Reklama

Niedziela Rzeszowska

Duszpasterz z Łowiska

Ks. Stanisław Mazur (1934 – 2023)

Archiwum Domu Księży Seniorów

Ks. Stanisław Mazur (1934 – 2023)

Chociaż w pamięci świadków pozostał jako „cichy, umartwiony, pokorny” kapłan, zapisał piękną kartę w historii parafii i Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Kolbego w Łowisku, położona w dekanacie sokołowskim, należy do młodszych jednostek w diecezji rzeszowskiej, bowiem powstała w 1975 r. Jej proboszczem przez przeszło ćwierć wieku był ks. Stanisław Mazur, który zapisał się tam nie tylko jako duszpasterz, ale również jako organizator jej struktur i budowniczy obiektów parafialnych.

Urodził się 10 stycznia 1934 r. w Straszydlu. Środowisko rodzinne zaszczepiło w nim wiarę, dobre obyczaje, szacunek dla drugiego człowieka oraz pracowitość. Niestety tok duchowego rozwoju zakłócały wydarzenia związane z II wojną światową i okupacją niemiecką, a po jej zakończeniu – rządy komunistyczne w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym czasie w miejscowej szkole rozpoczął swoją edukację, którą później, na poziomie szkoły średniej, kontynuował w liceum w Tyczynie, a wyższej – w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Ze studiami w tym ostatnim łączył przygotowanie do kapłaństwa, realizowane w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym.

Reklama

Sześcioletnie przygotowanie do kapłaństwa alumn Stanisław zwieńczył 1 czerwca 1958 r. w katedrze przemyskiej, przyjmując z rąk bp. Franciszka Bardy święcenia prezbiteratu. Wydarzenie to wyznaczyło mu dalszy program życiowy. Jego realizację rozpoczął od pracy wikariuszowskiej. W tym charakterze posługiwał w Zgłobniu, Chmielniku, Turbi, Bieździedzy, Drohojowie, Jasionce k. Dukli i Brzostku. Jako wikariusz wspierał swoich proboszczów w realizacji misji pasterskiej. W pamięci świadków zapisał się jako „cichy, umartwiony, pokorny” kapłan.

14 października 1976 r. rozpoczął nowy etap swojej kapłańskiej misji – czas samodzielnej posługi duszpasterskiej. Tego dnia bowiem został proboszczem parafii w Łowisku. Powierzona mu jednostka obejmowała jedną wieś i liczyła ok. 1300 wiernych. Jej życie duszpasterskie koncentrowało się wokół kaplicy tymczasowej.

Nowy proboszcz stanął wobec wielu wyzwań. Pierwszoplanowym było oczywiście zaspokojenie potrzeb religijnych wiernych oraz integracja wspólnoty parafialnej. Nie mniej ważne było organizowanie podstawowej bazy materialnej. Dzięki jego staraniom wzniesiono kościół parafialny i plebanię, utrzymano punkt katechetyczny i zagospodarowano cmentarz.

Większość tych inwestycji realizowano wbrew polityce wyznaniowej władz komunistycznych, bez stosownych zezwoleń, co wiązało się z licznymi represjami, jakie nakładano na wspólnotę parafialną.

Niezwykle ważną, choć niebezpieczną, z uwagi na uwarunkowania polityczne, była jego aktywność na płaszczyźnie społecznej. Udzielił on swego wsparcia łowiskim strukturom Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej, organizacji stawiającej sobie za cel przeciwdziałanie przymusowemu wywłaszczaniu rolników w ramach prowadzonej kolektywizacji. 12 listopada 1978 r. na plebanii odbyło się pierwsze, a zarazem założycielskie spotkanie tej organizacji. Wśród jej postulatów znalazło się też żądanie, by władze odstąpiły od egzekwowania kar nałożonych na proboszcza i mieszkańców wsi za budowę plebanii.

W 2004 r. ks. Stanisław Mazur przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Rzeszowie. Tam spędził ostatni etap swego życia. Zmarł 16 czerwca 2023 r. Jego doczesne szczątki złożono na cmentarzu parafialnym w Łowisku.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-23 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia katecheza kanonika

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

Archiwum prywatne

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

W tym numerze wspominamy ks. kan. Zenona Ochela, którego ziemskie życie było opowieścią o poświęceniu, oddaniu bliźnim i głębokiej wierze, która towarzyszyła mu od początku do końca jego dni.

Więcej ...

Już jutro rusza Spotkanie Taizé. Tysiące młodych przyjadą z ponad 50 krajów

2025-12-27 10:00
48. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

ks. Tomasz Sokół / Polskifr.fr

48. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

Od 28 grudnia 2025 r. do 1 stycznia 2026 r. potrwa 48. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Jak poinformowali organizatorzy, w Paryżu i regionie Île-de-France spotkają się tysiące młodych w wieku 18-35 lat z ponad pięćdziesięciu krajów, z różnych Kościołów i tradycji chrześcijańskich. To szóste w historii spotkanie w tym rejonie. Ostatnie miało miejsce w 2002 r. Będzie to pięć dni modlitwy, dzielenia się i refleksji, w duchu przyjaźni i braterstwa.

Więcej ...

Gdzie spędzić Sylwestra? Jasna Góra przygotowana na przyjęcie pielgrzymów

2025-12-27 17:05

BP KEP

Dziękczynienie za 2025 rok i modlitwa o nawrócenie dla świata zanoszone będą podczas czuwania w sylwestrową noc na Jasnej Górze. W środę 31 grudnia rozpocznie je Apel Jasnogórski, a zakończy poranna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Poprzedzą je nieszpory dziękczynno-przebłagalne o godz. 17.00 w jasnogórskiej Bazylice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

„Ujrzał i uwierzył” nie znaczy jeszcze, że wszystko...

Wiara

„Ujrzał i uwierzył” nie znaczy jeszcze, że wszystko...

Współczesne sekty. Dawnego guru zastąpili...

Wiadomości

Współczesne sekty. Dawnego guru zastąpili...

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kalendarz Adwentowy: Gdy rodzi się posłaniec łaski

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Gdy rodzi się posłaniec łaski