Reklama

Po śladach wizyty Jana Pawła II w Łodzi

Niedziela łódzka 27/2003

Z okazji 16. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi została zorganizowana przez Urząd Miasta pielgrzymka śladami Ojca Świętego. Wszyscy, którzy chcieli na nowo przeżyć wydarzenia tamtych niezapomnianych dni z 13 czerwca 1987 r., zebrali się na pl. Komuny Paryskiej, by wspólnie wyruszyć w tę podróż. W jubileuszu uczestniczyli abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Pawłowski oraz łódzcy radni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym punktem wycieczki było Lotnisko Lublinek, gdzie odsłonięta została jedna z czterech tablic upamiętniających wydarzenia z tamtych dni. 16 lat temu Jan Paweł II odprawił Mszę św. i udzielił I Komunii św. łódzkim dzieciom. Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyła wtedy przeszło milionowa rzesza wiernych. Przed uroczystym odsłonięciem tablicy głos zabrał Ksiądz Arcybiskup. W swojej wypowiedzi wspomniał słowa Papieża, który mówił o rodzinie i wychowaniu młodego pokolenia. Podkreślał potrzebę ewangelizowania rodziny i przypominał rodzicom ich prawa i obowiązki, a także ukazywał drogi, na których najmłodsze pokolenie Polaków ma się rozwijać i kształtować, by w przyszłości brać na siebie odpowiedzialność za losy narodu i Kościoła na polskiej ziemi. Uroczystego odsłonięcia dokonali wraz z Księdzem Arcybiskupem prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Pawłowski.
Druga tablica została wmurowana w miejscu, gdzie obecnie znajdują się Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Alba". 16 lat temu Jan Paweł II właśnie w tym miejscu postanowił przesiąść się ze zwykłego samochodu do papamobilu, gdyż dostrzegł, jak wiele osób oczekuje na bezpośrednie spotkanie. Jednak nim wszedł do swojego pojazdu, podszedł do licznie zgromadzonych ludzi. Ksiądz Arcybiskup przywołał wątki z tamtego spotkania, gdyż są one dowodem na to, że Papież zawsze pragnie być blisko swych wiernych.
Trzecim punktem owej pamiętnej pielgrzymki były zakłady "Uniontexu". Tutaj tablica pamiątkowa wmurowana została już w pierwszą rocznicę wizyty Ojca Świętego. Jednak z powodu zmiany właściciela tablicę zdjęto, by na nowo mogła pojawić się na murach zakładu 11 czerwca 2003 r. Arcybiskup łódzki, wspominając wydarzenia z tamtych dni, przypomniał, jak Papież mocno przeżywał spotkanie z łódzkimi włókniarkami, jak mocno podkreślał geniusz kobiety jako matki, wychowawczyni, pracownicy i bohaterki.
Wędrówkę śladami Papieża-Pielgrzyma zakończyło spotkanie w łódzkiej archikatedrze, gdzie mieści się czwarta tablica. Tutaj 16 lat temu Jan Paweł II spotkał się ze środowiskiem akademickim. Głównym życzeniem Ojca Świętego było, aby ludzie pozostali sobą i aby nadali świadectwo temu, co jest w naszej kulturze i nauce autentyczne, humanistyczne i chrześcijańskie.
Na zakończenie spotkania złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Entuzjazm głoszenia Ewangelii

2024-05-09 10:50

Monika Książek

Duchowy entuzjazm, z jakim apostołowie głosili prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, był znakiem dla innych, że mówili prawdę.

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto