Reklama

Zachować Sacrum

SacroExpo jako froum wymiany myśli

Niedziela kielecka 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć targi przeciętnie kojarzą się z ekspozycjami, prezentacjami oraz promocją towarów, usług i szeroko pojętego przemysłu sakralnego, warto jednak pamiętać, że ich elementarnym komponentem jest część naukowa, w skład której wchodzą: konferencje, odczyty, sympozja i wykłady. Bo cóż, jeśli nie wymiana myśli, poglądów, doświadczeń oraz dyskusje kształtują trendy i kreślą horyzonty w sztuce - również sakralnej? Jest to sprawa o tyle istotna, iż architektura sakralna to specyficzna dziedzina. O sukcesie nie decyduje tu najbardziej finezyjny projekt, wyrażający samego autora, ale przede wszystkim wprowadzenie takich rozwiązań, aby przebywanie w świątyni pomagało, a nie utrudniało jednoczenie człowieka z Bogiem. Może to czasem projekt świątyni i jego dekoracja są powodem zagubienia człowieka, rozpraszania jego uwagi?
Dlatego też wybitni architekci polscy oraz znawcy tematyki, zgromadzeni na II Konferencji pod hasłem: "Kościoły naszych czasów. Jakie?", nie tylko prezentowali obowiązujące style w postmodernistycznej architekturze sakralnej polskiej i światowej, ale również z głęboką troską podchodzili do tematyki miejsca sacrum w życiu współczesnego człowieka.
Jakie normy powinien spełniać projekt świątyni, aby jego wnętrze pozwalało na dialog z Bogiem, przybliżanie człowieka do Niego, pomagało w modlitwie i medytacji? Gdzie istnieje granica między sacrum a profanum w sztuce sakralnej? Twórca projektu nie może bowiem myśleć wyłącznie o własnym sukcesie artystycznym. Czy wprowadzanie do kościoła innych pomieszczeń funkcjonalnych - typu: świetlice, kawiarnie, salki - nie jest profanacją miejsca świętego? - zastanawiali się zgromadzeni prelegenci.
Prof. Cęckowski - wybitny architekt, twórca m.in. projektu Sanktuarium w Łagiewnikach - na podstawie kilku wykonanych przez siebie projektów świątyń, pokazywał swoją twórczą drogę od idei do sacrum. Profesor podkreślał niezwykłą wagę czerpania wzorców z polskiego dziedzictwa kulturowego przy sporządzaniu współczesnych projektów.
Z kolei wykład mgr. Piotra Libickiego traktował o obecności sacrum we współczesnym świecie. Prelegent podkreślił, że w najdawniejszych czasach sacrum było czymś naturalnym dla człowieka i obecnym w codzienności. Wiek oświecenia i filozofii racjonalnej zmaterializował świat i go "odczarował" - zdesakralizował. Sacrum ograniczyło się tylko do murów świątyń. Wiek XX był wiekiem "nieobecnej świętości". Nowoczesność i jej wytwory stały się barierą utrudniającą spotkanie człowieka z sacrum. Przełomem - jak stwierdził Prelegent - stał się koniec XX w. Coraz więcej bowiem projektów, zwłaszcza w Polsce, zaczyna czerpać z wielowiekowego dziedzictwa sakralnej architektury.
Sądząc po odczytach, polscy architekci odczuwają ciążącą na nich odpowiedzialność. Dowodem tego jest również wystosowany do zgromadzonych gości apel architekta Pawła Korzewskiego o zwołanie ogólnopolskiego kongresu architektów na Jasnej Górze, w celu opracowania kanonu określającego i regulującego kształt architektoniczny i dekoracje świątyń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł marsz przeciw imigracji

2025-05-10 16:54

PAP

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł marsz przeciw imigracji organizowany przez "Ruch Obrony Granic" Roberta Bąkiewicza. Uczestnicy sprzeciwiają się unijnemu paktowi migracyjnemu i domagają się przywrócenia pełnej kontroli na polsko-niemieckiej granicy.

Więcej ...

Kard. Müller: konklawe przebiegło bardzo harmonijnie - rzeczywistość zawsze różni się od filmu

2025-05-10 14:10
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

„Konklawe było bardzo harmonijne. Rzeczywistość zawsze różni się od filmu. Bóg łaskawie posłużył się sumieniem i kompetencjami Świętego Kolegium Kardynałów Kościoła Rzymskiego, aby wybrać następcę samego Piotra. Wierzymy w Ducha Świętego, który prowadzi Kościół Chrystusowy. I prosimy tego samego Ducha Bożego, aby umocnił nowo wybranego papieża Leona XIV do zjednoczenia Kościoła w wyznawaniu „Chrystusa, Syna Boga żywego” (Mt 16,16) - oświadczył kard. Gerhard Ludwig Müller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie lękajcie się!

2025-05-11 12:11

VATICAN MEDIA

Podczas pierwszego niedzielnego spotkania z wiernymi, przed południową modlitwą Regina Caeli, Papież Leon XIV wyraził wdzięczność, że pierwsza niedziela jego posługi przypada w Niedzielę Dobrego Pasterza. Przypomniał m.in. o obchodzonym dziś 62. Światowym Dniu Modlitwy o Powołania i orędziu, jakie na tę okazję przygotował jeszcze papież Franciszek. Zapewnił, że wraz z całym Kościołem modli się o powołania, zwłaszcza do kapłaństwa i życia zakonnego, których Kościół bardzo dziś potrzebuje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kościół

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Leon XIV

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

Leon XIV

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu