Reklama

Rozstrzygnięcie konkursu

Toronto w oczach młodych

Nowoczesna technika może skutecznie służyć Ewangelii. Zamiast bać się Internetu, lepiej spróbować wykorzystać niezwykłe możliwości, jakie ze sobą niesie. Doskonałym przykładem tego był zakończony 31 maja br. konkurs informatyczny "Zachować Toronto".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowany pod patronatem Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie konkurs zgromadził dziesiątki prac, które nadsyłano od 2 września 2002 r. do 30 marca br. W sumie nadesłano ich 99. Młodymi autorami opiekowali się nie tylko katecheci, ale i specjaliści tj. nauczyciele informatyki. Tematem prac były refleksje i wspomnienia po spotkaniu młodzieży w lipcu i sierpniu zeszłego roku w Toronto w Kanadzie z Ojcem Świętym. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów oraz liceów, techników i szkół zawodowych z całej Polski. Zwycięzcami okazali się Patryk Bartoszek i Radosław Furgał z Gimnazjum z maleńkiej Żółkiewki (Lubelszczyzna). II miejsce zajęli Andrzej Szkułat i Arkadiusz Kuźma z Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie. Natomiast III miejscem uhonorowano pracę dwóch uczennic: Marty Ilnickiej i Justyny Pacześnej z Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Niemniej wszystkich uczestników potraktowano jako zwycięzców, wręczając każdemu imienny dyplom.
Prace zarejestrowane na dyskietkach bądź płytach CD przypominały klimat kanadyjskiego spotkania Papieża z młodzieżą z całego świata. Miały pokazać Toronto jako miejsce tego niezwykłego wydarzenia. Także ukazać zapał i zaangażowanie młodych, którzy - aby przybyć na to spotkanie - musieli pokonać tysiące kilometrów i wiele trudów, także finansowych, by wreszcie spotkać Jana Pawła II, człowieka mimo podeszłego wieku wciąż młodego duchem. W efekcie powstały trwające na ogół kilkadziesiąt minut prezentacje multimedialne. Wykorzystywano w nich fragmenty nagrań wideo, fotografie, odpowiednio dobrany podkład muzyczny, słowa wypowiadane przez Ojca Świętego i słowa świadectw młodych ludzi. Prace dzieliły się na prace o charakterze typowo reportażowym - dominowały w nich zdjęcia i nagrania wideo, pokazujące różne momenty ze spotkania w Toronto (chwile wspólnych spotkań, modlitw, a także chwile odpoczynku itp.) Drugi rodzaj prac miał charakter poetyckich impresji, jak np. nagrodzona III miejscem prezentacja z Kalisza, która uderzała głębią przekazu. Uczennice tamtejszego liceum posłużyły się perspektywicznymi zdjęciami miasta, zdjęciami kanadyjskich pejzaży tchnących świeżością i zadziwiających potęgą przyrody. Stanowiły one tło do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych podczas Dni Młodzieży. Konkretne zdania dotyczące np. problemu pracy "wydrukowywały się" na ekranie monitora zgodnie z rytmem podkładu muzycznego, tym samym zwiększając siłę oddziaływania zawartych w nich treści. Niestety, laureatki nie zdołały przybyć na moment wręczania nagród. Odebrali je natomiast pozostali zwycięzcy, dzięki których wysiłkom reprezentowane przez nich szkoły wzbogaciły się o sprzęt komputerowy oraz programy multimedialne do nauki języków obcych.
Fundatorami nagród było lubelskie Kuratorium Oświaty. Jego przedstawiciele byli obecni podczas rozstrzygnięcia wraz z najważniejszym gościem, abp. Józefem Życińskim, który patronował konkursowi. "W przyszłorocznym konkursie warto zająć się problematyką poszukiwania wspólnych wartości jednoczącej się Europy" - zapowiedział już teraz Arcypasterz.
Ideą przewodnią było zachęcenie ludzi młodych do podejmowania ciągłych prób w celu przyswojenia sobie słów Jana Pawła II. Zgłębieniu ich niejako mimochodem, w ramach dobrze pojętej rozrywki, służyć miał właśnie konkurs, w ramach którego młodzież stykała się z nowoczesną techniką multimedialną. Dając młodzieży okazję nauczenia się jak pożytecznie wykorzystywać czas, dał jej zarazem szansę uniknięcia kontaktu z takimi zagrożeniami jak narkomania, czy przemoc. Ta myśl także przyświecała organizatorom konkursu na czele z ks. prał. dr. Ryszardem Lisem, dyrektorem Wydziału ds. Wychowania Katolickiego. "Umiejętność przełożenia przez młodzież treści nauczania Ojca Świętego na język komputerów uważam za szczególny sukces tegorocznego konkursu" - powiedział ks. prał. Lis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Więcej ...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 1-12.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania