Reklama

Europa

Abp S. Szewczuk: obchody rocznicy św. Księcia Włodzimierza okazją do przemiany wewnętrznej

pl.wikipedia.org

Tysięczną rocznicę śmierci św. księcia Włodzimierza - chrzciciela Rusi-Ukrainy - obchodzą nie tylko prawosławni, ale również grekokatolicy ukraińscy. "Dzisiaj wszyscy spadkobiercy chrztu Równego Apostołom Księcia Włodzimierza, szczególnie grekokatolicy, przeżywają wielkie święto" - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk podczas uroczystości jubileuszowych na Wzgórzu św. Włodzimierza w Kijowie. Zaznaczył przy tym, że "obchody święta chrześcijańskiego muszą oznaczać przemianę wewnętrzną".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jeśli celebrujemy jedno po drugim święto religijne, ale nie zmieniam się i nic nie zmienia się na lepsze w naszym życiu osobistym, to jest to jeszcze jedna zmarnowana okazja" - przestrzegł zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Jego zdaniem, świętując obecną rocznicę, "powinniśmy usłyszeć głos świętego księcia". Zastanawiając się nad pytaniem, do czego on nas dzisiaj wzywa, kaznodzieja odpowiedział: "Abyśmy głęboko, prawdziwie obchodzili to święto".

"Przede wszystkim przypominam, że nasz Oświeciciel mówi nam, iż powinniśmy się zmienić, niezależnie od tego, jakie miejsce w społeczeństwie zajmujemy i jakie zadanie zlecił nam naród ukraiński. Wszyscy mamy się zmienić" - podkreślił abp Szewczuk. Wyjaśnił, że Ukraińcy winni zmienić wzajemne nastawienie do siebie, do swoich obowiązków, ojczyzny i narodu. "Taka przemiana w rozumienie chrześcijańskim oznacza pokutę, nawrócenie i powrót do Boga - przekonywał zwierzchnik UKGK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zwrócił uwagę, że drugie zadanie, pozostawione przez świętego Włodzimierza, polega na tym, aby "wiarę wyznawać czynami". "Nie można wierzyć w prawdę i nie żyć w prawdzie" - tłumaczył dalej arcybiskup większy. Nawiązując w tym kontekście do toczących się obecnie w kraju dyskusji nad zmianą konstytucji i ustawodawstwa, zaznaczył, że aby tego dokonać, kraj musi budować na wiecznym prawie Bożym, a wówczas takie państwo będzie trwa wiecznie i wytrzyma wszelkie próby.

"Wiemy, jak bardzo książę Włodzimierz szukał jedności w swym narodzie. Rozumiał, że naród może być zjednoczony nie za pomocą siły zbrojnej ani na mocy projektów geopolitycznych, leczy wyłącznie na kamieniu wiary Chrystusowej" - oświadczył arcybiskup większy. Dodał, że w sytuacji "powinniśmy dzisiaj wypełnić trzecie zadanie świętego księcia: szukać jedności w konsolidacji narodu ukraińskiego". "Święty książę Włodzimierz mówi nam: jedność ratuje, obojętność zabija. Bądźmy więc zjednoczonymi i nieobojętnymi" - zakończył swe przemówienie abp S. Szewczuk.

Podobne treści znalazły się w jego kazaniu podczas nabożeństwa ku czci św. księcia w stołecznej katedrze UKGK pw. Zmartwychwstania Chrystusa. Głowa Kościoła mówił o drodze, która prowadziła władcę kijowskiego do jedynego Boga, widział bowiem, że wiara w różne bóstwa nie jednoczy narodu, ale pogłębia podziały. Książę zdawał sobie również sprawę, że jednego narodu nie da się utworzyć siłą miecza, ale wyłącznie za pomocą wspólnej wiary, dlatego jako pierwszy przyjął chrzest w imię Trójcy Świętej a po nim uczynili to jego bliscy i współpracownicy.

Reklama

Abp Szewczuk zwrócił również uwagę, że w tym roku mija 10 lat od dnia, "gdy ojciec i głowa naszego Kościoła [kard. Myrosław Lubacziwśkyj - KAI} powrócił z wygnania do swej siedziby kijowskiej". "Dziesięć lat temu zakończyło się wygnanie głowy Kościoła greckokatolickiego z jego stolicy" - przypomniał obecny zwierzchnik Kościoła.

Podczas tej liturgii obecni na niej wierni odnowili pod przewodnictwem głównego celebransa przyrzeczenia chrzcielne i ponownie wypowiedzieli słowa przysięgi, wyrażone niegdyś przez ich rodziców w czasie swego chrztu.

Razem z głową UKGK Mszę sprawowali m.in. nuncjusz apostolski na Ukraini abp Thomas E. Gullickson, 10 metropolitów i biskupów UKGK i blisko stu księży tego Kościoła z całej Ukrainy. Obecni byli liczni pielgrzymi z kraju i zagranicy. Pod koniec liturgii abp Szewczuk podziękował wszystkim za obecność, a na ręce nuncjusza wyraził szczególną wdzięczność papieżowi Franciszkowi za jego poparcie dla narodu ukraińskiego. Przypomniał jednocześnie, że książę Włodzimierz przyjmował chrzest, pozostając w łączności nie tylko z patriarchą Konstantynopola, ale także z Następcą św. Piotra.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-29 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boży Stefan Wyszyński - Wielki Prymas i zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w latach 1948-1981

Prymas w Komańczy

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Prymas w Komańczy

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, jako delegat i ordynariusz dla grekokatolików w Polsce w latach 1948–81, był niezłomnym adwokatem zdelegalizowanej wspólnoty wobec nieprzejednanych władz komunistycznych. Bronił praw wiernych przywiązanych do swojej bizantyjsko-ukraińskiej tradycji i duchowości, którzy odważnie i uparcie trwali przy swoim obrządku.

Więcej ...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Międzyludzkie spotkania zmieniają życie

2024-12-20 08:18

Mat.prasowy

Relacje są przestrzenią, gdzie miłość Boga staje się widzialna. Spotkania, które z pozoru wydają się zwyczajne, mogą stać się miejscem działania Boga i przyczynkiem do przemiany życia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Kościół

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Do KRRiT wpłynęła skarga na manipulacyjny reportaż TVP...

Kościół

Do KRRiT wpłynęła skarga na manipulacyjny reportaż TVP...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...