Reklama

Wiesław Ochotny

Włochy: wzrasta liczba wdów konsekrowanych

2015-07-30 21:50

kg (KAI/RV) / Rzym / KAI

We Włoszech wzrasta liczba wdów konsekrowanych. Obecnie w miejscowym Kościele jest około 200 kobiet, które po stracie męża zrezygnowały z ponownego małżeństwa i postanowiły oddać swoje życie Jezusowi. Poświęcają się one cichej i pokornej służbie Kościołowi i swoim rodzinom. Stan wdów konsekrowanych istniał już w Kościele pierwotnym, lecz później zanikł. Do przywrócenia tej wczesnochrześcijańskiej praktyki zachęcił w 1994 Jan Paweł II w adhortacji "Vita consecrata".

Podczas obrzędu konsekracji biskup błogosławi obrączki wdów, które od tej pory stają się znakiem oblubieńczej więzi z Chrystusem. Biskup wręcza też wdowom krzyże i brewiarze.

We Włoszech najwięcej, bo 100 wdów konsekrowanych, żyje na Sycylii, a dalszych 80 odbywa tam przygotowującą do tego formację. To właśnie w Palermo na Sycylii w 1996 r. kard. Salvatore Pappalardo jako pierwszy zatwierdził statuty Ordo Viduarum. „Konsekracja mną wstrząsnęła i zrozumiałam, że powinnam zrobić wszystko, aby ta forma życia chrześcijańskiego stała się znana poza naszą diecezją" – wspomina Cristina Adalgisa Lazzara, krajowa kordynatorka Ordo Viduarum. Dodała, że "powoli różni biskupi i księża zrozumieli znaczenie wdów konsekrowanych i dobro, jakie mogą one wnosić do parafii”.

Warto dodać, że w Polsce - według stanu z kwietnia br. - były 242 wdowy konsekrowane i 1 wdowiec. Najwięcej było ich w archidiecezjach łódzkiej i szczecińsko-kamieńskiej: odpowiednio 63 i 46, następnie przemyskiej - 15 oraz krakowskiej i poznańskiej - po 13.

Reklama

Od czasu Vaticanum II w Kościele katolickim przywrócono także inną starożytną tradycję - dziewic konsekrowanych, a więc kobiet, które dobrowolnie zobowiązywały się żyć w stałej czystości. Wiele uwagi tej formie życia poświęcali Ojcowie Kościoła, m.in. Tertulian (ok. 155-220), Cyprian z Kartaginy, Ambroży z Mediolanu, Augustyn z Hippony, Jan Chryzostom, Grzegorz z Nyssy, Metody z Olimpu. Później stan dziewic konsekrowanych ustąpił miejsca życiu zakonnego, choć nigdy nie zanikł. Jedną z dziewic konsekrowanych była św. Katarzyna ze Sieny (1347-80) - współpatronka Europy. Ale Sobór Laterański II (1139 r.) zakazał udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie.

Po Soborze Watykańskim II instytucja dziewic konsekrowanych odrodziła się, a odnowiony obrzęd ich konsekracji, zatwierdzony przez Pawła VI, obowiązuje w Kościele od 6 stycznia 1971 r.

W 2013 w Polsce było 175 dziewic konsekrowanych, najwięcej - po 21 - w Krakowie i w Warszawie.

Tagi:
wdowa Włochy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem