...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii widzimy, jak Jezusowi zależy na...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel