Święta nietypowe
5.08 – Dzień Ostrygi
Choć sezon na te owoce morza trwa od września do kwietnia, to warto dowiedzieć się czegoś więcej o tych małżach. Można je znaleźć głównie u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Ich mięso – bogate w składniki odżywcze – jest zamknięte w twardej muszli o nieregularnej budowie.
9.08 – Dzień Miłośników Książek
To gratka dla wszystkich „moli książkowych”! Obok kupna czy wypożyczenia nowej lektury i zachęcenia innych do czytania warto wyszperać ciekawostki na temat książek. Wśród nich są np. takie: dawniej, żeby zapobiec ich kradzieży, przykuwano je łańcuchem do półki; Polacy najchętniej sięgają po kryminały i romanse; rekord pod względem liczby napisanych książek należy ponoć do Kraszewskiego.
10.08 – Dzień Przewodników i Ratowników Górskich
Świętować będą aktywnie, bo to szczyt sezonu urlopowego, kiedy są najbardziej potrzebni. Za ich gotowość do pomocy możemy im podziękować... rozsądnie wybierając szlaki na górskie wędrówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
8 sierpnia. Wielki Dzień Pszczół
Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że nasze życie w dużej mierze jest od nich zależne.
Reklama
I dlatego właśnie obchodzimy dzień poświęcony pszczołom – żeby podkreślić, jak dużo im zawdzięczamy i jak – niestety – wyglądałby świat bez nich. Na naszej planecie żyją ponad 50 mln lat! Dziś to 20 tys. gatunków (w Polsce – 470). Zapylają niemal 3/4 gatunków roślin uprawnych na świecie. Naukowcy donoszą, że połowa populacji pszczół jest zagrożona wyginięciem. Wydaje się, że największym odpowiedzialnym za taki stan są pestycydy, a dalej m.in.: ocieplenie klimatu, wypalanie łąk i nieużytków, zanieczyszczenie środowiska. O masowym wymieraniu pszczół miodnych zaczęto bić na alarm pod koniec ubiegłego wieku.
Robiąc zakupy, przygotowując posiłki, nie zastanawiamy się nad tym, że do powstania wielu gatunków owoców i warzyw potrzebny był ich udział. Wśród owadopylnych są np.: agrest, bakłażan, cebula, cukinia, czereśnie, czosnek, fasola, herbata, kakaowiec, kapusta, kawa, marchew, pietruszka, słonecznik czy żurawina. Dlatego powinniśmy pomóc przeżyć pszczołom. Jak to zrobić? Ekokalendarz.pl podpowiada:
– w ogrodzie, na balkonie sadź i siej rośliny miododajne, czyli takie, które dostarczają nektaru i pyłku w różnych porach roku, np. lipa, róża, bluszcz, koniczyna, macierzanka, szałwia;
– w ogrodzie zorganizuj dziką łąkę z miododajnymi roślinami i miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo;
– nie wypalaj liści i traw;
– przygotuj poidło dla pszczół (naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których owady będą mogły stanąć, by napić się wody);
– korzystaj z naturalnych środków ochrony roślin;
– kupuj miód od sprawdzonych lokalnych rolników.
Ciekawostka
Sir Gzowski, Polak!
Reklama
W 1890 r., kiedy w Londynie świętowano półwiecze panowania królowej Wiktorii, Kazimierz Stanisław Gzowski otrzymał na zamku Windsor brytyjski tytuł szlachecki – Komandorię Orderu św. Michała i św. Jerzego oraz tytuł Honorowego Adiutanta Jej Królewskiej Mości Wiktorii. Było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż te tytuły były nadawane tylko najbardziej zasłużonym rodowitym Brytyjczykom. Nasz rodak został uhonorowany jako pierwszy w historii obcokrajowiec. Więcej na: www.niedziela.pl : „Adiutant Królowej Wiktorii”.
Najwyższe drzewo na świecie
To sekwoja wieczniezielona o nazwie Hyperion. Rośnie w USA i ma prawie 116 m wysokości. Jej masa wynosi tyle, co 15 płetwali błękitnych, zaś objętość to 530 m3. Drzewo zostało odnalezione w 2006 r. przez dwóch podróżników. Dokładna lokalizacja drzewnego rekordzisty przez lata była owiana tajemnicą w obawie przed najazdem turystów. Niedawno jednak ją ujawniono: Hyperion rośnie w Narodowym Parku Redwood w północnej części Kalifornii, gdzie znajdują się dwa inne rekordowe okazy sekwoi: Helios (114,7 m) i Ikarus (113,2 m). Największym drzewem w historii był mierzący 143 m eukaliptus królewski.
Czy wiesz, gdzie …
...jest jedyny w Polsce podziemny wodospad
Reklama
Znajduje się on w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku położonym na Dolnym Śląsku, w Górach Złotych, 23 m pod ziemią. Schodzi się do niego po metalowych schodach siedem pięter w dół, a później trasa prowadzi wzdłuż „Sztolni Czarnej Górnej” przez ręcznie wykute XVI-wieczne korytarze do komory, w której kiedyś wydobywano złoto. Jest tam jedyny w Polsce tego typu naturalnie powstały wodospad oraz unikat w skali europejskiej. Woda spada tu z wysokości ponad 8 m, a wszystkiemu towarzyszą duży huk i rozbryzgująca się woda, która ochlapuje również turystów. Kaskada jest pięknie podświetlona barwami czerwieni i fioletu, które dodają wodospadowi atmosfery nie z tego świata. Temperatura w kopalni jest stała i przez cały rok wynosi ok. 7°C. Turyści mają tutaj dostęp do tajemniczego chodnika znajdującego się pod wodospadem, gdzie 8 maja 1945 r. Niemcy mieli ukryć skarby – bursztynową komnatę i złoto Wrocławia. Podziemna trasa pozwala zwiedzić jeszcze „Sztolnię Gertruda” oraz „Sztolnię Czarną Dolną”, z której wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem.
Myśl na tydzień
„Naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi”.
,i>Papież Franciszek
Pamiętaj o życzeniach!
4.08 – Dominik, Jan, Andrzej
5.08 – Stanisława, Oswald, Wirginia
6.08 – Jakub, Oktawia, Sława
7.08 – Dorota, Kajetan, Klaudia
8.08 – Emilian, Dominik, Joanna
9.08 – Irena, Roman, Romuald
10.08 – Borys, Wawrzyniec, Bogdan
Wydarzyło się
• 4.08.1260 – papież Aleksander IV wydał bullę przyznającą prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika.
• 5.08.2011 – została wystrzelona amerykańska sonda kosmiczna Juno, sztuczny satelita Jowisza.
• 6.08.1932 – w kanadyjskiej prowincji Ontario otwarto Kanał Wellandzki omijający wodospad Niagara i umożliwiający żeglugę pełnomorskich statków między jeziorami Ontario i Erie. Jego budowę koordynował w początkowej fazie Kazimierz Gzowski.
• 7.08.1912 – austriacki fizyk Victor Franz Hess w czasie lotu balonem odkrył promieniowanie kosmiczne.
• 8.08.1975 – w wyniku powodzi wywołanej tajfunem została przerwana chińska tama Banqiao i 61 mniejszych tam, w wyniku czego zginęło ok. 26 tys. osób.
• 9.08.1662 – w Tatrach doszło do jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii ziem polskich.
• 10.08.1991 – w Częstochowie rozpoczęły się VI Światowe Dni Młodzieży.