Reklama

Diecezjalne Studium Organistowskie im. G. G. Gorczyckiego w Toruniu

Niedziela toruńska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II wskazuje na muzyczną tradycję Kościoła jako "skarbiec nieocenionej wartości, wybijający się ponad inne sztuki, przede wszystkim przez to, że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii" (KL, 112).
Przywiązując wagę do teoretycznego i praktycznego wykształcenia muzycznego, Sobór zaleca zakładanie instytutów muzyki kościelnej, a także liturgiczną formację osób, które kształcą się w tej dziedzinie (por. KL 115).
Po myśli wskazań soborowych, kierowany troską o prawidłowy rozwój muzyki kościelnej w naszej diecezji, biskup toruński Andrzej Suski erygował 27 czerwca 1996 r. w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy Patronki Diecezji - Studium Organistowskie, które swoją działalność rozpoczęło 1 września 1996 r. Patronem szkoły został kapłan związany z ziemią chełmińską, znakomity pedagog i muzyk - Grzegorz Gerwazy Gorczycki.
Celem działalności Studium Organistowskiego jest pielęgnowanie tradycji i pomnażanie dorobku religijnej kultury muzycznej. Zamierzone cele Studium realizuje poprzez kształcenie i wychowanie muzyków: organistów, dyrygentów kościelnych zespołów muzycznych i animatorów życia muzycznego.
Siedziba Studium mieści się w Toruniu przy ul. Jodłowej 13, w jednym z budynków należących do parafii Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I. Dzięki życzliwości i zrozumieniu proboszcza parafii - ks. kan. Kazimierza Piastowskiego studenci i wykładowcy Studium mogą korzystać ze znajdujących się tam pomieszczeń i instrumentów.
Pierwszym dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. G. G. Gorczyckiego w Toruniu był ks. kan. Feliks Wnuk-Lipiński, który funkcję tę sprawował przez pięć pierwszych lat istnienia szkoły, a po nim w 2001 r. obowiązki dyrektora przejął ks. dr Mariusz Klimek.
Ogromny wkład w tworzenie podstaw programowych Diecezjalnego Studium Organistowskiego miał ks. doc. dr hab. A. Filaber - kapłan, dyrygent Chóru Archikatedry Warszawskiej, a także przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej w archidiecezji warszawskiej. W latach 1996-2001 ks. A. Filaber pełnił funkcję dyrektora programowego szkoły, a także był jej zasłużonym wykładowcą. On to zaprosił do współpracy grono doświadczonych pedagogów, którzy razem z nim podjęli się zadania kształcenia przyszłych muzyków kościelnych. W ramach zajęć ze słuchaczami Studium starają się oni ofiarnie dzielić swoją wiedzą muzyczną i doświadczeniem.
Program nauczania w Diecezjalnym Studium Organistowskim w swoim zamierzeniu ma łączyć elementarną edukację muzyczną ze specyfiką kształcenia organistów kościelnych. Obok przedmiotów ogólnomuzycznych, takich jak: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia czy formy muzyczne, słuchacze Studium zdobywają wiedzę z zakresu chorału gregoriańskiego, harmonii modalnej, historii muzyki kościelnej, organoznawstwa, harmonii praktycznej i pieśni kościelnej. W celu lepszego rozumienia roli organisty i muzyki w liturgii, studenci uczestniczą w wykładach z liturgiki, prawodawstwa muzyki liturgicznej i podstaw teologii duchowości. Ponadto mają oni możliwość rozwijania swoich indywidualnych umiejętności wokalnych w ramach zajęć z emisji głosu i chóru szkolnego, dyrygenckich - podczas uczestnictwa w zajęciach z elementów dyrygowania, a także doskonalą oni swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie i organach.
Nauka w Diecezjalnym Studium Organistowskim odbywa się w systemie pięcioletnim. Do tej pory mury szkoły opuściło 7 absolwentów. W chwili obecnej w Studium uczy się 45 słuchaczy.
Drzwi Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. G. G. Gorczyckiego w Toruniu otwarte są dla każdego katolika, który chciałby rozwijać swój talent muzyczny i służyć nim Bogu i Kościołowi, a także dla tych pracujących już organistów, którzy chcieliby podnieść swoje zawodowe kwalifikacje. Przyjęcia do szkoły odbywają się na podstawie przesłuchania wstępnego, podczas którego kandydaci muszą wykazać się odpowiednimi warunkami słuchowymi i głosowymi. Nie wymaga się przy tym żadnego przygotowania muzycznego.
Wszystkich pragnących uzyskać bliższe informacje dotyczące przyjęcia do szkoły prosimy o kontakt z dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. G. G. Gorczyckiego w Toruniu - ks. dr. Mariuszem Klimkiem (tel. 0-603-943-694).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

2025-05-11 15:07

Vatican Media

W niedzielę Leon XIV ponownie otworzył apartament papieski w Pałacu Apostolskim, zamknięty po śmierci papieża Franciszka. Zdjęto pieczęcie nałożone na drzwi apartamentu

Więcej ...

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

2025-05-12 11:08

Vatican Media

Papież Leon XIV powiedział w poniedziałek przedstawicielom mediów z całego świata, że trzeba powiedzieć "nie" wojnie słów. "Pokój zaczyna się od nas" - podkreślił.

Więcej ...

Abp Gänswein: Leon XIV będzie budował mosty

2025-05-12 21:04
abp Georg Gänswein

Włodzimierz Rędzioch

abp Georg Gänswein

„Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale uczyni to w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek” - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były sekretarz osobisty Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, arcybiskup Georg Gänswein.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć

Leon XIV

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali...

Leon XIV

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku