Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Pojezierze Gnieźnieńskie

Katedra gnieźnieńska

Adobe Stock

Katedra gnieźnieńska

To bardzo ważny ze względów historycznych zakątek Polski, związany z jej początkami i rządami pierwszych Piastów, jednocześnie piękny przyrodniczo i atrakcyjny turystycznie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez Pojezierze Gnieźnieńskie prowadzi najstarsza trasa turystyczna w Polsce, tzw. Szlak Piastowski. Powstała z okazji Milenium Chrztu Polski w latach 60. XX wieku i obejmuje piętnaście większych i trzydzieści mniejszych miejscowości, w których znajdują się zabytki związane z początkiem państwa polskiego. Ale Pojezierze Gnieźnieńskie to nie tylko historia. Nie brakuje tu też atrakcji przyrodniczych. To kraina ponad setki jezior, więc okazji do wypoczynku czy zwiedzania na pewno nie zabraknie.

Gniezno

Reklama

Położone na siedmiu wzgórzach Gniezno jest przede wszystkim znane jako pierwsza stolica Polski. Legenda mówi, że założenie Gniezna wiąże się z historią trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa i zbudowaniu przez Lecha grodu w miejscu, gdzie gniazdował biały orzeł. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od biegnącego przez jego centrum Traktu Królewskiego – specjalnie wytyczonej trasy spacerowej, wzdłuż której postawiono piętnaście rzeźb królików – reprezentujących różne zawody oraz pięć posągów pierwszych władców Polski. Trakt łączy najciekawsze miejsca Gniezna. Jednym z nich jest katedra gnieźnieńska wznosząca się na szczycie Wzgórza Lecha. Zbudował ją Mieszko I, a ok. 1000 r. spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha, patrona Polski. Jego życiorys przedstawiono w osiemnastu scenach na drzwiach katedry. Drzwi odlano z brązu w XII wieku i są jednym z najważniejszych polskich zabytków. To absolutny unikat, nie tylko w skali kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pobiedziska

Jeśli nie damy rady zobaczyć wszystkich obiektów na Szlaku Piastowskim, warto zajrzeć do Pobiedzisk. Znajduje się tam Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, dzięki któremu można obejrzeć zabytki odtworzone w skali mikro, czyli dokładnie dwadzieścia razy mniejsze niż w rzeczywistości. Dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany gród piastowski z wystawą maszyn oblężniczych i średniowiecznym placem zabaw dla najmłodszych.

Ostrów Lednicki

Nieopodal Pobiedzisk znajduje się Jezioro Lednica, u jego brzegów zlokalizowano Muzeum Pierwszych Piastów. Stamtąd za pomocą przeprawy promowej można się dostać na Ostrów Lednicki – wyspę, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów piastowskich i na której, według wielu historyków, w 966 r. miało dojść do chrztu Polski. Na wyspie zachowały się pozostałości po zabudowaniach pamiętających czasy Mieszka I, do tego spod ziemi czy z wody wciąż wydobywa się tutaj ponadtysiącletnie skarby. Tutaj też odbywają się słynne lednickie spotkania młodzieży.

Żnin, Wenecja i Biskupin

Reklama

Te trzy leżące na północ od Gniezna miejscowości zaliczają się do regionu etnograficznego zwanego Pałukami – miejsca wyróżniającego się własną gwarą, muzyką czy tradycjami. W pałuckiej Wenecji jest jedno z największych w Europie Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Sami też możemy się wybrać na wycieczkę kolejką wąskotorową, kursującą na 12-kilometrowym odcinku między Żninem, Wenecją, Biskupinem i Gąsawą. Jeździ ona codziennie w okresie od maja do końca sierpnia.

W Biskupinie można zobaczyć słynną zrekonstruowaną prehistoryczną osadę kultury łużyckiej z epoki żelaza (ok. 2, 7 tys. lat temu). Jest to rząd trzynastu chat otoczonych potężnym drewnianym wałem. Na jego zbudowanie potrzebne było aż 4 tys. drzew. Do osady prowadził most.

Kruszwica

Gdy przeniesiemy się na wschodni odcinek Szlaku Piastowskiego, trafimy nad jezioro Gopło (jest długie na 25 km, a jego powierzchnia wynosi ponad 2,1 tys. ha). Przy nim położona jest Kruszwica słynąca z legendy o Popielu. To w Mysiej Wieży miał się ukrywać pozbawiony władzy okrutny władca. Choć sama wieża pochodzi z XIV wieku i jest pozostałością zamku Kazimierza Wielkiego, historia jej zjedzonego przez myszy legendarnego lokatora mocno działa na wyobraźnię.

Ze szczytu 32-metrowej wieży jest piękny widok na miasto, jezioro i okolice. Podczas spaceru wśród urokliwych zakątków Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia warto jeszcze zajrzeć do XII-wiecznej Kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli jednego z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-30 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Neckermann Polska wstrzymuje jutrzejsze loty i sprzedaż

Free-Photos/pixabay.com

Koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC wpływa na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska. - pisze w oświadczeniu Prezes Maciej Nykiel

Więcej ...

Komunikat: Międzynarodowa Komisja Teologiczna ogłosi dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel”

2025-04-03 12:24
Ikona – Sobór Nicejski

wikipedia.org

Ikona – Sobór Nicejski

Międzynarodowa Komisja Teologiczna ogłosiła dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700. rocznica Soboru Powszechnego w Nicei (325-2025)”. Zostanie on zaprezentowany 20 maja br. w czasie Dnia Studiów na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.

Więcej ...

Za krzyżem przez las turzański

2025-04-03 23:35
Droga Krzyzowa w Trzebusce

Piotr Ożóg

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Ponad 450 osób wzięło udział w wieczornym nabożeństwie Patriotycznej Drogi Krzyżowej zorganizowanym w piątek 28 marca w Trzebusce. Uczestniczy przeszli liczącą 4 km trasę wiodącą od miejsca obozu NKWD do grobowca w lesie turzańskim. Za polskich patriotów pomordowanych przez Sowietów w 1944 roku modlono się przy kamiennych stacjach poświęconych we wrześniu ubiegłego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!