Reklama

Święty Wojciech

Rozbudzenie wiary

Przy niewielkim szachulcowym kościółku we wsi Święty Wojciech 15 czerwca o godz. 9.00 bp Paweł Socha wraz z kapłanami i wiernymi oczekiwał na relikwie Braci Międzyrzeckich. Gdy przybyły, powitano je modlitwą i śpiewem. Następnie w procesji wśród międzyrzeckich łąk i pól przeniesiono je na jubileuszową Mszę św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 czerwca to szczególny dzień w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i całego Kościoła. Rozpoczęto go nabożeństwem przy kościele pw. św. Wojciecha we wsi Święty Wojciech. Czekając na relikwie świętych, wierni odmówili Litanię ku czci Serca Pana Jezusa. - Dzisiaj możemy powiedzieć: "Oto dzień, który dał nam Pan". Męczeńska śmierć Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna stała się fundamentem wiary w naszej ojczyźnie, szczególnie na zachodnich jej rubieżach - powiedział w krótkiej homilii bp Paweł Socha. - Odwołując się do wydarzeń sprzed 1000 lat, wierzymy, że ich orędownictwo posłuży do umocnienia, pogłębienia oraz rozbudzenia naszej świętej wiary.
Na koniec bp P. Socha przeczytał fragment komunikatu, jaki został wydany przez biskupów na zakończenie Konferencji Episkopatu Polski w Paradyżu. - 1000 lat temu ofiarna śmierć zjednoczyła zakonników przybyłych z Italii i naszych rodaków. Razem ze św. Wojciechem należeli oni do pierwszych świadków wiary w naszej ojczyźnie. Także i dzisiaj winni oni stanowić wzór całkowitego oddania się dziełu ewangelizacji - napisali biskupi.
W trakcie procesji do miejsca uroczystej celebry relikwiarz był niesiony na zmianę przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów z Ołtarzewa oraz żołnierzy II Kompanii Szkolnej. Oprócz tłumnie przybyłych parafian i pielgrzymów, w procesji wzięli udział członkowie kapituły katedralnej i kolegiackiej, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz poczty sztandarowe: z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski z Międzyrzecza, parafii pw. św. Katarzyny z Bledzewa, parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Bobowicka, parafii greckokatolickiej pw. św. Cyryla i św. Metodego z Międzyrzecza, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Huty Miedzi Głogów, Koła Związku Kombatantów z Międzyrzecza, Związku Armii Krajowej z Gorzowa Wlkp., Związku Sybiraków z Międzyrzecza, Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, Związku Byłych Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego z Gorzowa Wlkp., Cechu Rzemiosł Różnych z Międzyrzecza i Gorzowa Wlkp., Izby Rzemieślniczej z Gorzowa Wlkp., Zespołu Szkół Budowlanych z Międzyrzecza, Zespołu Szkół Ekonomicznych z Międzyrzecza, Zespołu Szkół Rolniczych z Bobowicka, Liceum Ogólnokształcącego z Międzyrzecza, Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Międzyrzecza, Straży Pożarnej z Kaławy i Bractwa Męki Pańskiej z Gorzowa Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Quo vadis" w nowej animowanej odsłonie. Ekranizacja powieści wszechczasów dla całej rodziny

2024-10-03 09:43

mat. prasowy

Już pod koniec października będzie mieć miejsce światowa premiera siódmej w historii kina adaptacji powieści "Quo vadis". Jest to wydarzenie o tyle niezwykłe, że dzieło stworzono w technice... animacji.

Więcej ...

Wszyscy chcą reform, ale nie wszyscy takich samych

2024-10-03 09:48
Debata na Synodzie Biskupów

PAP/EPA

Debata na Synodzie Biskupów

Podczas otwarcia XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, jego sekretarz generalny kard. Mario Grech wyraził swój sceptycyzm wobec pomysłów reformatorskich w Kościele. „Wiele osób uważa, że celem synodu jest strukturalna zmiana w Kościele, reforma” - powiedział kard. Grech w środę wieczorem w watykańskiej auli synodalnej. To pragnienie jest obecne w całym Kościele. „Wszyscy tego chcemy, ale nie wszyscy mamy ten sam pomysł na reformę i jej priorytety” - powiedział kardynał. W tej sytuacji dobrze jest zaufać Bogu: „Gdyby Duch Święty nie miał pierwszeństwa w naszej pracy, cel synodu byłby administracyjno-prawny lub polityczny, a nie kościelny” - stwierdził.

Więcej ...

"Świętej Jadwidze naprzeciw" - niedzielna uczta muzyczna w Trzebnicy [Zaproszenie]

2024-10-03 21:01
Dominika Zamara podczas koncertu w trzebnickiej bazylice

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Dominika Zamara podczas koncertu w trzebnickiej bazylice

Koncert "Świętej Jadwidze naprzeciw" rozpocznie w Trzebnicy tegoroczne obchody ku czci św. Patronki Śląska. 6 października o godz. 16:00 w Międzynarodowym Sanktuarium wystąpi Dominika Zamara, – sopran, Ennio Cominetti (Włochy) – organy, i Giuliano De Angelis (Włochy) – wiolonczela.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo księdza: Doświadczyłem cudu uzdrowienia w...

Wiara

Świadectwo księdza: Doświadczyłem cudu uzdrowienia w...

Niosąca Pocieszenie Patronka Robotników i Solidarności

Wiara

Niosąca Pocieszenie Patronka Robotników i Solidarności

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

W dzisiejszej Ewangelii widzimy, jak Jezusowi zależy na...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii widzimy, jak Jezusowi zależy na...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel