Reklama

Pamięci Generałów

"Wspólny język, kultura, egzystencja stanowią Ojczyznę - mówił podczas uroczystej Mszy św. w I rocznicę poświęcenia kaplicy Matki Bożej Akowskiej przy kościele św. Joachima w Sosnowcu ks. Stanisław Kocot - ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie ma macierzy bez historii. Dlatego tak ważna jest obecność na dzisiejszej uroczystości młodego pokolenia, m.in. harcerzy ZHR i uczniów LO im. E. Plater w Sosnowcu".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie celebrował neoprezbiter Rafał Pietruszka. Po Eucharystii żołnierze ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), młodzież i wierni przeszli do znajdującej się nieopodal kaplicy Matki Bożej Akowskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Prezes sosnowieckiego oddziału ŚZŻAK dr Szczepan Ziemiańczyk przybliżył postać gen. Władysława Sikorskiego i gen. Stefana Roweckiego. "Cieszymy się, że rok 2003 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem gen. Władysława Sikorskiego. Był on mężem stanu, który prowadził Polskę ku jedności europejskiej. Jego zabiegi dyplomatyczne kontynuujemy dziś po 60 latach. Akurat tak się składa, że w tym roku mija także 60 lat od śmierci innego wielkiego patrioty i męża stanu gen. Grota-Roweckiego. ŚZŻAK podjął więc uchwałę, by na przełomie lat 2003/2004 w sposób szczególny przypominać jego sylwetkę. Uchwały te nie wykluczają się, wręcz przeciwnie, są doskonałym uzupełnieniem i wyrazem czci wobec tych wielkich Polaków" - podkreślił Ziemiańczyk.
Trudno w kilku słowach opisać, jak wielką rolę odegrał w czasie II wojny światowej Władysław Sikorski. Dość powiedzieć, że 28 września 1939 r. objął dowództwo armii polskiej tworzonej we Francji. W dwa dni później został desygnowany na premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na emigracji, w którym objął także tekę ministra spraw wojskowych. Dalej jego kariera przebiegała równie burzliwie. Już 7 listopada 1939 r. został mianowany Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. W listopadzie 1939 r. powołał Związek Walki Zbrojnej. W 1940 r. podpisał umowę w sprawie odbudowy armii polskiej w Wielkiej Brytanii. Wiosną 1941 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych i Kanady w celu uzyskania pomocy materialnej i wojskowej. Po napaści Niemiec na ZSRR w 1941 r. zawarł układ z rządem radzieckim normujący stosunki dwustronne i dodatkowy układ w sprawie utworzenia armii polskiej w ZSRR. Sikorski zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze, powracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Przyczyn katastrofy nie wyjaśniono do chwili obecnej. Pochowany został na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego prochy przeniesiono na Wawel.
Gen. Stefan Rowecki "Grot" to komendant główny ZWZ-AK w latach 1940-43. Przed I wojną światową członek konspiracyjnego harcerstwa. Od 1913 r. należał do Polskich Drużyn Strzeleckich. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Od 1918 r. był m.in. instruktorem w Oficerskiej Szkole Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, następnie w Wojsku Polskim.
W latach 1919-20 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. jako szef Oddziału II Frontu Południowo-Wschodniego i Grupy Uderzeniowej gen. Rydza-Śmigłego. W okresie międzywojennym pełnił różne stanowiska w armii. W czerwcu 1939 r. otrzymał polecenie zorganizowania Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, którą dowodził we wrześniu 1939 r. Ostatni bój na czele brygady stoczył w dniach 18-20 września pod Tomaszowem Lubelskim. Od początku okupacji zaangażował się w pracę konspiracyjną. W październiku 1939 r. mianowany zastępcą komendanta głównego i szefem sztabu Służby Zwycięstwu Polski. Od stycznia 1940 r. był komendantem Obszaru Warszawskiego ZWZ, czyli praktycznie całego obszaru okupacji niemieckiej.
W czerwcu 1940 r. został mianowany Komendantem Głównym ZWZ-AK. Pod koniec 1941 r. utworzył organizację Wachlarz. Rozbudował AK, zapewniając jej równocześnie właściwą strukturę organizacyjną i system dowodzenia. Doprowadził do scalenia większości wojskowych organizacji konspiracyjnych. W lipcu 1942 r. otrzymał zgodę na prowadzenie ograniczonej walki zbrojnej. Niestety, 30 czerwca 1943 r., został zdekonspirowany i aresztowany przez Niemców. Został zamordowany z rozkazu H. Himmlera w sierpniu 1944 r., tuż po wybuchu powstania warszawskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...