Reklama

Nagroda Skowyrów

21 maja br. już po raz 22 w lubelskim Trybunale Koronnym wręczono Nagrody Naukowe im. Ireny i Franciszka Skowyrów. Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Badań Nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, którego dyrektorem jest ks. prof. Edward Walewander.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku już lat ceremonia odbywa się w sercu Starego Miasta w Trybunale Koronnym, który jest miejscem szczególnym w historii Lublina. Tutaj od XVI w. był Najwyższy Sąd Rzeczypospolitej, Sąd Królewski; często gościli w jego murach królowie Polski. Historia tego gmachu na trwale wpisana jest w historię naszego miasta. Dziś pełni on zarówno funkcję reprezentacyjną, goszcząc w swoich murach najznamienitszych gości. Uroczystość wręczenia nagrody jak zawsze zgromadziła w sali reprezentacyjnej grono znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: ks. prof. Stanisław Wilk, prof. Jan Mazur - wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, ks. inf. Stanisław Kowalczyk - wieloletni dyrektor Instytutu Polonijnego, ks. inf. Franciszek Kryniuk, dziekan, ks. Jan Krawczyk z Tomaszowa Lubelskiego, ks. prał. Franciszek Nieckarz - rektor Seminarium diecezji zamojsko-lubaczowskiej i wiele innych osób zaprzyjaźnionych z Instytutem Badań Nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, członkowie jury oraz dawni i tegoroczni laureaci Nagrody Skowyrów.
Fundatorem nagrody jest zmarły w 1978 r. w USA Franciszek Skowyra, działacz Polonii amerykańskiej, z wykształcenia prawnik oraz jego małżonka, Irena Skowyra, mieszkająca od lipca 1993 r. w Polsce. Nagroda ufundowana została w 1980 r., po raz pierwszy przyznana - w 1981 r. Wręczana jest corocznie za prace drukowane, których zakres tematyczny obejmuje historię najnowszą, a szczególnie dzieje polskiej myśli politycznej, ruchu ludowego oraz walk niepodległościowych. Przyznawana jest też za prace z problematyki polonijnej i religijnej, szczególnie ukazującej wkład Kościoła i duchowieństwa w rozwój kultury narodowej, walk o wolność i niepodległość Polski, sprawiedliwość społeczną, godność i prawa człowieka.

Jury Nagrody Naukowej im. Ireny i Franciszka Skowyrów w składzie: ks. prof. dr hab. Edward Walewander - przewodniczący jury, ks. Jerzy Latawiec - wicedyrektor Biblioteki KUL oraz prodziekani wszystkich wydziałów KUL na posiedzeniu w dniu 1 kwietnia br. przyznało następujące nagrody:
I Nagroda: prof. Krystyna Romaniszyn za książkę Kulturowe implikacje międzynarodowych migracji, Lublin 2003, prof. Adam Kosecki za książkę Procesy migracji i społeczności polonijne. Problematyka metodologiczno-historiograficzna, Lublin-Pułtusk 2003, prof. Marceli Kosman za książkę Z rozważań nad kulturą polityczną w Polsce cz. II, Poznań 2001.
II Nagroda: dr hab. Eugeniusz Niebelski za książkę Duchowieństwo lubelskie i podlaskie w powstaniu 1863 r. i na zesłaniu w Rosji, Lublin 2002, ks. dr hab. Stanisław Tymosz za książkę Recepcja reformy trydenckiej w działalności kanoniczno-pastoralnej arcybiskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego w latach 1740-1780. Studium historyczno-prawne, Lublin 2002.
Nagroda Specjalna: Zespół Tańca Ludowego UMCS za wspieranie współpracy Polonii z Macierzą z racji 50-lecia działalności Zespołu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: Pierwsza parafia, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

2024-05-24 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach będzie ks. Tomasz Paśko.

Więcej ...

Diecezja kaliska: niedziela wsparcia budujących się kościołów

2024-05-24 17:03
Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

http://www.parafiajanapawla2.pl

Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

W diecezji kaliskiej trwa budowa dwóch kościołów parafialnych: kościoła pw. św. Jana Pawła II na os. Dobrzec w Kaliszu oraz kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego na os. Chmielnik w Kaliszu. Biskup kaliski prosi wiernych, aby w duchu solidarności wsparli modlitwą oraz środkami finansowymi budowę tych świątyń.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania