Reklama

II Sesja Plenarna I Synodu Diecezji Rzeszowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza diecezja realizuje program duszpasterski według Listu Apostolskiego Jana Pawła II Novo millennio ineunte. Jest to program nowej ewangelizacji podjęty przez Kościół w Polsce. Powołany przed dwoma laty I Synod Diecezji Rzeszowskiej konkretyzuje zadania ewangelizacyjne i poszukuje najlepszych form ich realizacji. Program ten odczytuje znaki czasu i stara się odpowiedzieć na wyzwania, przed jakimi staje społeczność katolicka współcześnie w Polsce.
Odśpiewaniem hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź 21 czerwca br. rozpoczęła się w katedrze II Sesja Plenarna Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej. Uczestników sesji powitał bp Edward Białogłowski. Referat podsumowujący prace Komisji ds. Nauczycielskiego Zadania Kościoła przedstawił ks. dr Andrzej Garbarz - dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Komisja pracowała w czterech zespołach tematycznych:
1. Posługa Słowa Bożego - z podziałem na podkomisje: Przepowiadanie Słowa Bożego oraz Nauczanie katechetyczne obejmujące tematy: organizacja katechizacji w diecezji rzeszowskiej; podstawowe środowiska posługi katechetycznej; katecheza dorosłych i katecheci. Synod przypomina znaną w praktyce duszpasterskiej zasadę, iż katecheza z natury swej przygotowuje do liturgii, która ma miejsce w kościele parafialnym. Katecheza wprowadza do liturgii i czyni ją zrozumiałą, zaś liturgia dzięki prawidłowej katechezie staje się głębokim przeżyciem.
2. Misyjna działalność Kościoła - obejmująca podkomisje: Troska o misje i współpraca z innymi obrządkami i wyznaniami. Synod zachęca wszystkich wiernych diecezji do kultywowania w duchu ekumenizmu przyjaznych relacji z wyznawcami innych kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Zaleca także podejmowanie dialogu z wyznawcami religii niechrześcijańskich oraz osobami niewierzącymi, którego podstawą powinno być świadectwo życia zgodnego z Ewangelią.
3. Wychowanie Katolickie - katolickie instytucje wychowania, nauczania, kultury. Ze względu na znaczenie kultury przepojonej wartościami chrześcijańskimi i narodowymi synod zaleca, aby należycie oceniać i popierać wszelką twórczość artystyczną, zawierającą humanistyczne, chrześcijańskie i narodowe motywy.
4. Środki społecznego przekazu - funkcjonowanie mediów. Synod zachęca wszystkich wiernych, aby doceniając środki powszechnego przekazu jako narzędzia łączności międzyludzkiej, wykorzystywać je dla skutecznego rozpowszechniania Ewangelii.
Ogółem nad poszczególnymi tematami pracowało 29 podkomisji, wydano 5 biuletynów oraz przeprowadzono liczne audycje tematyczne w Katolickim Radiu VIA. W oparciu o wnioski zespołów synodalnych pracujących w diecezji, powstał projekt statutu synodalnego, który został przedłożony uczestnikom sesji do zatwierdzenia przez głosowanie. Delegatami uprawnionymi do głosowania były osoby duchowne oraz osoby świeckie. Uprawnionych obecnych do głosowania było 108 osób. Projekt statutu zyskał aprobatę większości uprawnionych. Ostateczne zatwierdzenie statutu zależeć będzie do Biskupa Ordynariusza, jedynego prawodawcy w diecezji.
Ks. dr Jerzy Buczek zaprosił na następną sesję plenarną (22 listopada br.), której tematem będzie Uświęcające zadanie Kościoła.
Sesję zakończyła uroczysta Msza św. koncelebrowana przez księży uczestniczących w sesji synodu pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego.
Na zakończenie Eucharystii Ordynariusz rzeszowski wręczył dyplomy osobom, które ukończyły Studium Rodzinne. W II Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Rzeszowskiej uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej oraz osoby wydelegowane przez parafie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...